https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-obsadili-rypadlo-v-nemeckem-hnedouhelnem-dole-tvrdi-firma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté obsadili rypadlo v německém hnědouhelném dole, tvrdí firma Aktualizováno

16.1.2023 10:02 (ČTK)
Hnědouhelný povrchový důl Hambach v německém Severním Porýní-Vestfálsku.
Hnědouhelný povrchový důl Hambach v německém Severním Porýní-Vestfálsku.
Foto | Leonhard Lenz / Wikimeda Commons
Poslední dva klimatičtí aktivisté dnes opustili tunel pod západoněmeckou osadou Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku, kterou čeká demolice kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu. Osada tak byla vyklizena. Další aktivisté dnes na podporu Lützerathu obsadili rypadlo v nedalekém hnědouhelném povrchovém dole Hambach. Na zařízení brzy ráno pronikli čtyři lidé, sdělil agentuře DPA mluvčí společnosti RWE, které důl patří. Provoz rypadla byl zastaven.
 
Podle protestní skupiny Gegenangriff - für das gute Leben (Protiútok - za dobrý život) obsadilo rypadlo v dole Hambach osm aktivistů. Cílem akce bylo vyjádřit solidaritu s lidmi v nedalekém Lützerathu. Skupina rovněž kritizovala postup policie v této obci a požadovala, aby byla výroba energie v Německu zespolečenštěna.

Lützerath, který je od povrchového dolu Hambach vzdálen asi 20 kilometrů, je již několik dní uzavřen policií a obehnán dvojitým plotem. Budovy malé osady na území města Erkelenz západně od Kolína nad Rýnem jsou v současné době demolovány, aby zde energetická společnost RWE mohla těžit uhlí, které se pod zástavbou nachází.

Klimatičtí aktivisté předtím opuštěnou vesnici obsadili. Ve středu začal v Lützerathu policejní policejní zásah, který má za cíl protestující z obce vypudit. Až do dneška zůstala v osadě jen dvojice aktivistů v podzemním tunelu.

"Obyvatelé tunelu Pinky a Brain tunel pod Lützi sami opustili," uvedli aktivisté na twitteru. Pinky a Brain jsou přezdívky obou demonstrantů, kteří se ukryli v tunelu vyhloubeném svépomocí. Jako Lützi je pak hovorově označovaná osada Lützerath. "Tisíceré díky za vaše životu nebezpečné nasazení proti hnědému uhlí a kapitalismu a za Lützerath a lepší svět," dodali aktivisté. Pobyt v tunelu označovala policie za nebezpečný, oběma demonstrantům do podzemí zajistila přívod čerstvého vzduchu.

Podle policie dnes ráno aktivisté na invalidních vozících slanili z mostu na dálnici nedaleko Lützerathu a zůstali viset ve vzduchu. Jejich čin omezil provoz na dálnici A44 a zcela zastavil dopravu na silnici vedoucí pod ní. Policie uvedla, že do akce, která již skončila, se zapojilo pět aktivistů, dva z nich byli na vozíčcích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.1.2023 19:19
Na OSEL.CZ uveřejnili dnes řadu teplot Klementinum od r. cca 1760. Tehdy bylo tak teplo jak dnes, pak to šlo dolů cca do 1885 a zase nahoru.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.1.2023 08:14
co si mám představit pod pojmem zespolečnějšit výrobu energie ? to jako znárodnit nebo jinak ukrást majitelům ? proč jim tam pouštěli čerstvý vzduch ? to mi teda hlava nebere ! na těch vozících byli mrzáci nebo jak ? jsem si ale ovšem vědom že povrchová těžba uhlí nenávratně zničí krajinu a následné spalování zase ovzduší. rád bych ale věděl jaký je roční úbytek vody výparem a kolik jí do jezera přiteče v těch zatopených velkolomech u nás.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 08:57 Reaguje na radim buffalo tobias
Ukrást. Co jiného než zlodějnu kdy ultralevice dokázala nabídnout?

Jen by mne zajímalo, kde by do ukradených elektráren brali uhlí ;-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.1.2023 09:04
Tahle přehnaná ohleduplnost, to je cesta do pekel.
Předpokládám, že rypadlo může bez problémů fungovat, i když po něm leze tlupa aktivistů a buldozer může snadno zbourat budovu, i když v ní nebo pod ní pár lidí je.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist