https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-by-mel-mit-do-konce-listopadu-studii-mozneho-rozvoje-jestedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec by měl mít do konce listopadu studii možného rozvoje Ještědu

9.2.2023 00:25 | LIBEREC (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Liberec by měl mít letos do konce listopadu studii možného rozvoje Ještědu v souvislosti s možným rozšířením lyžařského areálu a plánovanou modernizací lanovky, která je déle než rok mimo provoz po tragické nehodě. Dokumentaci vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, takzvanou SEA, vypracuje brněnská firma Jacobs Clean Energy za téměř 1,5 milionu korun. Náměstek primátora Adam Lenert (ANO) novinářům řekl, že vybrali firmu, která není propojená s místními občanskými iniciativami ani společnosti TMR, jež provozuje skiareál na Ještědu.
 

"Myslím si, že by to měla být záruka toho, že nikdo nemůže zpochybnit, že ten proces byl z jedné nebo druhé strany manipulován. Bereme to tak, že město tady bude hrát roli nestranného prostředníka, protože i město má zájem, aby se dozvědělo, jestli Ještěd snese jakýkoliv rozvoj," řekl náměstek.

Zastupitelé města loni i před odpor opozice schválili podnět ke změně územního plánu pro Ještěd. V jejím rámci se nyní posuzuje možné rozšíření skiareálu mimo stávající výseč s možností vybudovat dvě nové široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Kvůli tomu hrozí, že bude nutné na ještědském hřebenu pokácet přes 50 hektarů lesa. Proti jsou kromě zastupitelské opozice také místní spolky Rodiče za klima Liberec a Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS). TMR jako provozovatel lyžařského střediska naopak argumentuje tím, že další dvě široké sjezdovky jsou potřeba, neboť za jedinou pořádnou v areálu se zhruba deseti kilometry tratí považuje pouze Novou Skalku, vybudovanou před několika lety. Ta má na délku přes 1,5 kilometru tratí.

V rámci možné změny územního plánu se posuzuje také prodloužení trasy lanovky o 650 metrů až ke konečné tramvají v Horním Hanychově. Visutá lanová dráha patřící Českým drahám (ČD) je mimo provoz od 31. října 2021, kdy spadla po přetržení tažného lana jedna ze dvou kabin a při neštěstí zahynul průvodčí lanovky. Dopravce do obnovy lanovky investovat nechce, a i proto nyní jedná s Libercem o jejím převedení na město. Dohoda ale zatím uzavřená nebyla. Náměstek primátora Petr Židek (ODS) řekl, že zatím s ČD nevybrali ani společného znalce, který by stanovil, jakou cenu má lanovka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.2.2023 08:03
Hlavně aby z toho nebyl další lunapark - viz některá místa na Šumavě, v Krkonoších.
Odpovědět
va

vaber

9.2.2023 09:33 Reaguje na smějící se bestie
a co jiného takový pojem ,rozvoj Ještědu, znamená?
jedině,že by se příroda bránila sama a sníh z hor už nadobro zmizel ,ale pak by zachránci rozvoje začali vymýšlet netající sníh ,aby Ještěd plnil svoji funkci
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.2.2023 14:50
vykácet 50ha lesa? Tak by mohli jinde 50 ha lesa vysázet. Třeba přímo v Liberci a zastínit tím přehřívající se město! A kde budou brát vodu? Ze studní? Tak by mohli zřídit vedle Liberce nádrž na dešťovou vodu a z ní brát vodu pro sjezdovky!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.2.2023 15:33
jak je vidět, tak i když je celý masiv přírodním parkem, tak nemá žádnou úroveň. Asi by bylo lepší zauvažovat o výraznější ochraně
Odpovědět
va

vaber

9.2.2023 17:33
vybrali firmu, která není propojená s místními občanskými iniciativami ani společnosti TMR?
to chodili občané Liberce na radnici a stěžovali si ,že mají málo sjezdovek a žádali zastupitele,aby s tím něco udělali a oni ,hodní zastupitelé, jim splnili přání
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.2.2023 20:19
Jested je vyznacnou siluetou Liberce, vyznacnym vyhledovym bodem ale jake "neocenitelne" pritodni hodnoty ma mit? Tamni kremence, bridlice a zbyle vapence uz asi tezit nikdo nebude, krajinove je to malebne ale nic extra unikatniho. Ohromnnou hodnotu to ma jako privesek blizkeho velkomesta. Takze snahy udelat z toho rekreacni privesek Liberce mi prijdou zcela prirozene. Koneckoncu i pro mnoho Prazaku muze byt zajimave po praci sednout na hodinu do rychleho auta a vecer stravit na umelem snehu tamnich sjezdovek ;) Akorat vseho s mirou ale - napr. to rozhodnuti udelat tam mistrovstvi sveta pred 15 lety bylo proste silene. Hloupe mrhani penezi, ktere by daleko ucelneji - a perspektivneji - mohly byt vyuzity v nedaleke - uz opravdu horske - oblasti kolem Harrachova, Korenova a polskych Jakuszyc
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist