https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zivotniho-prostredi-nove-prispevky-pro-obce-a-tridici-linky-podpori-sber-kovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí: Nové příspěvky pro obce a třídící linky podpoří sběr kovů

27.5.2020 00:27 (ČTK)
K rozvoji sběrné sítě má pomoci příplatek za každý kontejner na vytříděné kovy v obci.
K rozvoji sběrné sítě má pomoci příplatek za každý kontejner na vytříděné kovy v obci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | mzp.cz
Na větší podpoře sběru kovů z domácností se dohodly ministerstvo životního prostředí (MŽP) a kolektivní systém EKO-KOM. K rozvoji sběrné sítě má pomoci příplatek za každý kontejner na vytříděné kovy v obci. Recyklační linky pak za každou tunu vytříděných kovových obalů dostanou 420 korun místo dosavadních 30 korun. Změny platí od počátku července. MŽP to oznámilo ve včerejší tiskové zprávě.
 

"Od 1. července letošního roku bude autorizovaná obalová společnost EKO-KOM za každou nádobu, do které je možno třídit kovové obaly, a to bez ohledu na to zda samostatně nebo ve více komoditním sběru, vyplácet obci čtvrtletně 30 Kč za nádobu. Ročně tedy získá obec navíc až 120 korun za každý veřejně přístupný kontejner umožňující třídění kovových obalů z domácnosti," uvedl ředitel EKO-KOM Zbyněk Kozel.

Podle MŽP k vyššímu sběru kovového odpadu přispívají právě kombinované sběry, kdy lidé vyhazují kovové obaly do speciálně označených kontejnerů běžně určených pro jiný odpad - nejčastěji plasty. "Analogicky bude podporován tříděný sběr kovů i jinými způsoby, například pytlovým sběrem z domácností, nebo do nádob rozmístěných u rodinných domů, které nejsou určené veřejnosti," doplnil Kozel.

Platba 420 korun za tunu veškerých vytříděných kovových obalů pak má podle Kozla motivovat třídicí linky jak k odběru vytříděných kovů, tak vytříděných plastů či jiného materiálu spolu se složkou kovů. Příspěvek podle Kozla vykompenzuje zvýšené náklady na oddělení kovové složky z odpadů. MŽP upozornilo, že pro zavedení společného sběru kovu s jiným materiálem je nezbytnou podmínkou dohoda se svozovou firmou a dotřiďovací linkou.

Resort uvedl, že vyšší podpora by měla vést k tomu, aby do roku 2022 bylo třídění kovových obalů pro většinu občanů stejně pohodlné, jako je nyní třídění plastů, skla a papíru, kdy jsou kontejnery v průměrné vzdálenosti zhruba 100 metrů od domova. Změny také navazují na nové recyklační cíle vyplývající z evropské směrnice o oběhovém hospodářství.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že nyní je v Česku téměř devět tisíc nádob pro samostatný sběr kovových odpadů a přes 15 tisíc nádob pro sběr kombinovaný. Rozšíření počtu nádob na kovy nejčastěji brání omezený prostor v ulicích měst a obcí. Některé obcí tak využívají pro sběr kovů pouze sběrný dvůr, mobilní sběr či výkupnu. Část kovů je také získávaná ze škváry po energetickém využití směsného komunálního odpadu.

Obce v Česku povinně zajišťují třídění kovových odpadů od roku 2015.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

27.5.2020 08:04
Pan ministr dělá pořád blbého a neřeší to, co je hlavně potřeba řešit v čem ČR ale i EU dost pokulhává a to je RECYKLACE - VYUŽITÍ VYTŘÍDĚNÉHO ODPADU K DALŠÍMU VYUŽITÍ (MYSLÍM OPRAVDOVÉ VYUŽITÍ DLE SMYSLU CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY, NE SPALOVÁNÍ...).

I na tomto je vidět, že vláda nedělá to co by měla a jen se snaží vytvořit iluzi toho, že tu něco zlepšuje a že dělá k čemu je vyzývána....

Naše země nevzkvétá.... a můžeme si za to sami, tím koho volíme ke kormidlům....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.5.2020 13:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vláda je skutečně od toho, aby recyklovala odpad? To jsem nevěděl; věděl jsem jen, od starého Klause, že vláda je špatný hospodář, proto bylo nezbytné rozkrást všechny národní podniky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.5.2020 10:31 Reaguje na Jiří Daneš
Vláda je od toho, aby zajistila potřebné zákony a normy pro podporu nakládání s odpady jak si sama napsala do svých strategických dokumentů a jak jí k tomu pověřuje mnoho institucí a úřadů....

Než budete klást takové hloupé dotazy, tak si prosím první zjistěte jak funguje parlamentní demokracie a k čemu jí máme....
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.5.2020 14:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To si jako myslíte, že se budou plechovky od konzerv rovnou znova plnit masem (apod.) a plechovky od nápojů nápoji?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.5.2020 10:40 Reaguje na Jan Šimůnek
To si nemyslím. Oběhové hospodářství je velice sofistikovaná metoda, jak racionalizovat využívání zdrojů a jak je přestat brát jako něco, co je potřeba někde zahrabat nebo spálit...

Nebudu vám tu dávat přímý příklad a raději vás odkáži přímo ke zdroji informací jako je například institut cirkulární ekonomiky:

https://incien.org/tag/balicek-k-obehovemu-hospodarstvi/

Učí se to i na školách, ať nám tu hned nepíšete, že jde o aktivitu nějakých zelených či co....

https://energetika.tzb-info.cz/nakladani-s-odpady/15686-kurz-obehoveho-hospodarstvi
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist