https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-vyborny-chce-zprisnit-pravidla-pro-pouzivani-pyrotechniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Výborný chce zpřísnit pravidla pro používání pyrotechniky

7.1.2024 19:02 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce zpřísnit pravidla pro prodej a používání zábavní pyrotechniky. Oznámil to dnes na sociální síti X. Jako inspiraci uvedl slovenský zákon, který od letošního roku zakazuje prodej petard a dalších vybraných hlučných pyrotechnických výrobků a také používání tohoto zboží. Chtěl by například omezit prodej pyrotechniky, kterou si již nyní mohou koupit jen dospělí, na specializované obchody. Hodlá také řešit, kdo by tuto pyrotechniku mohl odpalovat.
 

"Budu iniciovat výrazné zpřísnění pravidel pro prodej a používání zábavní pyrotechniky," oznámil Výborný. Svou iniciativu zdůvodnil případy zranění či úhynu zvířat v důsledku použití tohoto zboží. Chce vést diskusi o omezení dostupnosti pyrotechniky, kterou si mohou pořídit lidé starší 18 či 21 let. "Prodávat by se například mohla jen ve specializovaných prodejnách, nikoli ve stáncích nebo běžných supermarketech," napsal ministr.

Výborný uvedl, že téma již probíral s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL).

Na Slovensku je odpalování pyrotechniky dvou kategorií, do kterých patří petardy, baterie petard, římské svíce a obdobné zboží, jehož hlavním efektem je hluk, od letošního 2. ledna celoročně zakázáno. Další vybrané pyrotechnické výrobky je možné používat jen po dobu osmi hodin na přelomu roku a nikoli v blízkosti například zdravotnických a sociálních zařízení, chovů hospodářských zvířat a zoologických zahrad.

Evropská pravidla dělí ohňostroje do čtyř kategorií podle nebezpečí, které představují. Do první kategorie spadají například bouchací kuličky, mohou si je koupit už mladí od 15 let. Ve druhé kategorii, dostupné lidem od 18 let, jsou petardy či římské svíce. K ohňostrojům s označením F3 se řadí dělobuchy a menší kulové pumy, které si mohou pořídit lidé od 21 let věku. Ohňostroje čtvrté kategorie jsou v EU povoleny pouze pyrotechnickým profesionálům.

Česko bylo podle analýzy projektu Evropa v datech z roku 2019 sedmým největším vývozcem zábavní pyrotechniky na světě s vyvezenými ohňostroji za 233 milionů korun. V Evropě bylo v tomto ohledu na prvním místě Nizozemsko (1,2 miliardy korun). Nejpřísnější jsou regulace v Irsku, kde si lze koupit maximálně bouchací kuličky či pistolové kapsle.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.1.2024 17:31
nevím, ale na co budou potřebovat specializované prodejny, když v podstatě pyrotechniku zakážou? to mají otevřít ty specializované obchody měsíc před koncem roku a zavřít na Nový rok? to můžou rovnou zakázat a je to jednodušší.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist