Lesy ČR investovaly do 500 staveb na zadržení vody v krajině 850 milionů korun
Podnik od roku 2019 v lesích cíleně buduje nebo obnovuje tůně, mokřady, lesní nádrže, prameniště nebo meandrující potoky, které dokáží zadržet vodu v krajině a zmírnit sucho. "Jde většinou o technicky jednoduché, levné a účinné terénní úpravy, které prospějí krajině i vodomilným rostlinám a živočichům. Opatření patří k evropským adaptačním změnám v lesnickém hospodaření, kterými reagujeme na změny klimatu," uvedl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Lesy ČR například obnovily Borkovická blata na Táborsku, mokřad u vodního toku v Dlouhém Újezdě na Tachovsku nebo tůně u obnoveného přítoku Třeslice v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na Náchodsku. Významným projektem je podle podniku obnova vodního režimu v lokalitě lužních lesů u soutoku Dyje s Moravou, která je pro své přírodní bohatství označována jako Moravská Amazonie.
Lesy ČR za loňské první tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z předloňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem Lesů ČR v nadcházejícím období je především obnova lesů po kůrovcové kalamitě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Richard Vacek
3.2.2023 06:14My pokládáme za problém sucho a proto meliorace rušíme a těšíme se z každé nově vzniklé bažiny.
Kdo ví, jakými problémy budou žít naši potomci.
Jarka O.
4.2.2023 11:03 Reaguje na Richard Vacekvaber
3.2.2023 09:57to už kalamita skončila nebo ne?
stromy usychají stále a i jné druhy než smrky a lesy a lesíky se podobají víc křoviskům než lesům
Slavomil Vinkler
3.2.2023 10:37smějící se bestie
3.2.2023 13:56Takže ty obnovy, udělají dvě věci najednou.