Letos se na Plzeňsku hnízdění výrů moc nedaří
Výři loví u silnic v příkopech ježky, bažanty, myši a další potravu. Když se pak vznesou, narazí nezřídka do projíždějícího auta. Za poslední dva roky našel Makoň na dálnici několik sražených dospělých výrů ještě s kořistí, další ptáci hynou na elektrických drátech.
Hnízdiště výrů ochránci přírody pravidelně sledují od roku 1997. "Loňský rok byl hodně hojný, měli jsme výry, ač to nechápu, i na místech, kde předtím třeba sedm osm let nehnízdili a ani tam nenechávali žádné pobytové stopy. Vůbec netuším, odkud se tam vzali," řekl. Naproti tomu letos zkontroloval zatím osm hnízd, mládě našel jen na jednom, umístěném netypicky v koruně vysokého stromu na Domažlicku. Špatně jsou na tom letos také například puštíci - ze šesti rozmístěných budek byli jen v jedné budce dvě mláďata, a další tři v dutině kaštanu. Loni bylo čtyři až pět mláďat v každé budce, řekl Makoň.
"U výrů je problém, že hnízdí na zemi. Když je zjara pěkné počasí a všude jsou lidé na kolech a na vycházkách, výři jsou náchylní na vyplašení," uvedl. Výři si s oblibou vybírají k hnízdění skály, to jsou ale zároveň i oblíbená výletní místa. Když je lidé, i nechtěně a nevědomky, vyplaší, mohou hnízdo opustit a vejce zastydnou.
Dlouhodobě špatná situace je podle Makoně také u datlů černých. "Když jsem před lety začínal kroužkovat, měl jsem i 50 mladých, letos je jich zatím šest," řekl. Hnízdění se naopak letos vydařilo orlům mořským, zejména na Klatovsku, kam přilétají z jihu Čech. Loni měli orli málo mláďat, jen kolem tří, letos plzeňští ochránci napočítali ze sedmi sledovaných hnízd sedm mladých na čtyřech místech.
reklama