https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konec-uhli-v-roce-2038-je-rezignace-na-reseni-klimaticke-krize-tvrdi-klimaticke-hnuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konec uhlí v roce 2038 je rezignace na řešení klimatické krize, tvrdí klimatické hnutí

4.12.2020 09:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, stojí v prohlášení klimatického hnutí.
 

Špatné rozhodnutí podtrhuje fakt, že uhelné elektrárny by měly ve velkém končit až po roce 2029, tedy až za devět let. Přitom mezi rozvinutými zeměmi patří Česká republika dlouhodobě k největším znečišťovatelům. Rozhodnutí Uhelné komise proto všechna čtyři hnutí rezolutně odmítají.

“Rozhodnutí Uhelné komise je fackou do tváře všem lidem, na které v České republice v posledních letech dopadá sucho, vlny veder či povodně. Stejně tak se uhelná komise otočila zády vůči lidem z globálního jihu, na které klimatická krize už nyní dopadá velmi tvrdě. Rozhodnutí neakceptujeme a budeme nadále dělat vše pro to, aby uhelné elektrárny jako jsou Počerady nebo Chvaletice brzy přestaly ničit vzduch i klima na planetě. Tohle není konec, ale nový začátek,” řekla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.

“Uhelná komise nám dala přesně tu zradu, kterou nám slíbila - svým složením i chováním jejích předsedů. Rozhodnutí komise je selhání ministra Brabce, který neudělal dost pro to, aby komise rozhodla dříve a nechal tak volné ruce ministru Havlíčkovi v lobbování za zájmy fosilního průmyslu. Je to zrada mezinárodních úmluv o ochraně klimatu i veškerých ambicí, ke kterým se Česko zavázalo. Především je to ale zrada mladé generace, která volá po záchraně svojí budoucnost a jejíž hlas nebyl vyslyšen, řekl Petr Doubravský z hnutí Fridays For Future.

„Chceme konec uhlí v Česku nejpozději do roku 2030 a spravedlivou transformaci energetiky na obnovitelné zdroje. Řítíme se do nekontrolovatelné globální katastrofy a máme poslední šanci tomu zabránit, nemůžeme si dovolit ztrácet čas,” vysvětluje Adéla Hrdličková z Extinction Rebellion.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KT

Karel Tejkal

4.12.2020 10:30
"Rozhodnutí Uhelné komise je fackou do tváře všem lidem, na které v České republice v posledních letech dopadá sucho, vlny veder či povodně."
Citované tvrzení není pravdivé.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.12.2020 11:35 Reaguje na Karel Tejkal
Pouze ve vašem omezeném mozečku....
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

4.12.2020 11:39 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Opět vás musím upozornit na porušení pravidel této diskuse.
Odpovědět
MM

Milan Milan

4.12.2020 20:05 Reaguje na Karel Tejkal
.......sucho, vyjma letošního roku, a bude li i nadále omezen letecký provoz budou i příští roky v pohodě, protože by dle všeho měla nastat mokrá perioda v trvání 5-7 let. Ale když slyším dnes v ČT zprávách že čína se chystá na velkoplošné ovlivňování počasí, tak vidím jasný úkol a velkou výzvu pro klimaalarmisty.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.12.2020 08:51 Reaguje na Milan Milan
Omezení letecké dopravy není možné. Letadla dopravují velké počty ekotento na různé workshopy a sympozia.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 10:32
To je demokracie v jejich podání.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.12.2020 11:18
Nic jiného jsem od této komise nečekal . Termín není nejlepší ,tipoval jsem 2035 , ale co chcete po politických elitách v ČR v oblasti ŽP.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.12.2020 11:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi tak... zlečišťovatelská lobby vládne ČR a toto je jen další důkaz...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2020 11:52
Když přiložíme ruce k dílu a nové reaktory postavíme rychleji, můžeme s uhlím i dříve přestat. Klimatické hnutí by mělo své úsilí napřít tímto směrem.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

4.12.2020 13:08 Reaguje na Richard Vacek
ProkristaPána - to je jak agitka ČSM z padesátých let.- Ještě si vyhrň rukávy ( to byla budovatelská píseň - vím, že pamětník nejsi )
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.12.2020 13:21 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Jenže pokud nebudeme mít v daném roce dostatečné jaderné kapacity (OZE v odpovídající kapacitě by přišly mnohonásobně dráž a navíc by znamenaly devastaci rozsáhlých území, srovnatelných s povrchovou těžbou uhlí), tak to uhlí, usnesení vlády z roku 2020 sem či tam, prostě odstavit nebudeme moct. Takže ona výzva smysl má. Už proto, že ekologické organizace jednoznačně stavbu jaderných kapacit brzdily a brzdí. Bez nich a jejich záškodnických aktivit bychom měli minimálně Temelín o původním projektu, tedy s cca dvojnásobným výkonem.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

4.12.2020 14:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Právě proto -takové to organizace lze přirovnat ke katolické církvi v 19. stol. která bránila výstavbě železnice.
Ale Ještě mi nikdo nevysvětlil jak splní Pařížskou dohodu nejaktivičtější země Lucembursko ? Energeticky náročnější odvětví průmyslu tam nemají - natož elektrárnu. Největší podíl HDP je bankovní sektor. Tady se ukazuje nesmyslnost této dohody. - Přímořské mají jistě mnoho možností OZE - proti vnitrozemským průmyslovým zemím (bez těchto výrobků se žádná země ani Lucembursko neobejde).Tudíž se tyto země se musí zbavovat takovýchto odvětví. To vede ke stále větší závislosti Evropských zemí na asijských výrobcích (a čím dál ve více odvětvích). Již dnes není Evropa soběstačná ve výrobě oceli - proto EU uzavřela s Čínou obchodní dohodu - Některé průmyslové státy již otevřeně přiznávají - že to co podepsali splnit nemohou. viz. Nizozemí. Ostatní aby vyhověli vytváří koncepce - o kterých i díky celosvětové krizi vědí že je nesplní. Stále mě to Lucembursko zajímá - jak to o 50% sníží?
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.12.2020 10:57 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Jistě, ty dohody jsou naprosto nesmyslné a bude třeba od nich odstoupit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist