https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticka-krize-ma-vliv-na-barvy-a-rozmnozovani-hmyzu-tvrdi-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická krize má vliv na barvy a rozmnožování hmyzu, tvrdí studie

20.7.2024 01:50 (ČTK)
Například zářivá křídla žluťáska Meoadva ze severoamerických hor v průběhu času s rostoucí teplotou blednou.
Například zářivá křídla žluťáska Meoadva ze severoamerických hor v průběhu času s rostoucí teplotou blednou.
Licence | Volné dílo (public domain)
Vědci se obávají, že adaptace na globální oteplování může některým druhům hmyzu způsobit problémy s pářením, jelikož může změnit jejich barvu. Při vyšších teplotách se hmyz podle převládající teorie stává světlejším, kvůli čemuž klesá jeho šance na rozmnožování. Vyplývá to ze studie, o níž napsal list The Guardian.
 
Například tmavě zbarvená zákeřnice dokáže v chladném počasí lépe najít partnera než její světlejší protějšek. Tmavší samci se totiž v časných hodinách snáz zahřejí, a proto se mohou dříve věnovat ostatním věcem, zatímco ostatní brouci se ještě zahřívají.

"Na jedné straně bychom se mohli radovat a říkat si: Jak se hmyzu daří? Reaguje na klimatické změny. Nemusíme se o něj bát," řekla Mariella Herbersteinová, behaviorální ekoložka z Macquarie University v australském Sydney. "A pak bychom se mohli druhý den probudit a říct si: A sakra - už se nemůžou najít, protože ztratili opravdu důležité identifikační barvy, které jim pomáhají nalézt partnera."

Mezi vědci podle Herbersteinové převládá teorie, že když se zvýší teplota, hmyz se do značné míry vyvíjí tak, že produkuje méně pigmentu melaninu, který reguluje jeho odstín, a stává se světlejším a jasnějším.

Například zářivá křídla žluťáska Meoadva ze severoamerických hor v průběhu času s rostoucí teplotou blednou, vyplývá ze studie z roku 2016. V období od 80. let 20. století do roku 2000 bylo stále méně pravděpodobné, že slunéčko dvojtečné bude mít křídla černá s červenými skvrnami namísto červených s černými skvrnami. Tmavých skvrn na hřbetě mandelinek také ubývá s teplejším jarem.

Tento trend ale podle týmu Herbersteinové není jednoznačný. Následná studie žluťásků Meadových, která zkoumala více než 800 motýlů nasbíraných pro muzejní vzorky v letech 1953-2013, zjistila, že v některých oblastech jejich světle žlutá křídla v průběhu času ztmavla. Podle studie z roku 2018 jeden druh strašilky s postupem času, jak se oteplovalo, zezelenal a ztmavl, stejně jako jeden druh svítilek, když vědci odebírali vzorky výš v horách.

Podle autorů nejnovější studie to může být způsobeno tím, že výzkumníci pracují s omezeným souborem dat a že většina z toho mála shromážděných údajů pochází z podobných studií s podobným hmyzem na podobných místech. Je to pravděpodobně také proto, že melanin nemá pouze funkci související s teplem, ale podílí se na imunologické obraně a pomáhá chránit před ultrafialovým zářením ze slunce.

Barva se však také podílí na přilákání partnerů, maskování před predátory nebo kořistí a umožňuje jednomu příslušníkovi druhu snadno rozpoznat ostatní - a to vše by se mohlo zvyšováním teploty změnit.

"Pokud ovlivňujeme jejich rozmnožování, máme vážný dopad na životaschopnost jejich populace," řekla Herbersteinová. "Je to prostě jedna z těch částí, na které musíme přijít," dodala. Rozluštění této hádanky by podle vědců mohlo hrát klíčovou roli při zjišťování, jak přesně by hmyz mohl být schopen přečkat klimatickou změnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.7.2024 15:39
Zajímavé! Jeden rok jsem opálený více, jindy skoro bílý. Ale koukaj po mně porád stejně:-)

Hele, vědci, víte, že hmyz má něco jako feromony? "Noční můry" se vidět nemusí, a stejně se najdou. A je zcela přirozené, že se změnami se budou reprodukčně uplatňovat takové variety, které do prostředí lépe zapadnou. Na "rovné šance" se v přírodě nehraje, určitě ne v oblasti rozmnožování.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

3.9.2024 08:23
Škoda, že věda neskoumá jaký vliv mají na změnu klimatu letadla a ono posílání různých družic. Když si představím kolik ochrannou atmosférou proletí raket a nosičů, nemá to vliv na narušení našeho klimatu? Jenže za tím jsou peníze a moderní technologie, bez satelitu by dnes nezaměřili ani pozemky, body zmizely, čeho by se chytali. Co různé televize a hlavně armády. Zakažte to a naučte se co uměli z jednoduchou tachnikou naši předci, přestaňte koukat do mobilů a rozhlédněte se po krajině a zděsíte se.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist