https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-chce-aby-mpo-odepsalo-zasoby-kamene-na-tlustci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj chce, aby MPO odepsalo zásoby kamene na Tlustci

20.2.2020 00:25 | LIBEREC (ČTK)
Liberecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Jen tak lze zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory. / Ilustrační foto
Liberecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Jen tak lze zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Liberecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Jen tak lze zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory. Novinářům to včera řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na Tlustci je ložisko kvalitního čediče, od roku 1996 se tam ale kámen netěží. Nový vlastník - Kamenolom Brniště, od roku 2012 usiluje o obnovení těžby, lidé v okolních obcích to odmítají v obavě z hluku, prachu a zvýšení těžké dopravy.
 

"Podle horního zákona nepatří kraj mezi subjekty, které o odepsání ložiska mohou oficiálně požádat, možná je to kvůli tomu, že v době, kdy byl napsán, kraje ještě neexistovaly. O odpis zásob může požádat vlastník dolu a také příslušný orgán státní správy na úseku životního prostředí. A protože se žádný úřad neodváží takovou žádost podat, tak to podá krajské zastupitelstvo, respektive jako rada kraje navrhujeme zastupitelstvu, aby takovou žádost za příslušný úřad podalo," doplnil Půta. Jde podle něj o mimořádný krok, kterým kraj reaguje na odpor lidí z okolí lomu.

Největší obavy mají podle hejtmana lidé z dopravy. "V návrhu surovinové politiky Libereckého kraje je požadavek, aby 90 procent kamene v případě, že se bude těžit, bylo odvezeno po železnici. Ale i deset procent bude znamenat, že budou jezdit kamiony přes Brniště, Mimoň, Jablonné a ani jedno z těchto měst nemá obchvat. Vůbec se nedivím, že se to lidem nelíbí, zvlášť těm, kteří si těžbu pamatují," řekl Půta. Kraj podle něj chápe, že stát chce mít pod kontrolou strategické suroviny. "Pokud ministerstvo bude chtít ložisko zachovat, tak my budeme chtít, aby stát zafinancoval obchvat Mimoně a Jablonného v Podještědí," dodal.

Zda bude ministerstvo ochotné zásoby kamene odepsat, není jisté. Stavbaři upozorňují, že kameniva, které se používá zejména v dopravních stavbách, bude brzy nedostatek. Podle odhadu firmy Skanska do devíti let vyčerpá své zásoby více než polovina z 221 lomů v Česku. "Odhaduji, že do 20 let už kamenivo nebudeme moci využívat," uvedl již dříve na dotaz ČTK Tomáš Zavřel, který má ve firmě Skanska na starosti lomy. Problém se podle něj týká celého trhu. "Od roku 1989 se u nás neotevřel jediný lom a žádný se ani k otevření nechystá," doplnil. V každém metru krychlovém betonu je podle jeho odhadu asi 1750 kilogramů kameniva.

Na Tlustci se čedič těžil od 70. let 20. století. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). V letech 2003 a 2004 byla těžba krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila.

O obnovu těžby několik let usiluje firma Kamenolom Brniště. Počítá s těžbou až 840.000 tun kameniva ročně po dobu 20 až 30 let. Její šance na obnovení těžby čediče na Tlustci se zvýšily v závěru loňského roku, když MŽP udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Souhlas s obnovením těžby dala i obec Brniště, která teď vyjednává s kamenolomem o kompenzacích. Obyvatelé obce ale žádají vypsání referenda.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

20.2.2020 07:55
Pakliže dvě zastupitelstva dotčených obcí případnou obnovu těžby podpořila a LBC Kraj chce zásoby čediče odepsat,znamená to,že Kraj ignoruje rozhodnutí volených samospráv.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.2.2020 09:12
Řekněme si to upřímně: To odepsání je jenom papír, který se kdykoli může hodit do kamen. Důležité je, že je tam ten těžitelný čedič.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.2.2020 13:52
1. kamenivo obecně je průser. obecně dojde. obecně posledních pět let roste cena docela raketově.
2. odepsání je jen papír
3. mimoň potřebuje obchvat poměrně akutně, jablonné potřebuje spojku na obchvat. dříve nebo později.
4. v žst Brniště bylo postaveno docela mega kolejiště pro nakládání kamene, nenaložil se tam ani kubík - neboť se netěžilo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist