Liberecká Archa loni ošetřila dvakrát víc zvířat než obvykle, poprvé přes 3000
Předchozím maximem pro Archu bylo 1933 ošetřených zvířat z roku 2021. Do volné přírody se loni podařilo vrátit 69 procent přijatých zvířat, i to je nové maximum. Rekordní byl loni také počet výjezdů k odchytům, pracovníci Archy jich měli 539.
Za loňským výrazným nárůstem počtu přijatých živočichů byly mimořádně početné kolonie invazních netopýrů hvízdavých, meziročně jich v Arše ošetřili zhruba o 900 více. "Koncem léta jsme na 12 různých lokalitách v Libereckém kraji odchytili celkem 1523 netopýrů. Nejvíce jich bylo nalezeno v panelovém domě v Jablonci nad Nisou, kde jsme v jediném pokoji nalezli 499 kusů," uvedla Hancvenclová. Další velká kolonie byla tradičně v liberecké nemocnici, loni se jich tam ukrylo 449.
Neobvykle vysoký byl i počet přijatých ježků nebo rorýsů obecných. O ně se v Arše starali hlavně na konci července za tropických teplot. "Rorýsi totiž často hnízdí v mezerách pod střechami a při vysokých teplotách se plechy na střechách natolik rozpálí, že mladí rorýsi – přestože ještě nejsou letuschopní – vyskočí ven a dopadnou na zem. K nám do péče tak dostalo 71 jedinců tohoto druhu," uvedla vedoucí stanice.
Archa loni přijala i tři labutě vážně zraněné po kousnutí neznámou šelmou či labutí samici, kterou někdo postřelil na Markvartickém rybníce v Jablonném v Podještědí. Všechny se podařilo zachránit. Úspěšná byla i záchrana liščete, které zapadlo do meliorační skruže na louce pod vrchem Javorník na okraji Liberce. "Skruž byla bez jakéhokoliv zabezpečení, navíc skrytá v křoví a v úrovni s terénem. Další podobně nebezpečné skruže jsme našli v okolí. Spolu s liščetem leželo v této pasti též uhynulé srnče. Situaci jsme zdokumentovali a předali podnět na magistrát města Liberec, který přiměl majitele pozemku skruže zabezpečit," řekla Hancvenclová.
Asi nejexotičtějším druhem, kterému v Arše loni pomohli přežít, byl podle ní leguán zelený nalezený v Liberci. "Dostali jsme telefonát, že nějaká exotická ještěrka okusuje třešně na zahradě jednoho rodinného domu v Horním Hanychově. Odchyt nebyl úplně jednoduchý, protože leguán šplhal na nejvzdálenější tenké větve mimo umístěnou odchytovou síť. Nakonec se nám ho podařilo ulovit a dočasně jsme ho ubytovali u nás v Arše. Majitel se o leguána později přihlásil a byl značně překvapený, že zvíře přežilo v dobré kondici několik týdnů na útěku. V tu dobu se totiž noční teploty pohybovaly dlouhodobě kolem pěti stupňů Celsia, takže už nedoufal, že by se jeho mazlíček mohl najít živý," dodala vedoucí stanice.
reklama