Koncerty Live Earth měly přitáhnout pozornost lidí k řešení klimatických změn
"Nyní je čas začít léčit tuto planetu," řekl tehdy v úvodním slovu Gore a dodal, že koncerty jsou začátkem tři až pět let trvající kampaně, jejímž cílem je šířit povědomí o klimatických změnách. "Naše planeta vysílá S. O. S.," prohlásil Gore s tím, že je nutné snížit emise a zpomalit globální oteplování.
Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Akce se pak přesunula na západní polokouli, hrálo se v New Jersey a ve Washington v USA a šňůra skončila v Riu de Janeiro. Speciální vystoupení bylo na programu i na Antarktidě, kde zahrála skupina složená z osazenstva britské výzkumné stanice Rothera.
Na koncertech, které odvysílala i Česká televize, se objevila řada hvězd světového hudebního showbyznysu včetně Madonny, Red Hot Chili Peppers, Beastie Boys, Jamese Blunta, Foo Fighters nebo obnovených Genesis a The Police.
Další koncert se měl pod označením Live Earth India konat v prosinci 2008 v indické Bombaji. Kvůli teroristickým útokům v tomto městě, při nichž v listopadu 2008 zahynulo přes 170 lidí, byl koncert nakonec zrušen.
Název Live Earth odkazuje na podobné celosvětové benefiční akce Live Aid z roku 1985, kdy se legendární show pořádala v Londýně a Filadelfii pro hladovějící Etiopii, a Live 8 z roku 2005, což byla série deseti koncertů, zaměřená na boj proti chudobě. Za těmito projekty stál irský hudebník Bob Geldof.
reklama