https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdyne-vykazuje-dlouhodobe-nejmensi-produkci-smesneho-odpadu-mezi-mesty-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdyně vykazuje dlouhodobě nejmenší produkci směsného odpadu mezi městy v ČR

28.9.2021 01:06 | KDYNĚ (ČTK)
Podle Arniky se obcím Plzeňského kraje osvědčilo zavedení motivačního systému PAYT čili plateb za skutečný objem vyhozeného odpadu, které motivují obyvatele vyhazovat do popelnic méně směsného odpadu.
Podle Arniky se obcím Plzeňského kraje osvědčilo zavedení motivačního systému PAYT čili plateb za skutečný objem vyhozeného odpadu, které motivují obyvatele vyhazovat do popelnic méně směsného odpadu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Kdyně na Domažlicku s 5200 obyvateli vykazuje dlouhodobě nejmenší produkci směsného odpadu mezi všemi městy v ČR. Loňských 117 kilogramů na obyvatele za rok je jen o necelé dva kilogramy víc než v roce 2012. Za tu dobu se v Kdyni téměř zdvojnásobil podíl vytříděných odpadů na více než 40 procent. Při udělení Odpadového Oskara Plzeňského kraje to ČTK řekl Milan Havel ze spolku Arnika, která soutěž pořádala posedmé. Jejím cílem je motivovat ke snižování množství směsného odpadu.
 

"Obyvatelé ČR mají vysokou průměrnou produkci odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 45 kg objemných za rok. Do roku 2025 proto mají obce ze zákona za úkol vytřídit 60 procent svých komunálních odpadů. Tohoto cíle prakticky není možné dosáhnout bez snížení roční produkce směsných odpadů pod 150 kg na obyvatele," uvedla Arnika. Nastavením účinných opatření mohou obyvatelé reálně snížit průměrnou produkci odpadů až o 50 kilogramů za rok. Postupným omezováním vyhazování odpadů do popelnic má ČR v roce 2035 zvýšit míru recyklace až na 65 procent.

O komunální odpad se v Kdyni starají městské technické služby. Do kontejnerů tam lidé třídí papír, plasty, nápojové kartony, sklo, textil a drobný elektroodpad. "Sběrnou síť neustále rozšiřujeme a díky tomu se zvyšuje množství vytříděných surovin. Město bylo mezi prvními, které se zapojilo do systému zpětného odběru obalů, kterou organizuje odpadová společnost EKO-KOM," řekla Soňa Spěváková z radnice. Odpad z údržby zeleně si město samo kompostuje. Od roku 2015 funguje po celý rok sběrné místo i pro bioodpady z domácností. V roce 2016 rozšířilo město provoz sběrného dvora na papír, plasty, sklo, kovy, nebezpečné odpady, elektroodpady i pneumatiky.

Po směsných odpadech vyprodukovali loni v Kdyni nejvíce bioodpadu, a to 54 kilogramů na obyvatele, stejně jako objemného odpadu. Shodně přes 20 kilogramů činila produkce papíru a skla, plastů bylo přes 15 kilogramů a 3,2 kg odpadového textilu.

V kategorii obcí od 1001 do 5000 obyvatel vyhrály v kraji Nezvěstice na Plzeňsku se 1460 obyvateli, kde měli loňskou produkci na občana přes 84 kg a vytřídili téměř 30 procent odpadů. Druhá byla Dýšina s téměř 1900 obyvateli s produkcí 86 kilogramů na obyvatele, ale vytřídili tam téměř 52 procent odpadů.

Podle Arniky se obcím Plzeňského kraje osvědčilo zavedení motivačního systému PAYT čili plateb za skutečný objem vyhozeného odpadu, které motivují obyvatele vyhazovat do popelnic méně směsného odpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.9.2021 10:59
Není to proti doporučením EU, když nedosahují jejich průměru, alespoň ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist