Křivoklátsko se může stát příští rok národním parkem, návrh schválila vláda
Návrh ale čelí kritice zejména místních obyvatel, obcí a některých podnikatelů. Starostové z Křivoklátska trvají na tom, aby tam zůstala chráněná krajinná oblast (CHKO). Ochranu přírody považují za dostatečnou, vyhlášení národního parku nesplňuje podle nich zákonné náležitosti. Varují i před omezením práv nejen místních obyvatel, třeba ohledně přístupu do krajiny.
Nyní ještě pokračují soudy kvůli námitkám obcí, které se záměrem nesouhlasí. Vyhlášení národního parku umožní zpřísnění a omezení možností vstupu do krajiny, vyčleněné cesty bude určovat takzvané opatření obecné povahy. Zároveň existují obavy z toho, že vyhlášení národního parku kvůli přísnějším pravidlům bude mít vliv na turistický ruch a podnikání v regionu.
Řada starostů dlouhodobě upozorňuje na to, že už nyní je turistická návštěvnost regionu na hranici únosnosti. Proti záměru je i svazek 28 obcí z regionu, což představuje přibližně 15 000 obyvatel. Petici proti národnímu parku podepsalo přes 11 300 lidí. Naopak ekologické organizace, jako je například Hnutí Duha, návrh vítají.
Podle Hladíka však jiní starostové vidí v záměru nové možnosti a výzvy. Zopakoval, že na území plánovaného parku neleží žádná obec, pouze lesy a louky.
Chráněnou krajinnou oblastí je Křivoklátsko od roku 1978. Nový status by umožnil zpřísnit regulace a posílit péči o přírodu. Národní park by zahrnoval nejcennější jádrové oblasti CHKO, čímž by omezil některé činnosti, například těžbu dřeva. Iniciativa Otevřené Křivoklátsko upozorňuje na to, že současná CHKO vznikla především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů.
V Česku nyní existují čtyři národní parky - Národní park Šumava, Národní park Podyjí, Národní park České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Pokrývají 1,5 procenta rozlohy území státu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Bonifác Kolárek
4.12.2024 22:46Jaroslav Řezáč
5.12.2024 06:13 Reaguje na Bonifác KolárekEmil Bernardy
5.12.2024 07:28 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVčera v TV se veřejnost vyjadřovala k tomuto.Starosta věděl o co jde,žena z lidu neví o co jde....ale také má hlas.A je hodná jistě.
Bonifác Kolárek
5.12.2024 10:11 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNP Křivoklátsko od § 15e
Druhová ochrana od § 48
Břetislav Machaček
5.12.2024 09:10aby to současnou většinou schválili. Jsem zvědav, kdo je v tom zaháčkován.
Časem se to asi dozvíme a některým to otevře oči o co jim skutečně šlo.
Hlavně jsem zvědav, kdo spřízněný bude vybrán do vedení parku a komu bude
sloužit.
Lukas B.
5.12.2024 10:13ale primárně jde o to, jestli budou na sporném území hospodařit (tj. starat se o les a o myslivost) lesy čr (a na jejich cecek přisáté subjekty), nebo jestli péče o les a zvěř přejde na národní park a stávající vazby se zpřetrhají.
můj osobní názor (který samozřejmě není pro nikoho závazný, neboť jsem pouze jedním z osmi milionů voličů) je, že z hlediska přírody není potřeba nic moc měnit, ale z hlediska provětrání augliášova chlévu by bylo fajn ten park zřídit.
Honza Honza
6.12.2024 07:051. proč tedy přísně chráněný NP? Tento NP nebude přísně chráněný? Bude v něm povolena norm. hosp. činnost? Pokud se bude posunovat směrem k přírodnějšímu charakteru, bude v něm stále více omezenější hosp. činnost, bude stále méně přístupný, bude stále více závislý na dotacích. A co jeho vedení? Vyhodíme trenéra úspěšného mužstva a dáme tam učitele TV na VŠ?
2. pokud tedy tento NP bude prosperovat, nešlo by takovýto NP zřídit i jinde? Třeba v nestabilní šumavské přírodě, kde je třeba: pečovat o vodu, aby rašeliniště nezarůstaly při oteplování a intenzivním vysušování, aby monokult. lesy byly smíšené- do výšky 1000m v dnešních podmínka zcela splnitelný úkol, aby se řádně bojovalo s kůrovcem, aby monokulturní les se nepřirozeně nezahušťoval, nevysychal a netrpěl, aby byly zachovány i staré stromy, aby byly zachovány i louky- což Luzenské údolí, nezaroste sukcesí?, což pastviny na Bučině?, bojovalo se s požárem- nějaká antipožární opatření, min. přístupnost (volné cesty) = tisíce činností, pro které musíme mít možnosti- přístup, peníze.
3. nešlo by tento přístup: od někde efektivní hospodářské činnosti, až jinde ke zcela bezzásahovém přístupu (patrně jen extrémně výjimečně, nad 1000m, v nepřístupné strži apod.), obyčejně rozumně něco mezi tím- tj. aby hosp. činnost, přístup, možnosti, peníze byly zachovány a přitom příroda prosperovala, byla pestrá, diverzifikovaná, přitom zavodněná, prosperující, aplikovat úplně všude bez ohledu na norm. krajinu, CHKO, NP?
Zásah je možno dělat i v extrémní oblasti- viz pasení luk v Alpách možná i v 1500m a výše, viz odstraňování kosodřeviny ve vysokohorském pásmu aby byla zachovány vysokohorské louky, i ve zcela nepřístupném amazonském pralese výběrovou těžbou (i když s jakým hosp. ziskem? Drahé ebenové dřevo u nás nezískáme!),
zásah ale musí směřovat k bezzásahu, k přírodě, k norm. sukcesi, aby nám příroda sama fungovala, abychom nemusely lesy hnojit, vápnit, vyřezávat díry ve stromech, aby lesy pokud možno prosperovaly přirozeně samy, ne jako monokulturní nepřirozené uválcované kukuřičné pole plné chemie- důsledky vidíme: přesušení a kolaps kulturní úzkostlivě obhospodářované, hosp. zvířaty sice úspěšně pasené, přitom v celku necitlivě exploatované krajiny!!
Emil Bernardy
6.12.2024 08:14Asociace národních parků České republiky (ANP ČR)