Litomyšl využívá historické vodovody jako levný zdroj vody pro svá zařízení
Součástí této historické vodovodní sítě jsou zděné štoly v hloubce osm až deset metrů pod povrchem. V několika místech, zejména v lokalitě Černá hora, byly zřízeny také vodojemy, malé stavby, které stojí dodnes. Potrubí bylo nejdříve dřevěné, později litinové. Původní hlavní větev městského vodovodu vedla po dnešní Tyršově ulici přes město až k hotelu Dalibor. Tato hlavní trasa se postupně rozvětvovala k dnešní nemocnici, k zámku a do oblasti pod kostelem. V meziválečném období, když přestal vodovod kapacitně vyhovovat, byl následně postaven nový s hlavním vodojemem u Janova. Později byl tento historický vodojem po několik desetiletí nevyužívaný.
Před lety začaly snahy opětovně využít tuto historickou vodovodní síť, částečně vodu z ní využívala pouze městská plovárna. Zhruba od roku 2010 město pracovalo na její obnově. Speleologická společnost ji zaměřila, uskutečnily se hydrogeologické průzkumy a optická inspekce televizní kamerou. Stav vodojemů i štol byl překvapivě velmi dobrý, podzemní štoly byly postupně vyčištěny, zbaveny vegetace, odpadků a nánosů bahna. Dnes poskytuje velmi čistou a poměrně kvalitní vodu. "To, že pokryjeme tímto alternativním zdrojem vody například celou spotřebu městského bazénu, je pro městský rozpočet veliká pomoc," uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Radim Polášek
17.12.2023 09:56Odstraňování vody z podzemí města má taky ve většině běžného podloží kladný vliv na omezování vzlínání vlhkosti do staveb a tím jejich vyšší životnosti.