https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/litomysl-vyuziva-historicke-vodovody-jako-levny-zdroj-vody-pro-sva-zarizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litomyšl využívá historické vodovody jako levný zdroj vody pro svá zařízení

17.12.2023 00:36 | LITOMYŠL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Litomyšl využívá pro zásobování některých městských objektů a zařízení vodu i historické vodovody. Slouží jako levný zdroj pro městský bazén, plovárnu, zimní stadion a hřbitov nebo pro závlahu atletického stadionu a volejbalových a tenisových kurtů V Líbánkách, uvedla mluvčí radnice Petra Jiráňová. Voda z historických vodojemů v lokalitě Černá hora přitéká do nové nádrže o objemu 100 krychlových metrů u městského bazénu, která byla propojena se starší zděnou nádrží o podobné kapacitě.
 

Součástí této historické vodovodní sítě jsou zděné štoly v hloubce osm až deset metrů pod povrchem. V několika místech, zejména v lokalitě Černá hora, byly zřízeny také vodojemy, malé stavby, které stojí dodnes. Potrubí bylo nejdříve dřevěné, později litinové. Původní hlavní větev městského vodovodu vedla po dnešní Tyršově ulici přes město až k hotelu Dalibor. Tato hlavní trasa se postupně rozvětvovala k dnešní nemocnici, k zámku a do oblasti pod kostelem. V meziválečném období, když přestal vodovod kapacitně vyhovovat, byl následně postaven nový s hlavním vodojemem u Janova. Později byl tento historický vodojem po několik desetiletí nevyužívaný.

Před lety začaly snahy opětovně využít tuto historickou vodovodní síť, částečně vodu z ní využívala pouze městská plovárna. Zhruba od roku 2010 město pracovalo na její obnově. Speleologická společnost ji zaměřila, uskutečnily se hydrogeologické průzkumy a optická inspekce televizní kamerou. Stav vodojemů i štol byl překvapivě velmi dobrý, podzemní štoly byly postupně vyčištěny, zbaveny vegetace, odpadků a nánosů bahna. Dnes poskytuje velmi čistou a poměrně kvalitní vodu. "To, že pokryjeme tímto alternativním zdrojem vody například celou spotřebu městského bazénu, je pro městský rozpočet veliká pomoc," uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

17.12.2023 09:56
Když kvality vody získávané v podzemí města stačí, tak pro proč ne. Jako by se ta voda našla.
Odstraňování vody z podzemí města má taky ve většině běžného podloží kladný vliv na omezování vzlínání vlhkosti do staveb a tím jejich vyšší životnosti.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.12.2023 12:05
No, alespoň že na to jmenované. Na co také platit za vodu zahraničním firmám, že !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2023 08:40 Reaguje na smějící se bestie
Je to zase naopak, jak dycky. Fy firmy platí státu za čerpání vody.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.12.2023 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2023 15:16 Reaguje na smějící se bestie
Netuším. Vode je nerostný zdroj a je ze zákona státní a každý, kdo čerpá nad nějaké domácí kubíky, platí dle ceníku. Něma problema. Ti "cizáci" jsou firmy, které staví a provozují vodovody, vodojemy a veškerou infrastrukturu a je celkem fuk, komu to patří.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist