https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-hlavniho-mesta-letos-dosud-stocily-900-kilogramu-medu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu

23.7.2018 00:10 | PRAHA (ČTK)
Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze. / Ilustrační foto
Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze. / Ilustrační foto
Foto | pix.plz / Flickr
Lesy hlavního města Prahy letos dosud stočily zhruba 900 kilogramů medu od 35 produkčních včelstev. Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze, například v Kunratickém lese, Divoké Šárce nebo v ekocentru Prales ve Kbelích. Do budoucna by se včelí úly měly objevit i u Karlova náměstí v centru Prahy. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Petra Fišerová.
 

"Připravujeme umístění úlů ještě k dalším vybraným dešťovým usazovacím nádržím, chystáme včelí stanoviště v areálu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy nedaleko Karlova náměstí a budeme doplňovat včelstva na stávajících lokalitách," uvedla Fišerová. Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč LHMP s programem včelaření v roce 2011 začaly. Součástí projektu je i obnova starých sadů.

Organizace vybavila některé včelnice zajímavými prvky, jakými jsou například prosklené průhledy do úlu nebo kláty, což jsou vyřazené včelí úly ze špalku. Jedna lokalita je vybavena kamerami, díky čemuž si lze prohlédnout na webu nitro úlů. V jednom včelstvu je v období hlavní sezony okolo 50.000 až 60.000 včel, přes zimu čítá společenství na 10.000 až 20.000 jedinců.

Od loňského roku LHMP stáčejí med v nové medárně, za kterou Praha zaplatila 1,8 milionu korun. Medárnu je možné si prohlédnout při exkurzích, kterými zájemce provede včelař. Med je možné zakoupit v sídle organizace v Záběhlicích, v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales. Jeden kilogram medu stojí 170 korun, jsou ale k dispozici i poloviční a čtvrtinová balení. Zpracovávají tam i včelí vosk pro vlastní potřebu a službu nabízejí i drobným včelařům.

Šest včelích úlů nechala Praha v roce 2016 umístit i na střechu budovy Nové radnice. Vloni tam včelstva vyprodukovala 120 až 150 kilogramů medu. Rádius snůšky je pět kilometrů, takže včely z magistrátu nosí pyl i z Petřína nebo Stromovky.

V Praze počet včelstev v posledních letech klesal. V roce 1995 bylo v hlavním městě po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5300 včelstev, v roce 2014 už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev. V roce 2016 bylo v celé zemi 675.000 včelstev.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist