https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-opet-protestovali-proti-jadernemu-ulozisti-v-posumavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé opět protestovali proti jadernému úložišti v Pošumaví

13.7.2020 10:12 | PAČEJOV (ČTK)
Úložiště, v němž má být odpad desetitisíce let, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zprovoznit v roce 2065. Jeho konečné umístění má stanovit stát do roku 2025.
Úložiště, v němž má být odpad desetitisíce let, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zprovoznit v roce 2065. Jeho konečné umístění má stanovit stát do roku 2025.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Zhruba 350 lidí v sobotu v Pačejově na Klatovsku protestovalo kvůli tomu, že jejich oblast Březový potok je jednou ze čtyř lokalit pro možnou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Akce se zúčastnili obyvatelé i vedení dotčených obcí, zástupci kraje i obyvatelé sousedního Bavorska, kteří si tam jaderný odpad nepřejí. Od posledního protestu, který se konal zhruba před měsícem ve Velkém Boru, se nic nezměnilo, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, který je jedním z hlavních organizátorů 17 let trvajících protestů.
 

"Lidé jsou zde naštvaní a zklamaní. Je to pro nás zásadní věc, která ovlivňuje lidem život v obcích, například zda tu budou investovat, bydlet či zakládat rodiny. Stále se ale nic neděje, o všem se rozhoduje pouze v Praze," řekl Klásek.

Při dnešní protestní akci se uskutečnil čtyřkilometrový pěší pochod a dvacetikilometrová jízda cyklistů z Pačejova do Maňovic. Místní vyjadřovali nespokojenost a rozdávali informativní letáky. "K blokování silnic jako u minulého protestu ale nedošlo," doplnil starosta.

"Těší nás ale velká podpora občanů Bavorska a také samozřejmě vedení kraje," řekl starosta. Na akci dnes osobně dorazil i bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard nebo náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Vedení obcí požadují po ministrovi průmyslu Karlu Havlíčkovi (za ANO) údajně slíbený speciální zákon o zapojení obcí do schvalovacího procesu. Ani to se ale podle starosty za poslední měsíc nezměnilo. "Jsou to plané sliby od ministra Havlíčka a vlády. Ministr sliboval, že lokalitu navštíví, ale zatím se tak nestalo. Ministerstvo nekomunikuje ani s vedením Plzeňského kraje, ve kterém máme podporu," uvedl Klásek.

Obcím vadí také nenávratné technické řešení úložiště. Původně se podle Kláska mluvilo o 300 hektarech, dnes už o 500 ha. Úložiště, v němž má být odpad desetitisíce let, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zprovoznit v roce 2065. Jeho konečné umístění má stanovit stát do roku 2025.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 12:31
Nechápu proti čemu protestují. Co se jim nelíbí. To úložiště není pro přírodu nijak nebezpečné. Kdyby raději šli sázet stromy či sbírat slimáky, tak by přírodě pomohli daleko více.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.7.2020 23:27
Občany dotčeného místa naprosto chápu. Také bych nechtěla mít ten dlouhodobě radioaktivní radioaktivní sajrajt někde za humny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist