Ministr Šalomoun dostal pokutu za přestupek při chovu včel, neúspěšně se soudil
SVS v létě 2020 nařídila včelařům odběr vzorků takzvané měli, tedy spadu na dně úlů, a jejich bakteriologické vyšetření na původce moru včelího plodu v akreditované laboratoři. Šalomoun, jenž měl včelstvo nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku, povinnost nesplnil. Proti pokutě podal žalobu, ve které argumentoval například tím, že mu byla uložena sankce za porušení povinnosti, o které nevěděl. Uvedl, že nařízení nejspíš nebylo vyvěšeno na úředních deskách všech obecních úřadů, jejichž území se týkalo, a navíc nebylo vyvěšeno po celou dobu účinnosti.
Šalomoun ČTK sdělil, že do sporu šel kvůli tomu, aby se vyjasnilo, jakým způsobem se mají ochranná pásma řádně vyhlašovat. "Stávající systém totiž vede k situacím, kdy se o povinnostech, které jsou vám SVS uloženy, nemusíte vůbec dozvědět," uvedl. Kontakty na včelaře, kteří plní ohlašovací povinnost, jsou k dispozici, včelaři tak dostávají například informace o práškování polí. Bylo by jednodušší dostávat informaci o povinnosti odevzdat vzorek také tímto způsobem, míní. "Místo toho se o tom včelaři dozvědí z úřední desky, tedy pokud takové informace sledují," dodal.
Krajský soud v Brně žalobu loni v září zamítl. Nelze podle něj přijmout takový výklad, že předpisy jsou závazné jen pro ty, kteří se s nimi seznámili - vedlo by to k absurdním důsledkům. Krajský soud také považoval za potvrzené, že nařízení bylo řádně vyvěšeno na úřední desce krajského úřadu a také na desce městského úřadu v Bystřici nad Pernštejnem, v jehož obvodu měl Šalomoun včelstva.
Ke stejnému závěru dospěl i NSS. Na věci podle něj nic nemění ani to, že Šalomoun se včelařství věnuje jen jako svému hobby. Pravidla silničního provozu musí také dodržovat každý účastník, bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o profesionálního řidiče nákladního vozidla či svátečního řidiče veteránu, jemuž je jízda koníčkem a potěšením, a nikoliv zdrojem výdělku, uvedl NSS.
Na druhou stranu, soud uznal, že existují také jiné, adresnější způsoby informování chovatelů včel o povinnostech stanovených mimořádnými veterinárními opatřeními SVS, než je vyvěšení na úřední desce. Veterinární správa by například mohla včelaře oslovit přímo, třeba textovou zprávou nebo elektronickou poštou, kontakty má k dispozici.
"Využití takových alternativních prostředků nicméně zákon v rozhodném znění nevyžaduje," konstatoval NSS. Uvedl také, že úlohou soudu je stávající pravidla aplikovat a dbát na jejich dodržování, nikoliv psát pravidla nová.
Šalomoun doplnil, že výklad právní úpravy respektuje. "Ale náměty na zlepšení bych tam viděl," uvedl. Dodal, že pokutu uhradil, ta však nebyla důvodem, proč se obrátil na soud. "Šlo pouze o jedno včelstvo, ze kterého jsem později, když mě kontaktovala SVS, všechny vzorky odevzdal, a byly negativní," uvedl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Michal Fejfar
30.9.2023 11:13Michal Fejfar
30.9.2023 11:19 Reaguje na Michal FejfarAnyr
30.9.2023 19:25 Reaguje na Michal FejfarNu a každému, co jeho jest. Politici budou přesně takoví, jaké si národ zaslouží.
Nedej se prudit blbem, začni se jako blb chovat sám :)
Michal Ukropec
1.10.2023 13:01Radim Polášek
1.10.2023 17:11Jiří Matuš
4.10.2023 14:04 Reaguje na Radim Polášek2. ČSV si nic takového neuzurpuje. ČSV pouze většinou svým členům poskytuje servis, díky kterému se snáze dostanou k podobným informací.
3. Rozhodnutí, zda budu nebo nebudu členem ČSV, je naprosto svobodným rozhodnutím každého včelaře.
4. Z nějakého důvodu Vám leží ČSV v žaludku a máte potřebu svůj mindrák sdělit svému okolí.