https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/masivni-uhyn-tulenu-podle-ruskych-uradu-nejspis-zpusobil-vyron-zemniho-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mrtvých tuleňů na břehu Kaspického moře v Rusku je už 2500. Příčinou je nejspíš výron zemního plynu

5.12.2022 17:52 | MOSKVA (ČTK)
Kaspické moře v Rusku vyplavilo kolem 2500 těl mrtvých tuleňů. Původní zprávy hovořily o 700, další vyšetřování však odhalilo násobně vyšší číslo, napsal web stanice BBC. Podle úřadů se počet uhynulých ploutvonožců může ještě zvýšit. Úřady uvedly, že na zvířatech nejsou patrné známky násilné smrti. Masivní úhyn pravděpodobně způsobil nedostatek kyslíku vyvolaný výronem zemního plynu. Podle agentury TASS to uvedla šéfka ruského úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.
 

Výron zemního plynu, který vedl k udušení tuleňů, je zatím podle odborníků hlavní zkoumanou příčinou neštěstí, uvedla Radionovová. Znečištění vody úřady nezaregistrovaly.

"Vědci nyní zvířata pitvají. Podle předběžných dat máme známky hypoxie, tedy změny v tělech zvířat způsobené nedostatkem kyslíku," řekla šéfka Rosprirodnadzoru. Experti podle ní nezaznamenali žádné známky mechanických zranění, která by vodním savcům způsobilo například rybářské náčiní.

Tuleň kaspický (Pusa caspica) patří ke kriticky ohroženým druhům, za posledních sto let se počet volně žijících jedinců snížil o 90 procent. Tuleni žijící v oblasti Kaspického moře už léta trpí a vymírají kvůli nadměrnému lovu a dopadům znečištěného životního prostředí. Kaspické moře, které se nachází mezi Ruskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Íránem a Turkmenistánem, znečišťuje těžba ropy a plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám.

Na stejném místě poblíž Machačkaly se v prosinci 2020 našly tři stovky mrtvých tuleňů, včetně březích samic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.12.2022 19:00
Přežilo vůbec něco?
Odpovědět
Sl

Slovan

5.12.2022 19:35
Tohle prostě bolí i číst...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:08
To jim zase rupl plynovod, nebo rovnou vrt? Znáte nějaký obor lidské činnosti, kde by nebyli Rusi za gaunery a ničitele? Co je to proboha za svoloč?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.12.2022 09:19
Divné. Tuleni dýchající vzdušný kyslík nepřežili, ale ryby dýchající kyslík
z vody ano. Pokud šlo tedy o únik zemního plynu do vody, tak se to děje pouze v místě úniku a na hladině v širším okolí je pouze čistý vzduch. V místě úniku se sice může nějakou dobu zdržovat, ale vzhledem k okolnímu prostoru se rozptyluje do okolního vzduchu. Jinak pro rusobijce Hanzla
připomínám, že plyn a ropu v Kaspickém moři těží všechny okolní státy a
mají tam i podmořské plynovody.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.12.2022 09:34 Reaguje na Břetislav Machaček
kdyby býval zemní plyn těžší než vzduch, potom by to logiku mělo (na hladině vody dočasně relativně nízká vrstva plynu, který se dýchat nedá, a plovoucí tuleň se nadechuje pár centimetrů nad hladinou) jenže není - ZP (co je v plynovodech a doma ve sporáku) je plusmínus dvakrát lehčí než vzduch. ledažeby to byl nějaký jiný plyn (méně metanu, více etanu, propanu a butanu). známe složení kaspického plynu?
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.12.2022 09:36 Reaguje na Lukas B.
anebo dokonce nějaký výron oxidu uhličitého, to je tradiční zabiják horníků a jeskyňářů. to by hlavu a patu mělo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.12.2022 10:00 Reaguje na Lukas B.
Popsal jste to přesně a nemám co bych dodal. Ono
stačí napsat polopravdy a domněnky a oni si ti rusobijci s radostí kopnou, aniž uvažují, zda se
to zakládá na důkazech a nebo pouze domněnkách.
Jinak Hanzl nám tu před rokem tvrdil, jak v jedné
části Ruska cítil unikající plyn z tranzitního
plynovodu. Chudák netušil, že surový plyn není
cítit, že navíc stoupá rychle nahoru a že se
odérizuje až při dodávání do spotřebitelské sítě.
Byl to další z výmyslů nedouka nachytaného na
hruškách.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 10:03
Kdoví o co jde, Machačkala je dnes významný přístav.
Odpovědět
va

vaber

6.12.2022 10:15
před časem byl výron plynu v Africe z jednoho jezera,
v celém okolí jezera to zabilo všechna zvířata,
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.12.2022 10:51 Reaguje na vaber
...a také hodně lidí.

