Přežijeme bez opylovačů? A pomůže novela pro jejich ochranu?
„Neexistuje jediná převažující příčina úbytku volně žijících opylovačů. Příčinou je kombinace změn ve využívání půdy, intenzivní hospodaření, používání pesticidů, environmentální a světelné znečištění, invazní druhy, patogeny a změna klimatu. Je důležité si také uvědomit i nepřímé faktory, které přispívají k poklesu biodiverzity, tj. širší systémové otázky, jako je nárůst světové populace, ekonomický posun a technologický pokrok,“ objasňuje Michal Knapp z Katedry ekologie České zemědělské univerzity v Praze.
Přečtěte si také |
Kvete to, hučí toA možné důsledky? Téměř 90 % planě rostoucích kvetoucích rostlin na světě je alespoň částečně závislých na opylování pomocí živočichů, 50 % rostlin je potom závislých úplně. Rostliny se nemohou naučit žít ve světě bez hmyzu, narušení dlouhodobé koevoluce rostlin a hmyzu je nevratné a má zásadní dopady na obě skupiny organismů. Úplná ztráta opylovačů by snížila celosvětovou produkci ovoce o 23 %, u zeleniny o 16 % a u ořechů asi o 22 %.
„Máme dluh vůči mizejícím druhům opylovačů, a to jsme na nich životně závislí – respektive tři čtvrtiny našich potravinářských plodin. Doposud se ochraně volně žijících opylovačů nikdo legislativně, ani strategicky nevěnoval. Moje Ministerstvo životního prostředí proto iniciovalo změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, kde ochranu opylovačů, a to i před světelným znečištěním, a také podporu jejich biotopů pevně ukotvujeme. Do meziresortního připomínkování ji chceme poslat v nejbližší době,“ komentuje současnou situaci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
MŽP vloni zahájilo odbornou diskusi se zástupci akademické sféry, neziskových organizací i resortu zemědělství s cílem vytvořit odborný základ pro přípravu prvního českého strategického dokumentu. Inspirací je devět států EU, které takový národní strategický dokument definující nezbytné kroky k ochraně opylovačů již má. „Opylovačům se také věnuje široká škála vědeckých i ochranářských týmů - a odvádějí skvělou práci,“ dodává ministr Hladík.
V lednu 2024 se na MŽP opětovně sešlo 44 zástupců vědců a ochránců přírody, prezentovalo a diskutovalo své výsledky, zkušenosti i doporučení pro ČR, jak téma uchopit a jaké jsou priority v tomto směru zvolit. Významný pro diskusi byl zájem o téma, které primárně míří na ochranu volně žijících opylovačů, ze strany včelařů a zástupců Ministerstva zemědělství. Význam opylovačů pro člověka spočívá v produkci potravin, ale opylování je nezbytnou podmínkou zachování stabilních a různorodých ekosystémů, interakce mezi rostlinami a opylujícím hmyzem je nenahraditelná.
Tématu volně žijících opylovačů se věnují týmy z předních českých univerzit - České zemědělské univerzity v Praze, Univerzity Karlovy, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Hradec Králové i Univerzity Palackého v Olomouci, odborníci z ČR se tak mimo vlastní výzkum podílí např. na tvorbě Červeného seznamu včel Evropy nebo se aktivně zapojují do mezinárodního monitoringu motýlů. V praktické ochraně přírody je potřebné ocenit práci neziskových organizací, jako je ochranářská skupina JARO, při realizaci praktických managementů, často velmi inovativních, zaměřených například na obnovu biotopů ohrožených druhů opylovačů.
Společným tématem pro spolupráci s Českým svazem včelařů je zásadní role včelařské komunity v péči o biotopy opylovačů i osvětě veřejnosti a spolupráce při začínající invazi sršně asijské do ČR. S Pracovní společností nástavkových včelařů CZ a AOPK ČR pak ministerstvo připravuje na 20. února 2024 online konferenci s názvem Sršeň asijská aktuálně, prezentující zkušenosti z prvního zásahu proti druhu v ČR, ale také doporučené postupy a metody, jak s novým invazním druhem nakládat a volně žijící i hospodářské opylovače před ním chránit.
Další příklady dobré praxe při prezentování tématu úbytku opylovačů veřejnosti představuje společný projekt skupiny JARO a Botanické zahrady Praha k vyvracení pěti zásadních mýtů o opylovačích nebo každoroční výběr hmyzu roku připravovaný Českou společností entomologickou. Na cílový druh či skupinu je pak vázána řada aktivit přímo zapojujících veřejnost. Oba projekty ukazují, že zlepšovat stav opylovačů může svým chováním skutečně každý, např. menší frekvencí sečení vlastní zahrady nebo ponecháním nesečených stonků rostlin po celé zimní období jako úkrytů pro široké spektrum opylovačů.
Vyzdvihnout lze také aktivity samotných včelařů a výzkumníků, věnujícím se tomuto druhu. Pozitivním příkladem je snaha o rovnoměrnější pokrytí ČR včelími úly, protože vysoká koncentrace včelstev může v lokálním měřítku významně konkurovat o potravu nejen samotným včelám medonosným, ale i ostatním druhům hmyzu. Praktickým výstupem je pak mapa hustoty zavčelení ČR zpracovaná Univerzitou Palackého v Olomouci v rámci projektu COLOSS s využitím každoročně aktualizovaných dat Ministerstva zemědělství. Vítaná je také nabídka spolupráce z Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o.
