https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidovci-chteji-aby-zakaz-klecoveho-chovu-slepic-byl-celounijni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidovci chtějí, aby zákaz klecového chovu slepic byl celounijní

7.7.2020 15:22 | PRAHA (ČTK)
Sněmovna bude pravděpodobně tento týden hlasovat o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033.
Sněmovna bude pravděpodobně tento týden hlasovat o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidovci chtějí v Evropském parlamentu prosadit, aby zákaz klecového chovu slepic zavedla celá Evropská unie, a to ke stejnému datu, k jakému ho zakáže Česko. Cílem je zamezit znevýhodnění českých zemědělců, řekli předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.
 

"Pro nás je důležité, abychom udělali maximum pro to, aby podmínky byly stejné ve všech zemích Evropské unie," řekl Jurečka. Lidovci se podle něj pokusí v Evropské lidové straně, která je nejsilnější frakcí europarlamentu, prosadit celounijní zákaz klecových chovů.

Šojdrová zdůraznila, že kromě zákazu klecových chovů slepic v celé EU chce zajistit i omezení dovozu vajec od slepic z klecových chovů z mimounijních zemí. Chce jednat také o finanční podpoře pro zemědělce, kteří budou klecové chovy rušit a přecházet na jiný druh chovu slepic.

Sněmovna bude pravděpodobně tento týden hlasovat o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Odpůrci zase poukazují na to, že by tento krok poškodil české chovatele vůči zahraničním.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

7.7.2020 19:26
Nejen klecové chovy, ale srovnat do stejných podmínek veškerou agrární politiku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.7.2020 17:12
Pánové jsou zcela mimo realitu, nebo to alespoň předstírají: Ten zákaz je právě proto, aby znevýhodnil zemědělce z bývalého východního bloku oproti těm z původních zemí EU. Proč by si jinak tito lidé ty aktivisty, bojující za blaho slepic, platili?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 13:08
Nic proti snaze zlepšit životní podmínky slepic. Ale zrovna ty klecové chovy je něco co jim spíše pomáhá jak škodí. Ale pro mnohé jsou to slepičí koncentráky a basta. To, že ten zákaz již zdražil vejce pány politiky nezajímá. Nechme na lidech ať si vyberou odkud jaká vejce chtějí. Ono to ve finále dopadne tak, že my budeme mít u sebe drahá rádoby "eko" vejce zatímco velké koncerny budou levně dovážet vajíčka ze zahraničí a ještě více si mastit kapsu než doposud.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist