Kdyně vykazuje dlouhodobě nejmenší produkci směsného odpadu mezi městy v ČR
"Obyvatelé ČR mají vysokou průměrnou produkci odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 45 kg objemných za rok. Do roku 2025 proto mají obce ze zákona za úkol vytřídit 60 procent svých komunálních odpadů. Tohoto cíle prakticky není možné dosáhnout bez snížení roční produkce směsných odpadů pod 150 kg na obyvatele," uvedla Arnika. Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kilogramů za rok. Postupným omezováním vyhazování odpadů do popelnic má ČR v roce 2035 zvýšit míru recyklace až na 65 procent.
O komunální odpad se v Kdyni starají městské technické služby. Do kontejnerů tam lidé třídí papír, plasty, nápojové kartony, sklo, textil a drobný elektroodpad. "Sběrnou síť neustále rozšiřujeme a díky tomu se zvyšuje množství vytříděných surovin. Město bylo mezi prvními, které se zapojilo do systému zpětného odběru obalů, kterou organizuje odpadová společnost EKO-KOM," řekla Soňa Spěváková z radnice. Odpad z údržby zeleně si město samo kompostuje. Od roku 2015 funguje po celý rok sběrné místo i pro bioodpady z domácností. V roce 2016 rozšířilo město provoz sběrného dvora na papír, plasty, sklo, kovy, nebezpečné odpady, elektroodpady i pneumatiky.
Po směsných odpadech vyprodukovali loni v Kdyni nejvíce bioodpadu, a to 54 kilogramů na obyvatele, stejně jako objemného odpadu. Shodně přes 20 kilogramů činila produkce papíru a skla, plastů bylo přes 15 kilogramů a 3,2 kg odpadového textilu.
V kategorii obcí od 1001 do 5000 obyvatel vyhrály v kraji Nezvěstice na Plzeňsku se 1460 obyvateli, kde měli loňskou produkci na občana přes 84 kg a vytřídili téměř 30 procent odpadů. Druhá byla Dýšina s téměř 1900 obyvateli s produkcí 86 kilogramů na obyvatele, ale vytřídili tam téměř 52 procent odpadů.
Podle Arniky se obcím Plzeňského kraje osvědčilo zavedení motivačního systému PAYT čili plateb za skutečný objem vyhozeného odpadu, které motivují obyvatele vyhazovat do popelnic méně směsného odpadu.
reklama