https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-mohou-v-brne-na-orli-darovat-stare-ale-vyuzitelne-veci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mohou v Brně na Orlí darovat staré, ale využitelné věci

5.7.2019 00:14 | BRNO (ČTK)
Brno otevřelo v Orlí ulici kontaktní místo pro lidi, kteří se chtějí zbavit starých, ale stále funkčních věcí. / Ilustrační foto
Brno otevřelo v Orlí ulici kontaktní místo pro lidi, kteří se chtějí zbavit starých, ale stále funkčních věcí. / Ilustrační foto
Brno otevřelo v Orlí ulici kontaktní místo pro lidi, kteří se chtějí zbavit starých, ale stále funkčních věcí. Jde o součást městského projektu ReUse. Na Orlí by lidé měli chodit především s věcmi vyrobenými před rokem 1989, které se mohou dostat do muzejních sbírek či do rekvizitářů divadel. Lidé se zde mohou i poradit, kam které staré věci donést, aby našly nové využití. Také si mohou vybrat drobný předmět jako dárek za své věci, řekl novinářům při otevření Pavel Paleček, jednatel spolku Americký fond, který bude místo pro město spravovat.
 

Projekt ReUse funguje tři roky a má několik součástí. Jedním z nich je Re-Nab, kde město ve spolupráci se svojí odpadovou společností SAKO přijímá starý, ale stále funkční nábytek. Lidé ho mohou odevzdat v šesti sběrných dvorech v Brně, odkud jej pak zaměstnanci firmy převezou do takzvané nábytkové banky, aby sloužil lidem v sociální nouzi. Lidé mohou také odevzdávat různá zařízení a vybavení domácnosti, hračky či sportovní vybavení, které si pak lze za symbolickou cenu koupit.

Druhou součástí je projekt Retro-Use, který pro Brno zajišťuje právě Americký fond a funguje jako chráněná dílna, protože v něm pracují lidé s handicapem. "Lidé u nás získají informace, kam některé věci vyhodit nebo odevzdat jako retropředměty, některé u nás mohou i nechat. Na Orlí je otevřeno v pracovní dny, ve skladu na Francouzské 36 každý den," uvedl Paleček. Retropředměty se rozumí takové, které jsou vyrobené před rokem 1989 a jsou zajímavé pro kulturní instituce. "Objemově se u nás nejvíce točí knihy, sklo a porcelán," řekl Paleček. Lidé však mohou nosit různé věci denní potřeby, vybavení kuchyně či hračky.

Největší zájem muzeí je podle Palečka o věci z 80. let, protože v té době je muzea nestihla nakoupit a v 90. letech ještě nebyly retro. "Například gumáky ze Svitu Gottwaldov na Aukru nekoupíte, ale hodily se Moravské galerii pro výstavu Paneland. Podobné předměty mohou být ve sbírkách uchované pro budoucnost. Nejvíce je odebírá Etnografický ústav Moravského zemského muzea a elektrotechniku a textil Technické muzeum v Brně," uvedl Paleček. Lidé podle něj nosí často také nerozbalené věci, které dostali za socialismu jako svatební dar.

Obvykle jde o věci, které nemají skutečnou historickou hodnotu, ale jsou dokladem běžného života. "Jen výjimečně dostaneme skutečně cenný předmět. Bylo to například hygienické mýdlo, které na konci války rozdávali američtí vojáci, či vojenské kukátko z doby Rakouska-Uherska, které se používalo na manévrech," řekl Paleček.

Brno se snaží projekt ReUse stále rozvíjet, aby lidé vytvářeli co nejmenší množství odpadu a věci, které mohou ještě sloužit, našly využití.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Meitner
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist