Ministři: Propojit vodárenské soustavy a udržet vodu v krajině jsou priority
Za prioritu pro následující roky Nekula označil propojování vodárenských soustav, hledání dostatečných zásob vody k zajištění zásobování lidí pitnou vodou, ale i zajištění dostatku vody pro energetiku, zemědělství a průmysl. "Budeme v následujících letech vyčleňovat miliardu až miliardu a půl korun ročně v závislosti na připravenosti jednotlivých projektů," sdělil ministr k vodárenským projektům. Podle něho by letos mělo vzniknout až 90 kilometrů nových vodovodů, čtyři úpravny vod, deset vodních zdrojů a vodojemů, na které se napojí až osm tisíc obyvatel a 175 kilometrů kanalizace. "Budeme podporovat výstavbu rybníků a obnovu těchto vodních zdrojů," dodal ministr. Připomněl, že na protipovodňová opatření má jít letos zhruba miliarda korun z evropských peněz i domácích prostředků, zatímco loni to bylo zhruba 982 milionů korun.
Hubáčková jako další z priorit označila i ústavní ochranu vody, neboť tento závazek obsahovalo programové prohlášení nynější vlády. Také ona zmínila potřebu udržení vody v krajině. Ministerstvo životního prostředí podle ní hodlá podporovat i výkup pozemků v projektech obnovy starých rybníků i koryt toků, kde jsou komplikace s vlastnickými vztahy. K dotazu na možné zvýšení cen za odběr podzemních a povrchových vod ministryně sdělila, že v dohledné době to není v plánu.
Světový den vody byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.
V ČR je pitnou vodou zásobováno více než 87 procent obyvatel, na kanalizaci jsou napojené tři čtvrtiny domácností. Téměř čtvrtina lidské populace ve světě přitom nemá k pitné vodě přístup a na následky nemocí způsobených pitím závadné vody každoročně umírá více než pět milionů lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
smějící se bestie
23.3.2022 06:55Milan Milan
23.3.2022 08:27Jindřich Duras
24.3.2022 15:39 Reaguje na Milan Milanvaber
23.3.2022 08:29ministryně chce hledat další vodu pro konzumaci ,konzumace je ochrana? ,
dnes má každá chaloupka vrtanou studnu 40m , co to dělá se spodními vodami ,to nikdo neví
vaber
23.3.2022 08:52 Reaguje na vaberco zdravého je přimícháno ve vodě ,nevím
Miroslav Vinkler
23.3.2022 08:42Daleko lépe by bylo vrátit krajině její zadržovací schopnosti pro vodu - tady je obrovský deficit minulosti a bohužel i současnosti.
Současný odhad rezervy v krajině je 15 lipenských nádrží, t.j. 3.6 mld m3.
Na vině zejména minulá ale i současná zemědělská praxe.
Jakub Brenn
23.3.2022 12:48Jindřich Duras
24.3.2022 15:351/ Propojování vodárenských soustav je určitě užitečná věc
2/ Hledat nové zdroje vody netřeba. Máme několik velmi významných přehradních nádrží, které mají v hrázové části velmi dobrou kvalitu vody (stejnou nebo lepší než některé tzv. vodárenské), ale žádná se z nich nebere, vše se semele turbinou. TOHLE jsou právě ty zdroje, které třeba zahrnout do zokruhování!
Jo a které nádrže to jsou? Třeba Orlík, Slapy, Hracholusky...
HLAVNĚ NESTAVĚT NOVÉ!
3/ Rybníky jsou fajn, ale musí se budovat tak, aby nebyly ohroženy erozním materiálem a odpadními vodami => víceméně žádné stavět nejde, sorry
4/Ústavní ochrana vody je naprostá pitomost:
a/ Právo na zdravé životní prostředí už tam je
b/ Vodní zákon je natolik dobrý, že stačí ho dodržovat a narovnat některé aktuálně lobbisticky ohnuté podzákonné předpisy - a bude všechno OK
c/ Dosud diskutované různé verze onoho navrhovaného Ústavního zákona jsou takové kecy na koledu, že je to ostuda a nikoli krok kamkoli kupředu!
No, to jen tak na okraj...