První, co mě napadlo, že na venkov dorazila věda a vodu vybrali "do mrtě" pomocí sonoru. Těch tuleňů je tolik, určitě nebyli soustředěni na jednom místě, ale obývali více míst na pobřeží. takže by ten plyn asi postihl i nějaké lidi. Spíše bych to tedy tipnul na vyhladovění, příp nějaký (neznámý?) patogen.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.12.2022 11:10 Reaguje na Karel Zvářal
samozřejmě mohlo jít o plyn, přírodního původu nebo uniklý technologický plyn. vím já kolik tuleňů tam je/bylo celkem a jakým způsobem jsou po ploše jezera rozmístěni, respektive jestli nemají nějakou tendenci se shromažďovat (dejmetomu) na návětrné/závětrném pobřeží doprovázejíce aktuální výskyt potravy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.12.2022 11:21 Reaguje na Lukas B.
To bych tam očekával i jiné rybožravé druhy (pelikán, kormorán) vyplavené na břeh, ale o nich ve zprávách není zmínka. Ztěžejní je ten údaj o 90%-ním poklesu za sto let. Kromě (ilegálního) lovu to bude i nadměrný rybolov, který způsobuje úbytek. Plyn to také mohl být, ale těch faktorů ve hře je tam mnohem víc.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.12.2022 11:54 Reaguje na Lukas B.
Kdyby to byl plyn, byli by všichni ve stejném stadiu (jedno-dvou denní událost), ale jsou na nich patrné výrazné rozdíly. Jeden vypadá úplně čerstvý, jiný má už slezlou kůži. Tak nevím...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.12.2022 11:11
Duvody umirani tulenu netusim - a nezna je zrejme nikdo - ale proc tam musi povinne vkladat ty kecy o "klimaticke zmene"
Ubytek vody v Kaspiku byl zhavym tematem pred 40 lety jeste za Brezneva kdy vedci varovali pred katastrocickym ubytkem vody v nem. (Prosim neplest s Aralem to je UPLNE JINA historie, v Povolzi se nepestuje bavlna a Volha neprameni pod ledovci)
Jenze pak nekdy kolem roku 1985 zacala hladina Kaspiku rychle stoupat a to zpusobilo velke problemy hlavne tezebnim vezim na naftu ale i v pristavem a pribreznich mestech jako Baku. Jak to aktualne vypada s hladinou Kaspiku nevim ale jeho hladina se samozrejme hybala silne odjakziva (od dob kdy se Kaspik oddelil od svetoveho okeanu) a mezirocni zmena hladiny bude v centimetrech a mezitydenni zmena v milimetrech. Da se snadno spocitat z prutoku Volhy, vypar ted na sklonku podzimu je nizky :)


Cili - tuleni v Kaspiku umiraji a zrejme nikdo netusi duvod - tak bych
do jedne vety shrnul sdeleni clanku. Resp. informaci prinesou spis mikrobiologove patologove atd.

zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.12.2022 11:14 Reaguje na Miloš Zahradník
Nevim jake byly letosni srazkove uhrny v povodi Volhy ale tipuju, ze spis nadprumerne. Usuzuji tak ze zprav o velmi dobre urode psenice v Rusku

Cili "klimaticke zmeny" nejspis za nic nemohou - je to proste opet jen obvykla povinna ulitba vladnouci ideologii
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.12.2022 11:26 Reaguje na Miloš Zahradník
A jeste upresneni. Kdyby napsali - misto kecu o klimaticke zmene - ze v podezreni mohou byt i meteorologicke faktory - mohlo by to mit smysl. letos je predzimni tlakova vyse nad Sibiri vyvinuta anomalne silne, prichod zimy do severniho kaspiku spojeny s bourlivym a studenym vychodnim vetrem mohl byt vyraznejsi nez jindy. Tohle by davalo smysl - vsimat si jak typicky vypada prichod zimy v severnim Kaspiku, ochlazovani vody, zamrzani a zmen salinity tamniho melkeho more (ma pomerne sladkou vodu v blizkosti usti Volhy) a jak se tohle letos lisi od jinych let
https://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=-318.17,44.62,2333
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.12.2022 11:32 Reaguje na Miloš Zahradník
Pardon za dalsi dodatek prumerna aktualni vyse hladiny Kaspiku je samozrejme pro zkoumani zmen tykajicich se tulenu atd. pomerne bezvyznamna velicina
co ale muze mit vyznam je abnormalne vysoky tlak vzduchu & ten silny vychodni vitr to muze
dost podstatne zmenit aktualni hladinu toho jezera
a treba to ma nejaky vyznam. Nevim samozrejme -
jen na ten silny vychodni vitr trvajici uz par tydnu (je videt i nad Azovskym morem napriklad) upozornuji
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

7.12.2022 11:39 Reaguje na Miloš Zahradník
A snad uz uplne posledni dodatek :)
Vysoky tlak je nad celym Kaspikem a jeho vliv na hladinu je v inkriminovane oblasti opacny nez vliv
vychodniho metru. Mozna ale napr. zmeny salinity
(v lete tepla sladka voda Volhy na povrchu nad slanejsi vodou v hloubce) zpusobene prudkym vetrem a zmenou vertikalni vodni cirkulace v jezere ted pred zimou (pri dosazeni teploty
kolem +4 stupnu) v tom melkem mori maji vyznam
https://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=mean_sea_level_pressure/orthographic=-317.47,50.24,981/loc=53.996,38.786
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist