Město Příbor spouští novátorský pilotní projekt třídění kuchyňských odpadů
"Kuchyňský odpad tvoří podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto končí v černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu nový přístup zamezí," uvedl Filip Poštulka ze společnosti JRK Česká republika. Projekt třídění kuchyňského odpadu je podle něj v tuzemsku ojedinělý. Cílem je, aby odpad z domácností nekončil na skládce, ale aby z něj město mělo užitek.
Vybrané domy od čtvrtka do neděle navštíví zástupci města, kteří obyvatelům vysvětlí, jak mají odpad správně třídit. "Po naplnění košíku pak stačí vyhodit kuchyňský odpad i se sáčkem do hnědé nádoby s růžovým poklopem na vybraných stanovištích," uvedla radnice. V bioplynové stanici se z odpadu stane surovina na výrobu energie, tepla a certifikovaného hnojiva.
JRK uvádí, že kuchyňský odpad tvoří podle statistik téměř čtvrtinu běžné popelnice. Do hnědých nádob na kuchyňský odpad patří veškeré kuchyňské zbytky jídel (rostlinné i živočišné), prošlé potraviny (například jogurty i s kelímkem), syrové maso a ryby, zbytky z vařeného jídla (i scezené zbytky polévek), menší kosti, pečivo, těstoviny, zbytky z ovoce (i tropického) a zeleniny, vaječné skořápky, čajové sáčky i kávová sedlina, mastné kuchyňské utěrky i jiné kuchyňské zbytky. Nepatří tam však velké kosti a tekuté potraviny, jako jsou polévky, omáčky a mléko.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Zan K.
20.1.2023 14:34sv
25.1.2023 17:09 Reaguje na Zan K.Viktor Šedivý
21.1.2023 20:50A kolik to bude stát, za kolik se vyrobí 1MWh?
citace z prosincového článku: https://oenergetice.cz/plyn/eba-bioplyn-a-biometan-pokryji-do-roku-2050-temer-dve-tretiny-poptavky-po-plynu