https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolumbijsky-soud-poslal-na-pet-dni-do-domaciho-vezeni-prezidenta-duqueho-kvuli-narodnimu-parku-los-nevados
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolumbijský soud poslal na pět dní do domácího vězení prezidenta Duqueho kvůli národnímu parku Los Nevados

6.6.2022 01:46 | BOGOTA (ČTK)
Národní park Los Nevados v Andách.
Národní park Los Nevados v Andách.
Soud v kolumbijském městě Ibagué poslal na pět dní do domácího vězení prezidenta této latinskoamerické země Ivána Duqueho. Podle soudu prezident a jeho vláda nenaplnily předchozí rozhodnutí nejvyššího soudu, které nařizovalo posílit ochranu národního parku Los Nevados v Andách. Duque rozsudek odmítl, podle něj je neústavní, uvedla agentura Reuters.
 

Podle rozsudku kolumbijská vláda nevytvořila speciální policejní útvar, který měl chránit tento národní park. Soud tak prezidentovi vyměřil pokutu a nařídil pětidenní domácí vězení.

Podle expertů je ale velmi malá šance, že rozsudek bude vykonán, uvedla agentura Reuters. Podle názorů odborníků kolumbijská ústava jasně stanovuje, že prezidenta smí soudit jen parlament, a to jak v trestných tak správních záležitostech.

Duque sobotní rozhodnutí soudu odmítl. Podle něj jeho vláda to, co jí nejvyšší soud v roce 2020 nařídil, vykonala. Postup soudu v Ibagué označil za neústavní. "Je to otevřené zneužití moci," uvedl Duque o sobotním rozsudku.

Nejvyšší soud v roce 2020 nařídil centrální vládě i samosprávám přísnější opatření na ochranu národního parku Los Nevados, na jehož území se nachází významné kolumbijské hory a sopky, například sopku Nevado del Ruiz, jež dosahuje výšky 5321 metrů nad mořem. Vedle vzácných ekosystémů národní park má na svém území i významné zdroje vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist