Klaus: Environmentalisté ohrožují svobodu a demokracii
Prezident Václav Klaus na křtu své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Na sto dvaceti stranách se český prezident vyrovnává se současnou ekologickou politikou boje proti změnám klimatu i s myšlenkovým zázemím "environmentalistického" hnutí. Hned v úvodu se Václav Klaus hlásí k myšlence „liberálů klasického typu,“ podle kterých „největším zdrojem ohrožení svobody, demokracie, tržní ekonomiky a prosperity na konci dvacátého a počátku dvacátého prvního století přestal být socialismus (…), ale stala se jím ambiciózní, velmi arogantní a téměř bezskrupulózní ideologie politického hnutí, které původně skromně a snad i s dobrými úmysly, začínalo s tématem ochrany životního prostředí, ale které se postupně přeměnilo na s přírodou téměř nesouvisející environmentalismus“.
„Environmentalismus je pro mě širší pojem, než jen ekologismus, který řekněme spojujeme s ekologickými aktivisty, ale mně šlo o to zahrnout do tohoto pojmu i politické představitele,“ vysvětlil prezident výběr klíčového slova celé knihy. „Pro mě se jedná o politickou ideologii, která je prakticky v celém spektru našich politických stran, která je širší, než úzké stranické zařazení,“ dodal ještě Václav Klaus.
Členové organizace Greenpeace demonstrují v průběhu křtu knihy Václava Klause. | |
Foto: Hugo Charvát/Ekolist |
Publikaci, kterou vydalo nakladatelství Dokořán, začíná Václav Klaus myšlenkou, že zpráva o zvýšení průměrné teploty o 0,6 stupně Celsia za poslední století vyvolává ihned potřebu radikálních opatření. „Já opravdu nevidím v tomto čísle nic hrozivého, myslím si, že jde o víceméně přirozený výkyv přírody,“ prohlásil dnes český prezident. „Nepolemizuji s klimatology, čtu svýma očima argumenty jedněch i druhých, ale hodnotím ta data, což jako člověk znalý statistiky dokážu,“ řekl Václav Klaus.
Navíc prezident připomněl, že podle autorů z magazínu World Economics se do dvou stupňů oteplení nedá vůbec mluvit o negativních dopadech, naopak zřejmě převáží pozitivní efekty. „Vraťme tu debatu k tomu, zda je 0,6 stupně hodně nebo málo, nakolik k oteplování přispívá více člověk nebo sluníčko, bavme se tom, zda je vůbec nějaká tragédie, že se průměrná teplota zvýšila o 0,6 stupně nebo jestli je to úplně jedno,“ řekl Václav Klaus.
Prezident se v této souvislosti pustil do kritiky tzv. „hokejkového grafu“. Podle tohoto grafu byla průměrná teplota Země zhruba devět set let v podstatě konstantní a na počátku dvacátého století prudce vystřelila nahoru. Tento graf se stal symbolem zprávy Mezivládního panelu o klimatických změnách v roce 2001. Později byla však jeho metodika zpochybňována s tím, že výkyvy teplot v minulosti byly přece jen větší, než původní model předpokládal. „Každý z environmentalistů by měl teď být deset let ticho, kát se, sypat si popel na hlavu a omlouvat se nám všem a těm politikům, které zbulíkovali na kjótský protokol a další opatření,“ prohlásil český prezident.
reklama
Online diskuse
Aktivisté - 17. 5. 2007 - JanPřesně tak, Milane. Kolik "ekověřících" papouškujících polopravdy i vyslovené lži se například obtěžovalo přečíst Lomborgovu knihu? Myslím, že mizivé množství. To jim však nebrání knihu plamenně odsuzovat....O tom, že takřka nikdo z ekologických aktivistů nemá žádné skutečné ekologické vzdělání nemluvě. Ale na druhou stranu se aktivisti dají aspoň trochu chápat. Bez víry se nedá žít. Před pár stoletími by byli členy nějaké protestantské sekty očekávající konec světa, dnes papouškují to, co jim předloží Greenpeace či demagogové typu Patočky či Kellera... "Od té doby, co lidé přestali věřit v Boha, jsou ochotni uvěřit každé pitomosti." Gilbert Keith Chesteron, 1925. |