https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-havarii-na-becve-se-poslanci-sejdou-pristi-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K havárii na Bečvě se poslanci sejdou příští týden

29.9.2021 01:00 | PRAHA (ČTK)
K vládnímu návrhu na zmrazení platů vrcholných politiků na následujících pět let i k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě se poslanci sejdou příští týden zřejmě v úterý. Žádosti o svolání dvou mimořádných schůzí odevzdají jejich iniciátoři v následujících dnech, sdělili na dotaz ČTK předsedové klubů ANO Jaroslav Faltýnek a KDU-ČSL Jan Bartošek. Poslanci se tak k oběma tématům sejdou jen několik dnů před sněmovními volbami.
 

Ke svolání mimořádné schůze jsou zapotřebí podpisy nejméně 40 poslanců. Předseda Sněmovny musí schůzi svolat v termínu do deseti dnů od doručení žádosti. Poslanci zároveň musí být vyrozuměni o svolání schůze nejméně pět dnů předem.

Pod žádostí o svolání schůze ke zmrazení platů ústavních činitelů jsou podle Faltýnka podepsaní poslanci vládního hnutí ANO a opozičního hnutí SPD. "Podpisy předáme ve středu," napsal ČTK Faltýnek. Předpokládá, že se schůze uskuteční v úterý 5. října, jak už dřív avizovala vláda.

Kabinet chce, aby Sněmovna schválila platovou novele zrychleně už v prvním čtení. Pokud by se nynější zákonná pravidla pro odměny ústavních činitelů nezměnila, jejich platy by od ledna vzrostly zhruba o šest procent. Například plat řadového poslance a senátora by se podle předběžných údajů zvýšil o 5500 korun na 96.300 korun měsíčně.

Mimořádnou schůzi k Bečvě vyvolají podle Bartoška poslanci opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL,TOP 09) a Pirátů se STAN. "Podpisy máme sebrané, budeme je odevzdávat tento týden. Budeme to směřovat k tomu, aby obě schůze proběhly v jeden den," uvedl Bartošek.

Vyšetřovací komise zkritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i inspekce mají zprávu komise za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči ČIŽP, reagoval ministr. Původně se očekávalo, že k závěrům komise se poslanci sejdou do konce září. Konkrétně se mluvilo o tomto čtvrtku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist