https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koncerty-live-earth-mely-pritahnout-pozornost-lidi-k-reseni-klimatickych-zmen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koncerty Live Earth měly přitáhnout pozornost lidí k řešení klimatických změn

7.7.2022 00:10 | WASHINGTON (ČTK)
Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Akce se pak přesunula na západní polokouli, hrálo se v New Jersey a ve Washington v USA a šňůra skončila v Riu de Janeiro. Ilustrační foto
Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Akce se pak přesunula na západní polokouli, hrálo se v New Jersey a ve Washington v USA a šňůra skončila v Riu de Janeiro. Ilustrační foto
Foto | BRUNO EMMANUELLE / Unsplash
S cílem zvýšit povědomí o problematice životního prostředí se konaly před 15 lety, 7. července 2007, v devíti světových metropolích koncerty populární a rockové hudby, které měly přitáhnout pozornost lidí k řešení klimatických změn. Za iniciativou Live Earth stál bývalý americký viceprezident z dob vlády Billa Clintona Albert Gore a koncertní producent Kevin Wall.
 

"Nyní je čas začít léčit tuto planetu," řekl tehdy v úvodním slovu Gore a dodal, že koncerty jsou začátkem tři až pět let trvající kampaně, jejímž cílem je šířit povědomí o klimatických změnách. "Naše planeta vysílá S. O. S.," prohlásil Gore s tím, že je nutné snížit emise a zpomalit globální oteplování.

Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Akce se pak přesunula na západní polokouli, hrálo se v New Jersey a ve Washington v USA a šňůra skončila v Riu de Janeiro. Speciální vystoupení bylo na programu i na Antarktidě, kde zahrála skupina složená z osazenstva britské výzkumné stanice Rothera.

Na koncertech, které odvysílala i Česká televize, se objevila řada hvězd světového hudebního showbyznysu včetně Madonny, Red Hot Chili Peppers, Beastie Boys, Jamese Blunta, Foo Fighters nebo obnovených Genesis a The Police.

Další koncert se měl pod označením Live Earth India konat v prosinci 2008 v indické Bombaji. Kvůli teroristickým útokům v tomto městě, při nichž v listopadu 2008 zahynulo přes 170 lidí, byl koncert nakonec zrušen.

Název Live Earth odkazuje na podobné celosvětové benefiční akce Live Aid z roku 1985, kdy se legendární show pořádala v Londýně a Filadelfii pro hladovějící Etiopii, a Live 8 z roku 2005, což byla série deseti koncertů, zaměřená na boj proti chudobě. Za těmito projekty stál irský hudebník Bob Geldof.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist