https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-vysocina-se-dohodl-s-obcemi-na-memorandu-k-ulozisti-radioaktivniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj Vysočina se dohodl s obcemi na memorandu k úložišti radioaktivního odpadu

19.5.2022 11:21 | JIHLAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Kraj Vysočina a obce na Vysočině, na jejichž území by mohlo být hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, se dohodly na společném postupu při jednání o úložišti. Memorandum o spolupráci schválila krajská rada. Podle náměstkyně hejtmana Hany Hajnové (Piráti) by měly být obce a kraj jednotné při přípravě zákona o zvláštních řízeních souvisejících s úložištěm i při aktualizaci koncepce nakládání s radioaktivními odpady.
 

"Budeme se domlouvat o tom, abychom tam (do koncepce) dostali trošku rozvolnění ve smyslu toho, že nemusí být jediným způsobem, jak naložit s radioaktivním odpadem, jeho nevratné uložení pod zem," řekla Hajnová.

K memorandu se vedle kraje připojí 18 obcí. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák očekává, že memorandum obce vzhledem k blížícím se komunálním volbám projednají nejpozději v červnu. Uzavření memoranda vnímá jako formální stvrzení, že kraj bude zájmy obcí hájit. Podoba spolupráce se řešila více než rok. Přístupné k jednání bylo podle Dvořáka až nové vedení kraje, které vzešlo z voleb v roce 2020.

Jako potřebné vnímá memorandum i starosta obce Oslavice Pavel Janoušek. "Pokud obce zůstanou samy, což doteď byly, protože kraj v tom nebyl vůbec zapojen, tak nemají vůbec žádné šance. Bylo nám deklarováno, jak se budou moci obce ke všemu vyjadřovat, přitom je to jenom formální věc, de facto nás k ničemu nepotřebují," řekl ČTK Janoušek.

Podle Hajnové nebyly dřív kraje v politice územního rozvoje, tedy celostátního nástroje územního plánování, v otázce hlubinného úložiště brány jako dotčené samosprávy. Změnila to až její připomínka o tom, aby kraje byly účastníci výběru místa pro úložiště. "Můžete vznést k politice územního rozvoje jakoukoli připomínku, ale pokud za vámi nestojí nějaký větší subjekt, tak je většinou vypořádána tak - 'ano, přečetli jsme si, nesouhlasíme, jdeme dál' - což se obcím v uplynulých letech stávalo pravidelně," řekla Hajnová.

Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce v memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek. K prověřování vhodnosti vybral stát ještě lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Obce se stavbě dlouhodobě brání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

19.5.2022 13:01
Tak to ale budou muset Piráti nejdřív přesvědčit Evropskou unii, protože ta jiné řešení, než radioaktivní odpad dostat pod zem, nepovažuje za udržitelné. Nebo se Piráti chtějí chovat neudržitelně?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.5.2022 14:42 Reaguje na Emil Novák
ono by bylo lepší to vyhořelé palivo taky umět znovu využít... i když je vyhořelé, obsahuje ještě hodně energie
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.5.2022 14:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To by nepochybně bylo, ale 100% bezodpadové to znovuvyužití stejně nebude, a Evropskou unii asi neuspokojí.
Odpovědět
MD

Milan Dvorak

19.5.2022 17:13
pokud kupujeme tuto naši elektřinu na Lipské burze tak potom ať si tam odvezou i ten radioaktivní odpad a zlikvidují si ho za tržní ceny.
Odpovědět
la

lajika

20.5.2022 08:46
1. úložiště by bylo, zejména do té doby než se zaplní (logicky), dostupné, čili pokud by se ukázalo jako výhodné uložený odpad zase "exhumovat", asi by to šlo
2. vyhořelé palivo se využít dá už teď - je zdrojem Pu oxidů pro takzvané MOX (mix oxides) palivo. Technologické postupy na další využití vyhořelého paliva již tedy jsou. Ale mám dojem, že vzhledem k finanční a technologické náročnosti se to příliš nevyužívá. Poměr cena / výkon asi nebude nic moc. Podrobnosti nevím, nejsem odborník, ale kdyby to člověka zajímalo, určitě by se to dalo dohledat
Jinak teda na okraj - drtivá většina odpadu v úložišti, navzdory obecně rozšířené představě o svítících uranových peletkách, není vyhořelé palivo. To se počítá mezi vysoce aktivní odpad a toho je - celosvětově a v kompletním objemu veškerého jaderného odpadu asi 1 %. Zbylých 99% tvoří odpad nízko a středně aktivní (tedy hlavně ze zdravotnických a chemických provozů, případně z "čistých" provozů jaderných elektráren). Předpokládám, že pokud by existovala možnost bezpečného a trvalého uložení vysoce aktivního odpadu, tak už by se s tím nízko a středně aktivní odpady svezly taky. Takže podzemní bunkr plnej obohacenýho uranu by se asi tak úplně nekonal...
Odpovědět
la

lajika

20.5.2022 08:49 Reaguje na lajika
patřilo pod příspěvek pana Řezáče
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist