https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnik-nevhodna-potrava-v-krmelci-muze-lesni-zveri-ublizit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesník: Nevhodná potrava v krmelci může lesní zvěři ublížit

30.12.2019 00:35 | OLOMOUC (ČTK)
Zdravotní potíže i smrt mohou lesní zvěři způsobit nevhodné pamlsky, které v zimě lidé často dávají do krmelců v dobré víře, že tak například srnkám či divokým prasatům zpestří jídelníček. / Ilustrační foto
Zdravotní potíže i smrt mohou lesní zvěři způsobit nevhodné pamlsky, které v zimě lidé často dávají do krmelců v dobré víře, že tak například srnkám či divokým prasatům zpestří jídelníček. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdravotní potíže i smrt mohou lesní zvěři způsobit nevhodné pamlsky, které v zimě lidé často dávají do krmelců v dobré víře, že tak například srnkám či divokým prasatům zpestří jídelníček. Nevhodné jsou pro lesní zvěř zbytky vánočního pečiva či plesnivé ovoce, sdělil v sobotu referent ochrany lesa a myslivosti Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Rolinc. Podle něho se lidé o přikrmování lesní zvěře mají poradit s hajným či mysliveckým spolkem.
 

"Asi nejméně vhodným, ba i nebezpečným krmivem, které lidé dávají do krmelců, je pečivo. Ať už se jedná o celozrnné či sladké, obojí způsobuje zvěři závažné trávicí problémy, protože v tomto počasí i sušené pečivo záhy zvlhne a začne plesnivět. Stává se vážným rizikem," řekl Rolinc.

Spárkaté zvěři nesvědčí ani čisté pšeničné zrno, které může vyvolat různé koliky a acidózy trávícího traktu. Také myslivci musí pečlivě zvážit, jakou potravu v mrazivých dnech do krmelce nasypou. "Do krmelců lesníci a myslivci přidávají například seno, oves či řepu. Nyní si musí dávat pozor, aby řepa nezmrzla, protože taková potrava by zvěři mohla způsobit závažné trávicí potíže," podotkl polesný Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Vojtěch Zapletal.

Lesníci i myslivci podle Zapletala lidem ochotně poradí, co do krmelce patří. "Jsme moc rádi, že lidem není osud zvěře lhostejný a v době nouze jí chtějí dopřát něčeho na přilepšenou. Je však důležité poradit se s hajným či myslivcem, jaký typ potravy je pro zvěř v danou dobu nejvhodnější," řekl Zapletal.

Myslivcům nedávno pomohly děti a vychovatelky z SOS Vesničky ve Chvalčově, které pro zvěř sbíraly kaštany. "Nasbírané plody teď postupně přidáváme do krmné směsi pro zvěř," dodal Zapletal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist