https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karasi-zlati-jsou-schopni-naucit-se-ridit-vozitka-po-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karasi zlatí jsou schopni naučit se řídit vozítka po zemi

11.1.2022 09:10 (ČTK)
Izraelci ve výzkumu naučili karase zlaté řídit vozítka po zemi. Ilustrační snímek.
Izraelci ve výzkumu naučili karase zlaté řídit vozítka po zemi. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Karasi zlatí jsou schopni naučit se řídit přizpůsobené vozítko po zemi. Podařilo se je tomu naučit při výzkumu na izraelské Ben Gurionově univerzitě, informovala agentura Reuters.
 

Na univerzitě sestrojili robotické vozítko s vodní nádrží vybavené technologií LIDAR, která měří vzdálenost z výpočtu šíření pulsu laserového paprsku odraženého od cílového objektu. Počítač, kamera, elektrické motorky a přizpůsobivá kola rybce umožňují kontrolovat směr pohybu.

"K našemu překvapení se rybky nemusely ovládání toho vozítka učit dlouho. Zpočátku jsou zmatené, nevědí, co se děje, ale velmi rychle si uvědomí souvislost svého pohybu s pohybem vozítka," řekl Šakar Givon, který se na výzkumu podílel.

Do výzkumu bylo zapojeno šest karasů zlatých a každý prošel deseti "lekcemi v řízení". Vždy, když se některému podařilo dojet s vozítkem k cíli, čekala ho odměna v podobě potravy.

Ukázalo se, že určití karasi jsou lepší řidiči než jiní. "Někteří si vedli výborně, jiní sice vozítko dokázali kontrolovat, ale v řízení se nevyznamenali," řekl profesor biologie Ronen Segev.

Zjištění, že ryba dokáže navigovat mimo své přirozené vodní prostředí, by mohlo rozšířit vědecké poznatky o navigačních schopnostech zvířat, soudí vědci.

"My lidé se domníváme, že jsme velmi výjimeční, a mnozí z nás ryby považují za primitivní, ale to není správné. Jsou to velmi důležití malí tvorové," řekl Segev.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist