Včely běžně pijí krokodýlí slzy, ověřili vědci pomocí Googlu
Sůl je pro život nezbytná. Platí to i pro hmyz. Je vcelku běžné pozorovat hmyz, jak pije vodu z kaluží v oblastech s dostatkem minerálů. Jinde si musí vystačit s potem zvířat, jejich močí nebo krví. Jedním ze zdrojů soli jsou i slzy. Vědci loni pozorovali zajímavý jev: pro tropického motýla Dryas iulia a včelu samotářku se staly zdrojem soli krokodýlí slzy.
Vědci nafilmovali a nafotili kajmana brýlového, který odpočíval na břehu kostarické řeky Río Puesto Viejo. Všimli si, že kolem koutků kajmaních očí poletuje hmyz. Bližší pozorování odhalilo, že vedle motýla se na kajmaních slzách přiživuje i včela.
Biolog Carlos de la Rosa, který se pozorování účastnil, už v minulosti viděl amazonské motýli a můry, jak pijí želví a kajmaní slzy. U včel toto chování však dosud pozorováno nebylo.
De la Rosa se rozhodl udělal malý výzkum. A ukázalo se, že záznamů včel pijících slzy je vlastně docela dost. Fotografie a videa pořídili turisté, milovníci přírody a profesionální fotografové, kteří však neměli tušení, že vyfotili něco mimořádného.
„Prohledal jsem na internetu obrázky pomocí Googlu. A zjistil jsem, že zřejmě jde o docela běžnou věc. Mnoho lidí zachytilo nejen motýli, ale i včely, jak pijí slzy nějakého zvířete,“ říká de la Rosa. Při detailnější rešerši pak de la Rosa narazil na thajskou studii o včelách, které pijí lidské slzy.
„Moje zkušenost je, že musíte mít u sebe foťák neustále. Nikdy nevíte, na co narazíte a co se vám povede zachytit,“ říká biolog de la Rosa. Jako příklad uvádí objev nového druhu vážky, které si všiml při své cestě na snídani.
reklama