https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihomoravsky-kraj-da-zalobu-proti-tezbe-sterkopisku-u-uh.ostrohu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihomoravský kraj podá žalobu proti těžbě štěrkopísku u Uh.Ostrohu

2.6.2020 00:33 | BRNO (ČTK)
Lokalita záměru těžby a úpravy štěrkopísku v Uherském Ostrohu u Moravského Písku.
Lokalita záměru těžby a úpravy štěrkopísku v Uherském Ostrohu u Moravského Písku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CENIA
Jihomoravští radní se rozhodli podat správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně proti rozhodnutí Českého báňského úřadu, který před dvěma týdny pravomocně stanovil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v oblasti Bzenec-komplex u Uherského Ostrohu a Moravského Písku. Součástí žaloby bude žádost o předběžné opatření, aby firma České štěrkopísky nemohla žádat o povolení k těžbě, dokud soud o žalobě nerozhodne, řekl dnes na tiskové konferenci radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). Kraji jde o ochranu velkého zdroje pitné vody.
 

Jihomoravský kraj hodlá využít veškeré možné prostředky k ochraně obrovských zásob podzemní pitné vody pro 140.000 lidí žijících převážně na Hodonínsku a částečně na Uherskohradišťsku.

O těžbu usiluje firma od roku 2006. Rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru je předposlední součástí povolovacího procesu, poté už zbývá pouze povolení k těžbě. Kdyby odpůrci těžby neuspěli, je jedinou ochranou před těžbou územní plán Uherského Ostrohu. Ten totiž povoluje na daném území pouze zemědělskou činnost a stanovisko vedení města je dlouhodobě neměnné, k těžbě odmítavé.

Podle Rajtšlégra Český báňský úřad řádně neposoudil argumenty, které kraj uvedl v odvolání ke stanovení dobývacího prostoru a nezbývá než se soudit. "Kraj bude prosazovat zájmy svých občanů. Další žaloby budou podávat obce i společnost Vodovody a kanalizace Hodonín. Ochrana vodního zdroje je jednoznačně veřejným zájmem," řekl Rajtšlégr.

Hlavním argumentem odpůrců těžby je potenciální ohrožení podzemní vody v případě odtěžení části štěrkopísků. Poté se podle nich násobně zvyšuje riziko kontaminace podzemních vod při jakékoliv mimořádné události při těžbě. Místí mají také v paměti povodně z roku 1997. Kdyby přišla povodeň znovu a v místě se těžilo, byla by kvalita podzemních vod také silně ohrožena.

Podle Rajtšlégra bohužel postupuje přesně opačně než Jihomoravský kraj Zlínský kraj a to platí o krajských hygienicích. Míní, že je to tím, že ohrožení vody se týká převážně obyvatel Jihomoravského. Přestože Uherský Ostroh, na jehož katastru by se těžilo, leží ve Zlínském kraji.

Odpůrci chystají také v půlce června pochod proti těžbě, pod peticí jsou podepsány tisíce lidí z desítek obcí.

Česko trpí již pátým rokem intenzivním suchem, letos je nejhorší za posledních 500 let a představitelé státu často mluví o ochraně a budování zdrojů pitné vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.6.2020 08:58
Představitelé státu často mluví o ochraně a budování zdrojů pitné vody, ale často dělají víc pro její další znečištění a likvidaci než, aby dělali k čemu jsou vyzváni....... tady si politik může dělat co chce a na jeho preference to nemá vliv.... ztracená země.......
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 00:35
Tak, vážení. Dovolím si ( 6.10.2020 ) takový tip : V časech po nynějších volbách, pokud dojde ke změně koalice na kraji, nebude muset krajský soud rozhodovat spor o platnosti vydaného báňského povolení, protože jej lidovci ( čti nová koalice KDU-ČSL a dalších historických kořenových lidovců, např. TOP, ODS, STAN, ... ) po uskutečněné tiché dohodě vezme zpět, a tedy rozhodnutí nabyde platnosti. A to nenápadně, klidně, a těm, kteří těmto šíbrům věřili, zbydou oči pro pláč. Rád bych se mýlil.
<rýpal lesní>
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist