Lesníci podle ochránců poničili dubové lesy v Hodonínské Dúbravě Aktualizováno

Hodonínská Dúbrava leží dva kilometry severně od Hodonína mezi Hodonínem, Mutěnicemi a Dubňany. Předmětem ochrany jsou tamní lesní společenstva, stepní teplomilná společenstsva a vzácné druhy rostlin a živočichů. Ochránci uvedli, že dobrovolníci Hnutí Duha v lokalitě našli několikahektarovou holoseč, ve které Lesy České republiky podle ochránců zlikvidovaly všechny stromy včetně nové generace lesa. Kromě přirozené obnovy dubů a dalších cenných dřevin pak podle ochránců padla za oběť těžbě i fauna a flóra, která se v zemi jinde přirozeně nevyskytuje.
"V Hodonínské Dúbravě lidská činnost přírodě obvykle prospívá, holoseče jsou však nepřípustnou výjimkou, která cennou přírodu likviduje. Protože se lesy nižších poloh České republiky po tisíciletí vyvíjely v symbióze s vlivem zvěře a lidí, počítá plán péče o chráněné území s maloplošnou těžbou stromů. Vznikají tak světlá místa, podobně, jako by je vytvářela zvěř okusováním stromů a semenáčků. Právě na drobné lesní světliny na jižní Moravě se vážou rostliny a živočichové včetně kriticky ohroženého okáče jílkového. Plošné holoseče cennou faunu a flóru v Hodonínské Dúbravě likvidují," uvedl Petr Jelínek z Hnutí Duha Brno.
Holoseče jsou podle ochránců pro chráněného motýla okáče jílkového fatální. Hodonínská Dúbrava je přitom posledním místem v Česku, kde vzácný motýl nachází útočiště. Podle entomologa Jiřího Sladkého obývá okáč jílkový v Hodonínské Dúbravě tři kolonie. Prostřední, která je pravděpodobně nejvíce ohrožená, protože v ní ryjí divoká prasata a zarůstá lípou, střemchou a dalšími agresivními dřevinami, tak podle entomologa utrpěla další těžký úder.
"Lesy ČR loni prořezaly a vykácely velké plochy v jižní části areálu, kde se okáč zdržoval nebo alespoň tudy přelétával. Zmizely i poslední porosty, které mohly propojit místa vhodná pro okáče. Podle plánu péče tady měli lidé prosvětlovat les a odstraňovat invazivní vegetaci, což by vytvářelo podmínky pro plnohodnotný návrat vzácného motýla. Po tomto zásahu pohasla naděje, že motýl osídlí jižní část přírodní památky," uvedl Sladký.
Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová ČTK napsala, že Hnutí Duha napadá lesníky neoprávněně bez znalosti věci a ověření faktů. "V tomto případě šlo o vynucenou těžbu odumírajícího dubového a lipového porostu. Těžili jsme se souhlasem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, s níž jsme včas naše záměry a postupy konzultovali. Kromě jiného i na jarní terénní pochůzce. Agentura s nimi souhlasila. Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení Hnutí Duha, že Lesy ČR jakkoli porušily zákon," uvedla mluvčí.
Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka ČTK napsal, že zmíněný podnět dostali a zabývají se jím. "Právě kvůli šetření ale není možné v tuto chvíli k tomuto konkrétnímu případu sdělit víc. Co se lhůty týče, šetření by mělo proběhnout do 30ti dnů," uvedl Ovečka. Doplnil, že v případě prokázání porušení zákona o ochraně přírody a krajiny lze uložit sankci až dva miliony korun a v případě spáchání přestupku podle zákona o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa až do pěti milionů korun.
Hodonínská Dúbrava byla jako národní přírodní památka vyhlášená 1. dubna 2014, a to na ploše asi 683 hektarů, kdy rozloha ochranného pásma je asi 90 hektarů. Ze vzácných rostlin v ní roste například kostřava ametystová, kavyl písečný, lýkovec vonný, kosatec různobarvý či mečík bahenní. Domov poskytuje i vzácným druhům živočichů, žije v ní například netopýr černý, kuňka obecná, přástevník kostivalový či tesařík obrovský.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
karel krasensky
24.8.2021 20:46Krejcar Stanislav
25.8.2021 11:33 Reaguje na karel krasenskyKrejcar Stanislav
25.8.2021 11:38 Reaguje na Krejcar StanislavLukáš Kašpárek
25.8.2021 08:11Jakub Brenn
25.8.2021 13:29Spíš mě napadlo, proč se vlastně vyhlašují nějaké přírodní
památky nebo CHKO, když hospodaření je stejné jako v okolních lesích.
Dalibor Motl
25.8.2021 16:18 Reaguje na Jakub BrennDalibor Motl
25.8.2021 16:26 Reaguje na Jakub BrennDalibor Motl
25.8.2021 16:54 Reaguje na Jakub Brennzátěž pro vlastníky bez navržené
kompenzace. Navržená opatření plánem
péče pro NPP Hodonínskou Dúbravu
rámcově značně zpřísňují požadavky na
lesní hospodaření, ztěžují a omezují
hospodaření, prodražují hospodaření
nebo ho zcela vylučují bez patřičné
navržené kompenzace. Přitom při
předkládání dokumentů k vyhlášení NPP
Hodonínská Dúbrava do Vlády ČR bylo
jasně řečeno, že vliv na vlastníky bude
minimální." Můj názor je, že současný lesní zákon je velmi rigidní a zasloužil by změny. Bez jeho změny ale nelze realizovat některá navrhovaná opatření.
rýpal lesní
5.9.2021 14:15Proč tihle pánové nezažalovali také viníka vzniku tornáda ? Je jasná trasa, kde posilovalo, i trasa, kde škodilo. každý meteorolog i klimatolog k tomu může uvést fakta, státní orgány se ale nezeptají. Proč asi ?
Prostě bude potřeba nabrat lidi, zalesnit, zaplatit a roky pečovat.
Motykám a kopálům zdar, sazenice a voda je jen logistický problém.
<rýpal lesní>
PS : a že je nějak ticho o úseku R55(D55) Moravský Písek - Rohatec, že. Tam se má kácet, až budou létat třísky. To je tím katolickindrmanagementem.