Motýli si pochutnávají na želvích slzách. A je to naprosto v pořádku Video
„Ekologie tropických pralesů je nesmírně komplexní, ale někdy nás dokonale překvapí bizarní jednoduchostí probíhajících interakcí.“ Těmito trefnými slovy uvedl entomolog Phil Torres svůj krátký video-příspěvek, na kterém zachytil zdánlivě „dojemnou“ scénu překrásných tropických motýlů, kteří tu žíznivě sosají slzy želv.
To vše na území Refugio Amazonas v peruánském Tambopata, které se poslední dobou potýká se suchem a poklesem vodní hladiny. Je snad příčinou nezvyklého motýlího počínání sucho? Vůbec ne. Jsme svědky poměrně zajímavého jevu, tzv. lachryfágie, cílené konzumace slz.
Sůl nad zlato
Zdejším motýlům se totiž nedostává soli, respektive sodíku. Tisíce kilometrů od pobřeží oceánu je tahle maličkost pro býložravé motýli zásadní. Jen motýli s dostatečnou slanou zásobou dokáží tímhle zásnubním darem přesvědčit samičku k páření. A ta pak darovaný materiál zužitkuje při vytváření vajíček. Samci řady zdejších motýlích druhů si pro zdárné naplnění romance musí počínat velmi kreativně při shánění nedostatkového materiálu. Zdejší bahnitá voda totiž mnoho sodíku nevydá. Cílem motýlů se tak stává vše, kde se mohou zde vzácného prvku dobrat.
Odhalené břehy řek, propocené šaty cestovatelů. A poněkud neromanticky i malá kaluž, kterou vytvořil při toaletní zastávce jeden z Torresových průvodců. „Možná vás nikdy nenapadlo, jak neuvěřitelně krásný může být pohled na loužičku moči, když se na ni snesou motýli,“ komentuje to Torres.
Svět je báječné místo pro život
Skutečně, velice záhy se kolem vytvořeného zdroje slétlo nejméně osm druhů motýlů, z nichž každý se pokoušel nabrat svým sosáčkem co nejvíc. Na tenhle výjev bychom neměli zapomínat, až budeme třeba slyšet různé tragické interpretace o vysušených žíznivých motýlech.
Přečtěte si také |
Včely běžně pijí krokodýlí slzy, ověřili vědci pomocí GoogluA plačící želvy? Ty se zase slznými kanálky zbavují nečistot, včetně přebytečné soli v těle. Tropičtí motýli se zrovna tak s chutí zastaví u želví slzy, stejně jako o lidské moči a potu. Známé jsou i případy motýlů, kteří se s chutí snáší i na krokodýlí slzy nebo slzy spících ptáků. Takový titulek už vyvolává nejrůznější asociace.
Jenže příroda někdy nepotřebuje drama a asociace, jako lidé. Jak píše Torres: „Je fajn si občas připomenout, že žijeme ve fantastickém světě, kde i želvy mají slzy a motýli je pijí, aby měli dost soli.“
reklama