Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti
reklama
Třináctý ročník pochodu vyjde mezi 08:30 a 09:30 od chanovického zámku. Asi ve 12:30 budou k lidem hovořit starostové. Veřejnosti řekneme všechny aktuální informace, dodal Klásek.
Stát zvažuje pro úložiště sedm lokalit v Česku. Konečné umístění má být stanoveno do roku 2025 a zprovoznění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, předpokládá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Podle ředitele správy Jiřího Slováka není zahájení průzkumu bráno jako souhlas s umístěním hlubinného úložiště.
Nejrazantnějšími odpůrci plánované stavby jsou obce v oblasti Březový potok u Horažďovic. "Od roku 2003, kdy se o úložišti u nás začalo mluvit, jsou všechna usnesení a názory všech zastupitelů obcí jednoznačně proti úložišti," řekl starosta Horažďovic Michael Forman. Potvrdila to také místní referenda. Podle starostů odpor obyvatel a chalupářů neustává, naopak sílí. Asi 10.000 trvalých obyvatel šesti obcí včetně Horažďovic podporuje také sdružení 35 obcí Prácheňsko.
Koncem října podali starostové šesti obcí z Pošumaví a města Horažďovice žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který má být letos zahájen. Už dříve podaly rozklad na ministerstvo životního prostředí, které ale námitky odmítlo.
SÚRAO zaslala koncem loňského roku obcím na Horažďovicku přes 10,5 milionu korun jako roční kompenzaci za geologické průzkumy. Starostové šesti obcí se dnes v Chanovicích shodli na tom, že navrhnou zastupitelům peníze odmítnout. Považují je za úplatek. Zastupitelstva to projednají do 19. ledna. Chanovice dostaly 2,5 milionu korun, což představuje čtvrtinu ročního rozpočtu. Velký Bor 3,2 milionu Kč, což je 40 procent rozpočtu, Maňovice s rozpočtem 800.000 Kč dostaly asi 1,5 milionu Kč.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
reklama