https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministryne-nemecke-jaderne-elektrarny-zustanou-v-provozu-jen-pro-letosni-zimu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministryně: Německé jaderné elektrárny zůstanou v provozu jen pro letošní zimu

3.10.2022 15:27 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německo nechá dvě své jaderné elektrárny v provozu jen pro letošní zimu, další prodloužení jejich funkčnosti nemá v úmyslu. Řekla to minulý týden ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová, podle které nepřichází v úvahu, aby elektrárny pomáhaly řešit energetickou krizi i po březnu příštího roku. Německá vláda původně chtěla elektrárny Isar 2 a Neckarwestheim odstavit do konce letošního roku, tento měsíc ale rozhodla, že zůstanou připojené v síti až do jara.
 

"Více let (funkčnosti) nepovažuji za odpovědné, a na to se také orientujeme, počítá s tím podle mě i spolková vláda," řekla Lemkeová stanici RTL/ntv. Podle ní je rozumné, že elektrárny budou připojené v síti o několik měsíců déle, aby se pomohla zajistit stabilita dodávek energie.

Berlín o prodloužení termínu rozhodl kvůli energetické krizi ve Francii. Tamní jaderné elektrárny musely být odpojeny a energii nyní nevyrábějí. Na francouzskou elektřinu přitom Německo spoléhá, neboť s ní vyrovnává chybějící energii z plynových elektráren. Kvůli nedostatku plynu Německo obnovilo výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách, které drželo v záloze.

Kromě elektráren Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku má Německo ještě jadernou elektrárnu Emsland v Dolním Sasku. Tam ale provoz prodloužen nebude a s trvalým odstavením se počítá ke konci letošního roku.

Německá vláda minulý týden také oznámila, že vynaloží až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci cen energií. Německý kancléř Olaf Scholz ohlásil vytvoření zvláštního hospodářského fondu na podporu kroků, jež mají chránit obyvatele i podniky ohrožené vysokými cenami energií. Dodal, že díky novému souboru opatření, který nazval obranným deštníkem, už nebude potřeba nový poplatek za obstarání plynu. Ten měl původně v Německu začít platit od předminulé soboty. "Ceny musejí klesnout," prohlásil Scholz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (45)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TK

Tomáš Kvítek

3.10.2022 15:57
Asi by si ti Němci měli přečíst toto:https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energeticka-krize-vina-je-na-evropske-unii.A221002_184915_p_ekonomika_nef
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 16:41 Reaguje na Tomáš Kvítek
To až Hanzl přečte tak budou muset volat rychlou .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 17:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Ruský vůdce Vladimír Putin 20 let trpělivě budovat silnou závislost Západu na ruských energetických komoditách a umně zelenou tranzici podporoval".
Půlka je pravda, tvrdím to pořád. Nic zeleného ovšem nepodporoval, (o tom se tu bavíme asi rok, podporuje jen ropáky), ovšem otázka zní:
A) Jak ta "zelená tranzice" zvýšila závislost na ruských energiích?
B) Zaútočil by i bez ní?

Připomínám jen, že kšeft se surovinami byl vždy záležitost kšeftařů a ne zeleňáků a spotřeba plynu v Německu od začátku století nijak nestoupala, nejvyšší hodnotu vykazovala v roce 2006, kdy po žádné "transpozici" nebylo vidu slechu.

Ovšem určitý nepatrný posun vidím u vás v tom, že začínáte pomalu (ale VELMI POMALÓČKU) chápat, že proti nám Putin vede válku. Za roček dva to dáte celý. Možná i Studnička pochopí kachňála....jsem trestuhodný optimista...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 16:44 Reaguje na Tomáš Kvítek
A ještě bych doporučil z téhož zdroje
" CHLADNO: Kominická Odyssea aneb Putin mě vehnal do náruče kominíka"
, která si nezadá se slavnou nerudovskou povídkou "Kam s ním ?"
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 16:50
Hlupákovi Hanzlovi se nestačí ztrapňovat tady, ale rozjíždí to i jinde :-)))

https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/ekonomika-ocima-byznysu-cash-only-hleda-se-levna-elektrina-energeticky-trh-hali-mlha-215763
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2022 17:55 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tam jsem dal jen odkaz z webu oenergetice.vz, což je všeobecně považován za velmi solidní.
A reakce byly velmi podobné jak tady. mudrlani, hlupáci, ropáci a vohnouti to shodili, že je to cypovina, protože oni to ví líp.
Jako když vy s Vinklerem cha cha hodnotíte EU.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě, web oenergetice je velmi seriózní, pokud si demagog Hanzl z něho nevybírá části článků, které se mu hodí do jeho ideologického boje...

Že vždy zapomenete vložit tento odstavec: "Cena se podle něj odvíjí od poptávky a nabídky na trhu a je obdobná bez ohledu na to, kde se prodej uskuteční. Zjednodušeně se odvíjí od ceny v Lipsku, cena na pražské burze dokonce bývá i o něco vyšší."

Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

3.10.2022 19:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tady to je velice divná diskuse. Jedni můžou urážet a nic se jim nestane. A ti co se brání, nebo jen vysvětlují svou myšlenku, tak je na jejich osobu vyhlášen hon na lišku. Zvláštní demokracie.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2022 20:40 Reaguje na Zdenek Wenzel
Narážíte na mé příspěvky vůči p. Hanzlovi?Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 21:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jestli mohu , bavme se o tématech , ne o osobách. Jistě jste si povšimli, že se občas objeví někdo , komu jde více o konfliktní jednání vůči diskutujícím než o věc samu.

Pan Hanzl jistě chápe, že je považován již za folkórní oživení jinak vážné diskuze a nezlobí se. Co bychom si ostatně bez něho počali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 08:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já se nezlobím a tady je výborný vzorek naší populace, který je vzdělaná, inteligentní a úplně zblblá ruskou demagogií.
A já pořád zkoumám, jak je to možný, co je k tomu vede.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

4.10.2022 09:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlasím s názorem - Bavme se o tématech, ne o osobách.
Konfliktním jednáním se ta příroda nezachrání.
Vodní zákon ČR je proti přírodě a napomáhá industrializaci tak, že ji dokonale zničí. Stát i společnost neumí hospodařit s vodou a bohužel jak jsem to tady nedávno psal, klidně stavějte desítky jaderných elektráren, pokud na to seženete peníze a nic proti tomu nemám, ale stejně je neuchladíte. V dnešním válečném konfliktu na Ukrajině snad všem docvaklo, jaký zájem je o elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 10:21 Reaguje na Zdenek Wenzel
Jistě, pořád se jen kecá o udržování vody v krajině, ale realizace ropáci vždy zablokují argumentem, že je to "zelené šílenství","oteplovací lobby", "ekoteroristé těžící jen dotace" atd. atd.
Je zajímavé, že koncentrace ropáků je velmi vysoká zrovna na Ekolistu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:22 Reaguje na Zdenek Wenzel
Tohle je tu normální, nevím co to má ale s demokracií. Pan Studnička si urážkami tu podporuje chabé argumenty, něma problema.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

4.10.2022 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
"Řečnění ve Speakers’ Corner poblíž Mramorového oblouku, který býval hlavním vstupem do Buckinghamského paláce, má už dlouhou tradici. Od roku 1872 si tam každý může vykládat libovolnou svatokrádež či světonázor, aniž mu za to hrozí trestní stíhání. Tehdejší vláda si tento demokratizační krok vymyslela jako preventivní opatření. Mělo předcházet násilným nepokojům, které tou dobou viktoriánskou Británií cloumaly."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 08:55 Reaguje na Zdenek Wenzel
Dobrý, dnes to máme všude, nejen díky Internetu.
Ale konkrétní jednání každého jedince je dáno jeko civilizační vyspělostí, případně morálkou.
Chodí sem občas exhibovat různí neukojení sprosťáci, ale většinou jen krátce.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Nazvat hlupáka hlupákem není ve vašem případě žádná urážka!
Chabé argumenty?
Zcela jasně jsem vám uvedl, v čem je váš poněkolikáté vložený příspěvek na různé diskuzní weby demagogie.

Pokud osoba jako vy i tak dokáže neustále stejnou demagogii vkládat do dalších diskuzí, tak to není o žádné normální diskuzi. To je z vaší strany trollování a účelné lhaní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 10:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Problémem je, že vy máte realitu naopak, stejně jak ostaní vohnouti, typický je Vinkler.
To co vy považujete za argumenty, jsou vždy jen výstřely do tmy s vypovídající hodnotou nula. Třeba "za tuhle krizi může grýndýl" to mlete pořád, ale jak to udělal, se neví.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tím že upozorním na fakt ze stejného článku vložením jeho odstavce, který vyvrací vaší demagogii je dle vás realita naopak?

Dejte si mokrý hadr na hlavu!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:20 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zajímavé je, že naše společnost trpí občas zcela masivním výpadkem vnímání reality.
Např: Proces s pí. Nagyovou (nyní Nečasovou) probíhal tak, že už před ním byla neskutečně hnusně hyenizována v médiích, údajně "uniklými policejními odposlechy".
Což bylo vylhané celé, bylo to cílené zneužití tajných služeb. Národ to spolkl i s nvijákem, přitom ona byla za tohle souzena, vyložený šaškec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Další dogma je, že Mrkelová způsobila uprchlickou krizi v roce 2015. je to přesně naopak, ona ji vyřešila. Atd. atd. grýndýl jako viních cha cha téhle krize je to samý.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 16:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Zcela nesouvisí s tématem...
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.10.2022 17:39 Reaguje na Jaroslav Studnička
P. Studnička,že se na něj nevykašlete, korouhvičku únavného. Vykrucuje se pořád jak sám říká jak had hnědý šupinatý,tam a zpět, číst se to nedá...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 18:20 Reaguje na Jarka O.
Had je vždy šedý, šupinatý a já nekličkuji. Pořád píšu to samé.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2022 21:19
A to si někteří naivkové mysleli, že se Germánům rozsvítí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2022 21:55
Evropa čelí fundamentálnímu nedostatku energií, říká šéf pražské energetické burzy, řekl v rozhovoru pro Roklen24 šéf pražské energetické burzy David Kučera.
Podle jeho názoru jde o historickou událost, kterou přirovnal k ropnému šoku z roku 1973, byť se týká tato krize především Evropy. Za celou více jak dvacetiletou historii liberalizovaného obchodování s elektřinou se ceny ročních kontraktů pohybovali od €20/MWh do €90/MWh, takže současná situace na trhu je naprosto výjimečná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 07:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě. A fakt za to může grýndýl, že?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.10.2022 08:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Když to oba víme, proč se tak hloupě ptáte ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 08:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já to nevím a nikdy jste to neráčil vysvětlit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.10.2022 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Už vám to nevzdělanče na počátku diskuze uvedl pan Kvítek:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energeticka-krize-vina-je-na-evropske-unii.A221002_184915_p_ekonomika_nef
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je pořád to samý.
"Po této energetické krizi, která začala už v létě 2021, nikoli vpádem Ruska na Ukrajinu 24. února 2022,...."
Ten člověk taky nepochopil, PROČ ta krize vznikla už před válkou, má tam kopu pravdivých informací, ale to hlavní tam zase není.
Ropáčci včetně vás volají po návratu k uhlí. A co na to pí Drábová??
"Postavit novou uhelnou elektrárnu je nesmysl, nebylo by pro ni už uhlí".

Takže ten návrat je úplná pitomost, stačí se podívat na Poláky, kteří s OZE zaspali a dnes nemají uhlí a mrznou.

Vy silně kritizujete přetahování zboží přes půl Zeměkoule, přitom jste pro ropné tankery a nejlépe uhlí z Austrálie, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě tam není, jak ten grýndýl zavřel kohoutky na Jamalu. To jsem se nedočetl NIKDE, z vás to nevyrazím a ze Studničky už vůbec ne.
Stále mám pocit, že to ani nevíte.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.10.2022 16:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Několikrát jsem vám to psal a vysvětloval.

Že si to nepamatujete není můj problém !!!
Místo trollování desítky hloupých příspěvků si to můžete v historii dohledat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 18:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Cluster C21 - už to tu bylo.
kdyby bylo, neměl byste problém sem dát znovu. Z toho je jasné, že nebylo. Ono to nejde, ono to není.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

4.10.2022 11:51
Já bych hned zrušil vývoz naší energie a hned by se vidělo jak si naši sousedé poradí !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 12:35 Reaguje na Vilda Smakal
Dobrej nápad. Tím pádem jsme bez benzínu a nafty totálně, bez mazutu taktéž, i plyn nemáme vlastní prkticky žádný.
Voni sou hlava, pane vachmajstr....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.10.2022 19:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdepak těží plyn, ropu a uhlí Německo ?Z čehopak dělá
elektřinu, když nefouká a nesvítí? My máme alespoň hnědé
uhlí na výrobu 40% elektřiny a druhých 40% z jádra, ale
co sousedé Němci? Oni nekupovat plyn a přetoky elektřiny
odjinud, tak jsou nahraní a proto tak vyšilují s úsporami.
Ukažte mi jedinou zemi v EU mimo Norska, které nedováží
ropu a plyn! Záleží pouze na potřebném množství a to, že
nakupujeme přímo pohonné hmoty je díky zpackané privatizaci
rafinérií a plyn přes Němce prodejem plynárenství. Máme ale přebytek elektřiny, což Němci nemají a když nefouká, tak kupují i od nás. My jejich kupujeme pouze proto, aby jim
neklekly sítě při převisu výroby z OZE pár dnů v roce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 21:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Zase plácáte jak dycky, my vyvážíme elktřinu hlavně na Slovensko a do Rakous. A dnes je to už minimum.
S energiemi se normálně kšeftuje, to fakt nevíte? Dokud toho nehodila vidle ta kremelská zrůda, fungovalo to v pohodě a jak se odstřihneme úplně, pojede to zas normálně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.10.2022 07:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to blábolíte?
Není nic jednoduššího, něž si fakta ověřit!

Letošní rok přeshraniční saldo za I. a II. čtvrtletí export 5,26 TWh
V porovnání za předchozí rok za stejné období export 3,5 TWh.
Tedy lze očekávat, že v letošním roce opět přesáhneme hranici 10 TWh, tak jako v posledních letech. Pravděpodobně více, jelikož díky krizi s plynem budou všechny naše dostupné výrobní zdroje vyrábět na max.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2022 08:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dobře, a co? Taky ale kupujeme, je to teda ten rozdíl? Ještě napište, kolik vyvážíme do Němec a kolik desetin procenta to v jejich síti dělá.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.10.2022 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Přeshraniční saldo znamená rozdíl mezi importem a exportem.
V případě ČR to tedy vychází čistý export.

Hanzle, já jsem reagoval na váš dojmologický nesmysl: "A dnes je to už minimum".
Tak to tady neokecávejte...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2022 15:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je to daleko dříve, než dřív. vyváželi jsme možná třetinu produkce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2022 15:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Daleko méně, sorry jako.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.10.2022 16:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A zase "možná"...:-)))

Nejvíce jsme exportovali max. 25%, ale to se bavíme o období před 10 lety a později.

Evidentně pojem "minimum" pro vás znamená něco zcela jiného než u ostatních :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2022 08:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Taky bychom byli blbí, kdybychom nevyváželi na maximum, za tyhle ceny.....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist