Lesy ČR: Převod honiteb do režie podniku by měl snížit náklady na ochranu lesů
Podnik minulý týden oznámil, že letos do vlastní správy převede 106 dosud pronajímaných honiteb na 99 321 hektarech. "Cílem není diskriminace činnosti myslivců, ale především zmírnit obrovský rozdíl mezi náklady, které podnik vynakládá na ochranu porostů a výnosy z realizace práva myslivosti," řekl generální ředitel. Již dříve uvedl, že cílem je rovněž snížit náklady na obnovu.
Šafařík poukázal na to, že mezi lety 2015 až 2022 byly výnosy související s výkonem práva myslivosti 2,28 miliardy Kč, zatímco náklady na ochranu proti působení zvěře na kultury a mladé lesní porosty byly 3,94 miliardy Kč. Doplnil, že podnik za poslední tři roky postavil 17.000 kilometrů oplocení.
Už dříve Šafařík uvedl, že zdravotní stav lesů obnovených po kůrovcové kalamitě je vinou přemnožené zvěře špatný a podnik rozhodl o nezbytném snižování stavů. Nelze to ale podle něj dělat pouze prostřednictvím nájemního vztahu. Převzetím honiteb do vlastní režie chce podnik také zvýšit odolnost lesů nebo zvýšit podíl přirozené obnovy po kalamitách.
Místopředseda zemědělského výboru Petr Bendl řekl, že snižování stavu zvěře je důležitý úkol Lesů ČR. Upozornil na zprávu z roku 2015 Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, která uvádí, že 35 procent stromků do výšky 1,3 metru je poškozeno okusem zvěří. U listnatých stromů je to 45 procent. Zpráva uvádí, že lesy ve vlastnictví státu vykazují téměř dvojnásobnou míru poškození než soukromé, obecní nebo církevní lesy.
Poznamenal, že sice nezná poslední údaje, ale nemyslí, že by se situace zlepšila. "Očekávám, že vedení Lesů ČR s tím něco zásadního udělá," řekl. Pokud se situace nezlepší, je podle něj ohrožena ekonomika Lesů ČR i ekologická stabilita v přírodě. Uvedl, že do nájemních smluv na honitby by se měla snaha o snižování stavů zvěře promítnout. "Ukazuje se, že výnosy z pronájmů honiteb zdaleka nepokryjí škody napáchané zvěří," dodal s tím, že škody jsou každoročně v řádu miliard Kč.
Aktuálně Lesy ČR spravují 968 honiteb na 976 115 hektarech. V režii je nyní 122 honiteb, v pronájmu 846.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Petr Pekařík
1.2.2023 06:29Holt stát bude muset zadotovat vyšší stavy ovcí a krav na pastvinách a naoko i ploty a granule pro psy.
Jaroslav Řezáč
2.2.2023 06:21 Reaguje na Petr PekaříkMichal Ukropec
1.2.2023 09:16Slavomil Vinkler
1.2.2023 09:18V cenných lesích by se měly vyhlásit Národní parky, protože tam se lesy ČR chovají podobně jako ta zvěř. Těží plošně s málo výstavky, frézují plochy pasek, udržují výsadby herbicidy....
Břetislav Machaček
1.2.2023 18:24třeba stavět oplocenky. Na vysokou se budeme chodit koukat do ZOO a vlci budou žrát domácí zvířata. Uspoří se na stavbě oplocenek a na nábojích
do pušek, protože nebude co střílet. Nebude třeba zvěř přikrmovat a
stavět přezimovací obůrky. Jak krásně tu bude bez zvěře, která rozbíjí
drahá autíčka a okusuje hlady co nemá. Říká těm pánům ještě něco letnina,
seno, jadrné krmivo, kaštany, žaludy, krmná řepa atd. v krmelcích, aby
zvěř neokusovala stromy? Tak si naposledy ještě zastřílejí a potom už
jenom na střelnici a v cizině, kde nevládnou pitomci.
Radim Polášek
3.2.2023 14:56 Reaguje na Břetislav MachačekJe to způsobeno tím, že zemědělci přestali pěstovat pícniny a provozovat intenzívní i extenzívní travní porosty pro zelená krmení hospodářských zvířat a vesničané zrušili malochovy králíků a dalších zvířat, pro které obsíkali okraje cest a lesů a udržovali tam tak od jara po podzim kvalitní jemné trávníky. A zvěř tak ztratila většinu své předchozí pastvy.