Kamerunský keř Vepris vyhynul dříve, než dostal jméno. Možná mohl pomoci léčit malárii

Jmenoval se Edwin Ujor, byl to lesní inženýr a pro Nigerijskou lesní správu sbíral v Bamenda zajímavé botanické vzorky. To je asi tak vše, co víme jistého. Už proto, že tenhle pán své expedice vedl před sedmdesáti lety. Za tu dobu se spousta věcí změnila: zmizela značná část jeho záznamů z archívů, na většině jím sesbíraných vzorků v dendrologických sbírkách a herbářích už zapracoval zub času. Proměnila se i krajina. Z mlžných pralesů vysočiny Bamenda, které se nacházely v nadmořské výšce 1300-2200 metrů, zůstalo do dnešních dní posledních 8 kilometrů čtverečních, formálně chráněných lesní rezervací Bali Ngemba. Kolem jsou teď místo pralesů jen zemědělská pole. Což je trochu problém.

Lék na malárii? Budeme si muset počkat
Část jeho sbírek se totiž dostala do Královské botanické zahrady v Kew, kde ji prozkoumal dendrolog Martin Cheek. A povšiml si, že v roce 1951 pan Ujor nasbíral i několik vzorků dosud vědou nepopsaného exempláře keře Vepris. Rostliny z čeledi routovitých, o kterou se teď intenzivně zajímají farmakologické společnosti. Proč? Osmdesátka dosud známých druhů Vepris totiž disponuje esenciálními oleji, které mají prokazatelné antimikrobiální účinky a velmi pravděpodobně mohou po úpravě fungovat jako anti-malarika. Jako z udělání se navíc zdá, že exemplář nasbíraný Ujorem, který teď dostal vědecké jméno Vepris bali, by právě v boji proti malárii mohl sehrát zásadní roli. Pokud by se jej tedy podařilo někde najít.
Řekni, kde ty kytky jsou
V rezervaci Bali Ngemba, která uchovává poslední zbytky kdysi rozsáhlého pralesa Bamenda, to ale nebude. Výzkumníci ji dávno prochodili křížem krážem, neúspěšně. Selhaly i další expedice, vedené do podobných „oblačných lesů“ v regionu. Zjistily, že Vepris bali neroste na Mt. Cameroon, Mt. Oku, Kupe, v pralesích Domu ani na Lebialemské vysočině. „Zdá se, že dnes hledaný druh vyhynul dříve, než dostal jméno,“ dodává Cheek. Na hledání této křoviny spolupracuje Královská botanická zahrada v Kew s univerzitou v kamerunském Yaoundé od roku 2000, ale zatím bezvýsledně. Zdá se, že rezervace Bali Ngemba, jediné chráněné území v Bamenda, k zachování druhu evidentně nestačila.
„Podobný osud sdílí tisíce dalších rostlin na celém světě, pro příklady ale nemusíme rozhodně chodit daleko,“ dodávají botanici z Kew. V Bali Ngemba se vyskytuje 38 rostlin celosvětově ohrožených. Čtyřiadvacet z nich bylo vědecky popsáno teprve nedávno. Hned 12 z nich se vyskytuje jen na této jediné lokalitě, dalších 11 popsaných druhů jen na dvou lokalitách na světě. Vepris bali už možná navždy zmizel a to, jestli mohl přispět k boji s malárií, se už nejspíš nedozvíme. Otázkou zůstává, kolik dalších podobně užitečných rostlin a dřevin ztratíme, než je stačíme pojmenovat a zachránit.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |


