Lesy ČR zakázaly vstup do obor na Moravě. Lidé se nedostanou ani do obory Holedná v Brně Aktualizováno

Onemocnění se v současnosti vyskytuje na Slovensku a v Maďarsku a český stát se snaží maximalizovat preventivní opatření, která by zabránila rozšíření na české území. Jde o virovou nákazu, přičemž virus se šíří jak mezi zvířaty přímo, tak nepřímo na botách, oblečení či autech, ale také vzduchem na desítky kilometrů. Vnímaví jsou k němu sudokopytníci, což jsou jak hospodářská zvířata jako skot, prasata, ovce a kozy, tak také lesní zvěř a divoká prasata.
Smysl uzavření obor vysvětlila ve čtvrtek ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy (KVS) pro Jihomoravský kraj Hana Čaloudová. "Lidé hodně cestují a mohou si ze Slovenska či Maďarska přivézt na obuvi virus a v ní vyrazit do obory. Volně žijící zvířata jsou také vnímavá a mohou být přenašeči. Ale nemáme o jejich stavu tak podrobný přehled a nákaza by u nich nemusela ani probíhat s klinickými příznaky. Pro dospělé jedince není nemoc ani smrtelná, takže bychom nemuseli onemocnění zpozorovat," vysvětlila Čaloudová.
Vstupů do obory Holedná je 22 a je oblíbenou vycházkovou oblastí pro značnou část obyvatel města. Podle Neshybové se v ní denně pohybuje v průměru 3000 lidí, o víkendu mnohem více.
"V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů a prověřování důvodu úhynu, omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost," uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
V Jihomoravském kraji Lesy ČR uzavřely obory Termanec, Kuřim a Císařská v okrese Brno-venkov, obory Bulhary, Klentnice a Soutok na Břeclavsku a oboru Moravský Krumlov na Znojemsku. V Moravskoslezském kraji je uzavřená obora Víno na Bruntálsku. Ve Zlínském kraji, který sousedí se Slovenskem, Lesy ČR oboru nemají.
U vjezdů do obor Lesy ČR nainstalují dezinfekční pásy nebo budou lesníci dezinfikovat kola aut. U aut vozících krmivo budou dezinfikovat i jejich nákladový prostor. Dezinfekci i pásy, po nichž budou auta jezdit, podnik shání. "Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme," uvedl Šafařík.
Pokud by se u některého kusu nákaza prokázala, rozhodovali by lesníci o budoucnosti chovu v oboře, uveda mluvčí. Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Nemoc se u zvířat projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním. V oblasti tlamy i mezi spárky se objevují puchýřky. Nemoc nemá vysokou úmrtnost, ale nemocnost. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)

Emil Bernardy
28.3.2025 17:45 Reaguje na Karel ZvářalSLAK se nešíří vzduchem desítky kilometrů a odolnost tohoto viru v prostředí je mizerná,ale infekčnost strašná.Bez důsledné práce v ohnisku a ochranných pásmech,likvidace všeho živého,odstřelem,to nejde.Asi se to zvládne lépe něž před cca 25ti roky na Britských ostrovech u ovcí.Spíš si položmě otázku a toto se jistě řeší,ne před publikem,jak se SLAK dostal koncem roku 24 k Berlínu a nyní do Maďarska.Šíření dále a na Slovensko je dílem lehkomyslnosti,diagnostika onemocnění v laboratoři z puchýřů rychlá.Poslední SLAK u nás byl kolem r.1975 na Slovensku a to já byl ve škole,pamětníci nás opouštějí,ale byl jsem celý život pochopitelně v kontaktu s kolegy o generaci staršími,no a taky jsme chodili do nějaké té školy.Technika která se používala v ohniscích prý šla po té do šrotu,koroze,desinfence,většinou NaOH.Články v jiném tisku,od publicistů,politiků a veřejnosti jsou děs....
Pěkný den,ptactvo tímto ohroženo není ... :D))

Karel Zvářal
28.3.2025 18:29 Reaguje na Emil BernardyOsobně to uzavření chápu, mimo jiné i proto, že přichází doba kladení mláďat, a tam nějaké zneklidňování chovu zvěře neprospívá. Nejedná se jen o SLAK, ale i jiné nemoci, které se mohou takto šířit. To si člověk uvědomí, až slyší nářky drobnochovatelů "co je to za pythagoráštinu?" zabít moje prasátka? Mmch, do toho HU se to dostalo jak? Napršelo?-)
Emil Bernardy
29.3.2025 11:39 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
28.3.2025 19:31 Reaguje na Emil Bernardy
Karel Zvářal
28.3.2025 19:47 Reaguje na pavel peregrinEmil Bernardy
29.3.2025 11:37 Reaguje na pavel peregrinSLAK známe celou věčnost,všechno víme,známe,jen zpochybňujeme známá fakta,máme jiný"názor".A potom také zážitková túristika,pudem se podivat co tam dělají....
"spárkatá zvěř coby sudokopytníci je samozřejmě k slintavce vnímavá"..... ,lamy a velbloudi...
Sudokopytníci s mírnějším průběhem právě roznášejí nákazu v terénu na ty vnímavější.Před cca 25 roky na Britských ostrovech obtížně zvládané u ovcí,běhá to všude a příznaky asi ne dramatické.Znám se s kolegou co tam byl jako nějaká výpomoc.Dnes už také prdacující důchodce,prduch..
