https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/laboratorni-testy-v-odre-odhalily-vysokou-slanost-ne-rtut-uvedla-ministryne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Laboratorní testy v Odře odhalily vysokou slanost, ne rtuť, uvedla ministryně

13.8.2022 15:20 (ČTK)
Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek připustil, že "míra znečištění je opravdu velmi velká", a Odra podle něj může potřebovat několik let, aby se vrátila do normálního stavu.
Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek připustil, že "míra znečištění je opravdu velmi velká", a Odra podle něj může potřebovat několik let, aby se vrátila do normálního stavu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb v řece Odře odhalily vysokou salinitu (slanost), nicméně žádnou rtuť. Oznámila to dnes podle agentury AP polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O znečištění rtutí přitom ještě v pátek hovořil zástupce německé strany, šéf odboru životního prostředí v braniborském okrese Märkisch-Oderland Gregor Beyer.
 

Jak dnes polská ministryně uvedla, analýzy vzorků odebraných v řece v Polsku i v Německu ukázaly zvýšené hodnoty soli. Komplexní toxikologické studie nicméně i nadále probíhají. Jak Moskwová napsala na twitteru, výsledky testů získané z Německa rovněž dosud neukázaly na vysoké hodnoty rtuti.

O úhynu ryb začali rybáři hovořit už koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Podle polského vodohospodářského úřadu rybáři a dobrovolníci z řeky odstranili už deset tun uhynulých ryb, šéf úřadu Przemyslaw Daca současnou situaci označil za "obrovskou a strašnou ekologickou katastrofu".

Odra pramení v Česku, teče přes západní Polsko a dále vytváří 187 kilometrů dlouhou hranici mezi Polskem a Německem. Vlévá se do Baltského moře.

O otravě rtutí informovala v minulých dnech i některá německá média. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek připustil, že "míra znečištění je opravdu velmi velká", a Odra podle něj může potřebovat několik let, aby se vrátila do normálního stavu. Varoval všechny obyvatele a turisty, aby nevstupovali do vody a nekoupali se a aby k řece nepustili ani psy, protože napít se z Odry může být velmi nebezpečné. "Pravděpodobně do řeky vypustili obrovské množství chemických odpadů a udělali to s plným vědomím rizika a následků," uvedl premiér podle rozhlasové stanice RMF. "Neustaneme, dokud viníci nebudou přísně potrestáni. Toto není obyčejný zločin, škody přetrvají roky," prohlásil.

Dnes Morawiecki slíbil, že udělá všechno pro to, aby zabránil vážnému poškození životního prostředí. Polské ministerstvo vnitra informovalo o vypsání odměny jeden milion zlotých (přes 5,2 milionu korun) pro toho, kdo pomůže vypátrat pachatele znečištění řeky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

13.8.2022 19:56
Tak na to jsem zvědavý, odkud se ta salinita vzala. Nedivím se ani rtuti
a jiným sajrajtům, protože řeky jsou stále některými považovány za žumpu.
Kdepak asi končí tisíce tun posypových solí a rtuti z průmyslu ? Mají tak
co zkoumat a ani se tomu moc nedivím, když vidím jak se "čistí" odpadní
vody. Ona i ta sůl projde čističkou a není cítit, vidět a vodu asi laik neochutnává. Rozplývá se tak nad "čistou" vodou tekoucí z čističky, ve
které ale hynou ryby a ostatní živočichové.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.8.2022 22:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Aby to neskončilo jako otrava Bečvy. Pokud se jedná o kuchyňskou sůl, chlorid sodný, tak by ryby měly vydržet poměrně relatuivně dost vysokou koncentraci soli ve vodě, protože to je vzhldem ke složení mořské vody relativně přírodní látka. Vzhledem k průtoku Odry by se podle mne té soli muselo najednou vysypat obrovské množství, aby to ryby ovlivnilo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.8.2022 11:00 Reaguje na Radim Polášek
Za socíku začala zastavená výstavba "Ostravského moře"
v místě Heřmanického rybníka mezi haldou v Heřmanicích,
tratí Ostrava. Bohumín, haldou ŽDB a silnicí Heřmanice-
Rychvald. Část hrází už byla hotová, když byl projekt zastaven. Účelem nádrže mimo rekreace mělo být usazování
soli z důlní solanky čerpané z dolů v Ostravě a Orlové.
Ty jsou čerpány i nyní a putují do Odry. Slaná voda by
se koncentrovala v "moři" a nemísila se s říční vodou.
Mohli jsme tak dnes mít vnitrozemské "moře" s vodou
starou miliony let a řeka by nebyla zatěžována solí.
Po plyšáku dostal projekt stopku a na sichr je oblast
zařazena do Ptačí oblasti Heřmanský stav, kde jsou tyto
stavby zakázány. Zmíněné rybníky napájí potoky z okolí
a potýkají se každoročně se sinicemi a úhyny ryb. Je to
sice ráj pro vodní ptactvo a rybáře, ale to "moře" zase
mohlo být rájem pro jiné tvory o které by byla příroda
bohatší. Jinak doporučuji prohlídku těch hrází podél
tratě porostlé hlohy a trnkami, jsou neproniknutelnou
houštinou plnou drobného ptactva a drobné zvěře. Na
Orlovském potoce protékajícím oblastí se potkáte s bobry,
ondatrami a nutriemi. V rákosinách pak žije srnčí a jiná
zvěř. Vśe je obklopeno průmyslovými podniky, tratí a
přesto je plná života o kterém se mnohde nezdá ani v
krajině nedotčené průmyslem jako Ostravsko.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist