Kraj Vysočina se dohodl s obcemi na memorandu k úložišti radioaktivního odpadu
"Budeme se domlouvat o tom, abychom tam (do koncepce) dostali trošku rozvolnění ve smyslu toho, že nemusí být jediným způsobem, jak naložit s radioaktivním odpadem, jeho nevratné uložení pod zem," řekla Hajnová.
K memorandu se vedle kraje připojí 18 obcí. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák očekává, že memorandum obce vzhledem k blížícím se komunálním volbám projednají nejpozději v červnu. Uzavření memoranda vnímá jako formální stvrzení, že kraj bude zájmy obcí hájit. Podoba spolupráce se řešila více než rok. Přístupné k jednání bylo podle Dvořáka až nové vedení kraje, které vzešlo z voleb v roce 2020.
Jako potřebné vnímá memorandum i starosta obce Oslavice Pavel Janoušek. "Pokud obce zůstanou samy, což doteď byly, protože kraj v tom nebyl vůbec zapojen, tak nemají vůbec žádné šance. Bylo nám deklarováno, jak se budou moci obce ke všemu vyjadřovat, přitom je to jenom formální věc, de facto nás k ničemu nepotřebují," řekl ČTK Janoušek.
Podle Hajnové nebyly dřív kraje v politice územního rozvoje, tedy celostátního nástroje územního plánování, v otázce hlubinného úložiště brány jako dotčené samosprávy. Změnila to až její připomínka o tom, aby kraje byly účastníci výběru místa pro úložiště. "Můžete vznést k politice územního rozvoje jakoukoli připomínku, ale pokud za vámi nestojí nějaký větší subjekt, tak je většinou vypořádána tak - 'ano, přečetli jsme si, nesouhlasíme, jdeme dál' - což se obcím v uplynulých letech stávalo pravidelně," řekla Hajnová.
Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce v memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek. K prověřování vhodnosti vybral stát ještě lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Obce se stavbě dlouhodobě brání.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Emil Novák
19.5.2022 13:01Jaroslav Řezáč
19.5.2022 14:42 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
19.5.2022 14:50 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMilan Dvorak
19.5.2022 17:13lajika
20.5.2022 08:462. vyhořelé palivo se využít dá už teď - je zdrojem Pu oxidů pro takzvané MOX (mix oxides) palivo. Technologické postupy na další využití vyhořelého paliva již tedy jsou. Ale mám dojem, že vzhledem k finanční a technologické náročnosti se to příliš nevyužívá. Poměr cena / výkon asi nebude nic moc. Podrobnosti nevím, nejsem odborník, ale kdyby to člověka zajímalo, určitě by se to dalo dohledat
Jinak teda na okraj - drtivá většina odpadu v úložišti, navzdory obecně rozšířené představě o svítících uranových peletkách, není vyhořelé palivo. To se počítá mezi vysoce aktivní odpad a toho je - celosvětově a v kompletním objemu veškerého jaderného odpadu asi 1 %. Zbylých 99% tvoří odpad nízko a středně aktivní (tedy hlavně ze zdravotnických a chemických provozů, případně z "čistých" provozů jaderných elektráren). Předpokládám, že pokud by existovala možnost bezpečného a trvalého uložení vysoce aktivního odpadu, tak už by se s tím nízko a středně aktivní odpady svezly taky. Takže podzemní bunkr plnej obohacenýho uranu by se asi tak úplně nekonal...