Magistrátní výbor podpořil rozvoj záchranné stanice v Jinonicích
"Praha má stanici, která přijímá nejvíc zraněných živočichů v republice. Všechno je provizorní a zvířata tam mají nedůstojné podmínky," uvedla radní pro životní prostředí a územní rozvoj Jana Plamínková.
Podle zastupitele Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) ale není šťastné stanici rozšiřovat na úkor zeleně. "Problém je, že už tam ta zvířata jsou. Město už do toho investovalo miliony a bylo by finančně náročné to přesouvat někam jinam," dodala Plamínková.
Ošetřovatelé, jejichž rukama ročně projdou stovky živočichů, sídlí nedaleko Prokopského údolí v několika kontejnerech. A ani příbytek pro zvířata není ideální. Kapacita ani kvalita kotců nedostačuje. Praha, která je zřizovatelem stanice, ale chystá investici, v rámci které vybuduje kompletně nové pracoviště pro zaměstnance, ale hlavně pro živočichy.
"Vznikne jednotka intenzivní péče, operační sál, veterinární ordinace, sklady krmiv a jejich přípravna," řekl ČTK letos v červenci vedoucí střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat Václav Nejman. V plánu je stavba zimoviště pro netopýry, speciálních kotců pro srnčí zvěř nebo odchovna veverek.
Pražská stanice bude podle Nejmana v republice unikátní díky voliéře pro vodní živočichy, zejména pro zraněné labutě, kterých stanice ročně přijme kolem stovky. Už nyní se záchranáři mohou pochlubit voliérou, v níž se ze zranění zotavují dravci, jako jsou káňata nebo poštolky. V projektu se počítá se stavbou výběhů pro spárkatou zvěř a s výběhem pro vydry a bobry, kterých v české přírodě přibývá.
Záchranná stanice v Praze ošetří ročně kolem 2500 živočichů, tedy nejvíc ze všech stanic v ČR. Zhruba 70 procent pacientů tvoří ptáci, zbytek jsou savci. Nejvíc je ježků a malých ježčat, ročně jich stanicí projde kolem 400 až 500. Některé druhy zvířat, třeba malí zajíčci, potřebují speciální a především individuální péči jednoho ošetřovatele, jinak kvůli stresu hynou. Většinu hospitalizovaných zvířat je nutné několikrát denně krmit.
van ma
reklama