Přečtěte si také |
Jsou golfová hřiště budoucností ochrany přírody? Záleží, kde vzniknouDalší rozvoj tématu i přípravu samotné strategie ČR pro opylovače jsou významnými tématy nového desetiletého projektu MŽP a AOPK ČR LIFE PROSPECTIVE. Projekt komplexně cílí na ochranu vzácných a ohrožených druhů, jejich aktivní podporu formou přípravy a realizace záchranných programů a regionálních akčních plánů, ale také na osvětu veřejnosti v otázkách spjatých s ohrožením biodiverzity v ČR.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
smějící se bestie
30.1.2024 12:14 Reaguje na smějící se bestiePříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
smějící se bestie
30.1.2024 12:16 Reaguje na smějící se bestiePříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Slavomil Vinkler
30.1.2024 08:02Nevím co to bylo. Dřepčík zmizel. Troje včely chcíply, ale až na podzim. Nemohu prokázat, že to tím postřikem bylo, ale ta korelace... Nejspíš to účinkovalo na larvy? A co udělají divocí opylovači.
Slavomil Vinkler
30.1.2024 08:25 Reaguje na Slavomil VinklerJiří S
30.1.2024 08:40 Reaguje na Slavomil VinklerKaždopádně v tu dobu jsou povoleny v 99% jen pyrethroidy a ty jak to propagovali zelení, jsou přípravky včelám bezpečné. Mohly být i v tankmixu, pak jsou včelám nebezpečné a musí být aplikovány po ukončeném denním letu včel.
Z mého pohledu zemědělce mohou být asi tři varianty
1) Použit zakázaný insekticid
2) Použit tankmix v nevhodnou dobu, včely byly oslabeny
3) Včelař málo přikrmil a měl nemocné včelstvo
Obecně z mé zkušenosti se v posledních letech kvůli cenám cukru málo přikrmuje na zimu a včely v drtivé většině pochcípají samy i bez zemědělců. Byl jsem ve dvou řízeních o úhynu včel a dvakrát mi bylo prokázáno, že ve včelách nebylo žádné reziduum pesticidu. Nakonec se vždy prokázala chyba včelaře.
Každopádně toto je můj osobní názor, který může být veden značně subjektivně z pohledu zemědělce.
Slavomil Vinkler
30.1.2024 10:35 Reaguje na Jiří SPostřik byl sice ráno. ale tak v 8-10h. Pyretroidy jsou bezpečné?
Jiří S
30.1.2024 21:40 Reaguje na Slavomil VinklerTen čas už je denní let včel.
Ano, tak je na většinu pyrethoridů nahlíženo, neb je to látka v přírodě vyskytující se, tak asi proto, jinak nevím.
Může to být souhra několika věcí. Pokud je to větší pole, tak je pro včela i horší orientace, pak ten postřik, slabší krmeni, možná nějaká nemoc. Organismus jako takový, at je to včela, či člověk vydrží poměrně dost, většinou to je až kombinace několika faktorů která rozhodne.
Slavomil Vinkler
31.1.2024 09:32 Reaguje na Jiří Sviz: https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/vlastnosti-ovlivnujici-vcely-u-pesticidu-aplikovanych-v-obdobi-kvetu-repky
No asi nás čeká TICH0 JARO.
Jiří S
31.1.2024 17:06 Reaguje na Slavomil VinklerJá třeba nechápu ten zákaz organofosfátů, to bylo pro přírodu nejhorší rozhodnutí, které mohlo padnout. Protože organofosfáty byly vesměs aplikovány ve správnou dobu a navíc přípravky jako Nurelle D naopak včely z porostu odpuzovaly. Kdežto pyrethroidy včely do porostu přitahují, na to jsou vcelku známe studie. Dle mého pozorování se naopak stav hmyzu po zakázání těchto látek naopak zhoršuje. Navíc pyrethroidy mají výrazně nižší účinnost, a proto se také musí aplikovat mnohonásobně vícekrát než organofosfáty.
smějící se bestie
30.1.2024 08:20Radek
30.1.2024 14:37Miloš Vondruška
5.2.2024 10:21Zaprvé opylovač je samčí rostlina, ze které se bere pyl při šlechtění. Živočichové, kteří přenášení pyl z květu na květ se nazývají opylovatelé. Když chci psát odborný článek, tak si zjistím alespoň terminologii.
Zadruhé v ČR je naopak problém katastrofálního převčelení krajiny, díky naprosto nekoncepčním dotacím včelařům. V běžné krajině je normální mít jedno maximálně dvě včelstva na km2, v ČR máme v průměru 10 včelstev na km2, ale jsou lokality, kde je i 50 včelstev na km2. To je problém, protože včela medonosná konkuruje čmelákům, včelám samotářkám a dalším opylovatelům, kterých opravdu ubývá a jsou mnohdy pro přírodu nepostradatelné, protože opylují i rostliny, na které včela medonosná nejde a ty bez opylení mizí z krajiny. Dalším problémem je, že i díky ekoteroristům jsou ničeny tzv. nepůvodní druhy, které dávají nektar opylovatelům, jsou to třeba akát, zaltobýl, netykavka atd. Bohužel dotace a (ne)ziskovky více škodí, než pomáhají.