https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-i-firmy-dostanou-600-milionu-na-trideni-a-recyklaci-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města i firmy dostanou 600 milionů na třídění a recyklaci odpadu

13.8.2019 00:13 (ČTK)
Města, obce a firmy dostanou 600 milionů korun, aby usnadnily občanům třídění, zvýšily energetickou soběstačnost a snížily množství odpadů na skládkách. / Ilustrační foto
Města, obce a firmy dostanou 600 milionů korun, aby usnadnily občanům třídění, zvýšily energetickou soběstačnost a snížily množství odpadů na skládkách. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 9355 / Pixabay
Města, obce a firmy dostanou 600 milionů korun, aby usnadnily občanům třídění, zvýšily energetickou soběstačnost a snížily množství odpadů na skládkách. O dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve včerejší tiskové zprávě informovaly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Fond bude žádosti přijímat od 2. září.
 

"Dotace směřují na výstavbu či modernizaci sběrných dvorů, zlepšení třídění a svozu komunálního odpadu i pořízení třídicích linek. Energetické zpracování odpadu podpoříme například dotacemi na výstavbu či modernizaci bioplynových stanic, spaloven se finanční podpora týkat nebude. Peníze poskytneme rovněž na výrobu tuhých alternativních paliv z odpadů, odvodňování či vysoušení čistírenských kalů nebo zlepšení zacházení s nebezpečným odpadem," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Ve zvláštní výzvě se pak zaměříme na odpad z nemocnic a jiných zdravotnických zařízení, který je z části považován za infekční a sám o sobě představuje značné bezpečnostní riziko. Tento odpad lze především energeticky využít či jej zbavit jeho nebezpečných vlastností a dále s ním pracovat," doplnil. Upozornil také, že v roce 2035 bude Česko podle evropských předpisů muset minimálně 65 procent komunálního odpadu recyklovat, energeticky využito by mělo být zhruba 25 procent.

Z dotace mohou žadatelé uhradit až 85 procent z celkových výdajů projektu. Největší část alokace - 350 milionů korun - je určena především na třídicí linky, podporu energetického využití odpadu a nakládání s nebezpečným odpadem. O 200 milionů méně je vyhrazeno na sběrné dvory a sběrná místa. U těchto projektů se budou rozdělovat peníze podle kvality doručených projektů v jednokolové soutěžní výzvě. Zbylých 100 milionů je připraveno na nakládání se zdravotnickým odpadem. Tato výzva je nesoutěžní, projekty se budou vyhodnocovat každé tři měsíce.

Peníze na podporu třídění, recyklace, materiálového a energetického využití odpadu resort poskytuje delší dobu. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman uvedl, že v poslední výzvě úřad více než 500 miliony podpořil 174 projektů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist