Jihočeští veterináři evidují nárůst počtu případů týraných zvířat
"Celkově četnost nejzávažnějších případů týrání narůstá. Část odhalíme při naší kontrolní činnosti. Při zjištění hrubých nedostatků dáváme podnět policii. Ale více případů nám dává přímo policie, která dostane podnět třeba od lidí, a my jim vypracujeme odborné posouzení, na jehož základě policisté případ posuzují. Takových událostí je v průměru kolem deseti ročně," řekl Jiří Král, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat jihočeské veterinární správy.
Spoluprací při trestním řízení a odsouzením pachatele soudem práce veterinářům nekončí. Pak mají za povinnost kontrolovat dodržování uloženého trestu, třeba zákaz chovu zvířat. Aktuálně je v Jihočeském kraji pět lidí, kterým soud zakázal chovat zvířata.
Jeden takový případ se stal na konci února loňského roku. "Provedli jsme kontrolu chovu psů v jedné obci na Českokrumlovsku na základě podnětu občanů a objevili jsme osmiletou fenu křížence německého ovčáka, která byla přivázaná provazem u malé polorozpadlé boudy. Když chtěla vlézt dovnitř, musela se plazit. Provaz se jí už zařezával do krku a způsobil jí hnisavou ránu kolem krku. Nikdo jí nedoplňoval vodu do misky, musela lízat sníh. Její celkový zdravotní stav byl vážný. Celý zoufalý obraz dokreslila její nahrbená postava s atrofovanými svaly na pánevních končetinách," popsal Král.
Obec s rozšířenou působností, v tomto případě Kaplice, na základě podnětu veterinářů fenu majitelce hned odebrala, převzala si ji organizace Animal Rescue CB, která jí poskytla veškerou péči. Policie čin posoudila jako podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. Letos v únoru soud chovatelku psa odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu 20 měsíců. Dále ji uložil peněžitý trest 40 000 Kč a zakázal jí držet, chovat a pečovat o psy po dobu 36 měsíců. Fena má nové majitele.
reklama