Libkovice, poslední česká obec, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí. Před 30 lety začala blokáda na její záchranu
Přečtěte si také |
Ibra Ibrahimovič: Je hrozné nemít se kam vrátitJiž o rok dříve - v roce 1991 - stanovila vláda Petra Pitharta územní ekologické limity těžby, které měly ochránit všechny obce před rozšiřováním uhelných dolů. Státní těžební firma Hlubina ovšem tvrdila, že chce uhlí v této lokalitě získávat hlubinnou těžbou, a ekologické limity se tak na tento záměr nevztahovaly. Bourání Libkovic probíhalo na základě povolení vydaného ještě za minulého komunistického režimu. Jejich zničení předcházela v severních Čechách devastace zhruba stovky obcí, včetně historického města Most, a nucené přemístění zhruba 200 tisíc lidí, z nichž mnozí se kvůli těžbě museli stěhovat opakovaně.
Přestože ministerstvo průmyslu demolici Libkovic na několik měsíců zastavilo a blokáda bourání výrazně zpomalila, nakonec bagry postupně strhly všechny libkovické domy kromě kostela, který byl stržen až v roce 2002. V lokalitě se přitom uhlí dosud nikdy netěžilo. Až nyní Severočeské doly - dceřiná těžební firma společnosti ČEZ - usilují o rozšíření dolu Bílina za hranici původních ekologických limitů těžby i na území, které leželo v katastru bývalých Libkovic.
Libkovice
“Libkovice nebyly zbourány zbytečné. Staly se mementem, které ukázalo, že bourání obcí kvůli uhlí v novém demokratickém státě už není normální, ale je naopak nepřípustné," říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace. "Zatímco před Sametovou revolucí bylo vyhánění lidí z jejich domovů kvůli uhlí běžné a nikdo si proti němu netroufl protestovat, v případě Libkovic se demolici obce postavily desítky odvážných lidí a veřejnost sledovala agresivní chování těžařů s nelibostí a odporem. I díky tomu se už těžařům nepodařilo prolomit limity na dole ČSA a zbourat Horní Jiřetín. Česko se navíc stalo prvním státem v Evropě, kde je zakázáno vyvlastňovat domy kvůli těžbě nerostných surovin,” dodává Hrábek.
reklama