https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-obnovi-dalsi-cast-zdanickeho-lesa-na-pomezi-hodoninska-a-vyskovska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR obnoví další část Ždánického lesa na pomezí Hodonínska a Vyškovska

17.10.2023 00:54 (ČTK)
Ždánický les.
Ždánický les.
Foto | MartinVeselka / Wikimeda Commons
Lesy ČR ještě do konce roku začnou s obnovou další části Ždánického lesa, který je na pomezí Hodonínska a Vyškovska. Půjde o 15 hektarů. Podnik v minulosti kritizovali ochránci přírody, podle nich místo vzrostlých stromů v lokalitě zůstaly na řadě míst jen vykácené plochy. Kritizují i současné plány.
 

Podle Lesů ČR je cílem obnovy vytvořit podmínky pro růst druhově, věkově a výškově různorodého lesa, který odolá změně klimatu i škůdcům. V oblasti chtějí podpořit původní dřeviny, jako je dub zimní a letní, také modřín a buk. "Lesy obnovíme takzvaným clonným způsobem, to znamená pod ochranou mateřského porostu s maximálním využitím přirozené obnovy," popsal vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ondřej Pecháček. Podnik nejdříve odstraní část původního porostu, což podle lesníků poskytne dostatek životního prostoru mladému porostu. Po několik dalších let se pokračuje v odstraňování porostu, kdy z původních stromů zůstanou jen takzvané biotopové stromy, tedy ty, které v přírodě nějakým způsobem vynikají. Například mají bohatou korunu.

"Vždy musíme zohlednit nároky různých druhů dřevin na světlo a zároveň uvolnit koruny kvalitních dospělých stromů tak, abychom zvýšili stabilitu i kvalitu dospělého porostu," popsal Pecháček. Doplnil, že lesy je třeba obnovovat, neboť jinak by postupně degradovaly.

Ochránci přírody v minulosti kritizovali způsob, jakým Lesy ČR v lokalitě hospodaří, kdy místo vzrostlých stromů zůstaly na řadě míst jen vykácené plochy. Pecháček k tomu uvedl, že se muselo postupovat rychleji, protože obnova lesa byla v plánu dřív, ale nebyly kapacity kvůli kůrovcové kalamitě. K obnově tak Lesy ČR přikročily jen dvoufázově, tedy odstranily původní porost, aby narostl nový. "Uznáváme, že to bylo rychlé, ale cíl byl splněn, ty porosty tam už zase jsou, například mladé buky," popsal Pecháček. Doplnil, že nynější způsob je podstatně šetrnější.

Ochránci přírody z iniciativy Živý les pro živý region s tím nesouhlasí. "Všude, kde probíhá obnova, tedy plošné kácení zdravých a stabilních listnatých porostů, došlo k negativnímu zásahu do hodnot a funkcí lesa. Obnova do stejně vzrostlého lesa bude trvat minimálně 100 let," řekla novinářům po tiskové konferenci podniku za iniciativu Živý les pro živý region Zuzana Veverková. Uvedla, že kvůli změně klimatu se posouvají vegetační stupně. Proto podle ní i buk bude v tomto místě chřadnout a odumírat. Plán Lesů ČR na obnovu označila za "časovanou bombu". Stejně jako tomu bylo u smrkových porostů jinde v ČR.

"Proces, kdy se vytěží velké plochy zdravého listnatého lesa, je absurdně nepřirozený zásah do lesního ekosystému, proto nelze následné samovolné procesy považovat za skutečně přirozené a pro les prospěšné," míní Veverková. V minulosti proti těžbě vnikla i petice, ta má podle Veverkové nyní zhruba 2000 podpisů. Ochránci přírody chtějí dosáhnout asi 10.000 podpisů.

Ždánický les je na jihovýchod od Brna na pomezí Hodonínska a Vyškovska. Sousedí například s Litenčickou pahorkatinou či Kyjovskou pahorkatinou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

17.10.2023 01:27
Nu, v prvém případě lze jen vítat, že se obnova, alespoň v tomto rozsahu hýbe žádoucím směrem. Na druhou stranu, úbytek stromů je jednoznačný, a čekat na 100 let samovolného řešení je cestou odklonění odpovědnosti a možnost, že se pak někdo bude vymlouvat, že to minulá generace lesníků "pohnojila". Myslím, že postup by měl být rychlejší a zabezpečen výsadbou a dostatkem pěstebního materiálu, což je právě tím důvodem.
Pamatuji se, kdy tam byly hluboké hvozdy, které skryly ve stínu všechny, lidi, zvířata i studenou vodu. Suchopár není jen na holinách po smrku v Beskydech a Jeseníkách, ten problém narůstá.
<rl>
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.10.2023 06:18 Reaguje na rýpal lesní
Souhlas a klaním se více na stranu ochranářů , vymlátit kus zdravého lesa právě v této lokalitě nesvědčí o dobrém přístupu LČR.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.10.2023 13:50
I ve Ždánickém lese by mělo být vyčleněno několik dost velkých zón (á několik km2) bez kácení propojených clonami.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

17.10.2023 13:52
Aha, alespoň víme, čemu všemu se dá říkat obnova...
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

17.10.2023 13:56
Česká obnova lesa motorovou pilou. Sice chápu, že tam byl podrost (nevím do jaké míry), ale že se to vezme takhle úplně načisto?
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

17.10.2023 20:53
Člověk by zaplakal nad touhle genocidou. Opak toho co píše Peter Wohlleben ve svých knihách.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist