Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí
Špatné rozhodnutí podtrhuje fakt, že uhelné elektrárny by měly ve velkém končit až po roce 2029, tedy až za devět let. Přitom mezi rozvinutými zeměmi patří Česká republika dlouhodobě k největším znečišťovatelům. Rozhodnutí Uhelné komise proto všechna čtyři hnutí rezolutně odmítají.
“Rozhodnutí Uhelné komise je fackou do tváře všem lidem, na které v České republice v posledních letech dopadá sucho, vlny veder či povodně. Stejně tak se uhelná komise otočila zády vůči lidem z globálního jihu, na které klimatická krize už nyní dopadá velmi tvrdě. Rozhodnutí neakceptujeme a budeme nadále dělat vše pro to, aby uhelné elektrárny jako jsou Počerady nebo Chvaletice brzy přestaly ničit vzduch i klima na planetě. Tohle není konec, ale nový začátek,” řekla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.
“Uhelná komise nám dala přesně tu zradu, kterou nám slíbila - svým složením i chováním jejích předsedů. Rozhodnutí komise je selhání ministra Brabce, který neudělal dost pro to, aby komise rozhodla dříve a nechal tak volné ruce ministru Havlíčkovi v lobbování za zájmy fosilního průmyslu. Je to zrada mezinárodních úmluv o ochraně klimatu i veškerých ambicí, ke kterým se Česko zavázalo. Především je to ale zrada mladé generace, která volá po záchraně svojí budoucnost a jejíž hlas nebyl vyslyšen, řekl Petr Doubravský z hnutí Fridays For Future.
„Chceme konec uhlí v Česku nejpozději do roku 2030 a spravedlivou transformaci energetiky na obnovitelné zdroje. Řítíme se do nekontrolovatelné globální katastrofy a máme poslední šanci tomu zabránit, nemůžeme si dovolit ztrácet čas,” vysvětluje Adéla Hrdličková z Extinction Rebellion.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Karel Tejkal
4.12.2020 10:30Citované tvrzení není pravdivé.
Karel Tejkal
4.12.2020 11:39 Reaguje na Lukáš KašpárekMilan Milan
4.12.2020 20:05 Reaguje na Karel TejkalPetr Pekařík
5.12.2020 08:51 Reaguje na Milan MilanMiroslav Vinkler
4.12.2020 11:18Lukáš Kašpárek
4.12.2020 11:34 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
4.12.2020 11:52Jaroslav Kořínek
4.12.2020 13:08 Reaguje na Richard VacekJan Šimůnek
4.12.2020 13:21 Reaguje na Jaroslav KořínekJaroslav Kořínek
4.12.2020 14:16 Reaguje na Jan ŠimůnekAle Ještě mi nikdo nevysvětlil jak splní Pařížskou dohodu nejaktivičtější země Lucembursko ? Energeticky náročnější odvětví průmyslu tam nemají - natož elektrárnu. Největší podíl HDP je bankovní sektor. Tady se ukazuje nesmyslnost této dohody. - Přímořské mají jistě mnoho možností OZE - proti vnitrozemským průmyslovým zemím (bez těchto výrobků se žádná země ani Lucembursko neobejde).Tudíž se tyto země se musí zbavovat takovýchto odvětví. To vede ke stále větší závislosti Evropských zemí na asijských výrobcích (a čím dál ve více odvětvích). Již dnes není Evropa soběstačná ve výrobě oceli - proto EU uzavřela s Čínou obchodní dohodu - Některé průmyslové státy již otevřeně přiznávají - že to co podepsali splnit nemohou. viz. Nizozemí. Ostatní aby vyhověli vytváří koncepce - o kterých i díky celosvětové krizi vědí že je nesplní. Stále mě to Lucembursko zajímá - jak to o 50% sníží?