https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mpo-prijima-zadosti-o-dotace-na-regeneraci-brownfieldu-pripraveno-200-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MPO přijímá žádosti o dotace na regeneraci brownfieldů, připraveno 200 milionů korun

22.7.2022 12:42 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo příjem žádostí do programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití. Ten skončí 22. srpna. Města, městské části, obce a kraje z celé České republiky si budou moci rozdělit 200 milionů korun, resort použije peníze z Národního plánu obnovy. Vyplývá to z tiskové zprávy MPO a zveřejněné výzvy. Úřad dříve informoval, že v programu bude připraveno 500 milionů korun. Výzvu sliboval představit nejpozději v březnu, kdy spustil příjem předběžných žádostí o podporu, detailní podmínky zveřejnil až tento týden.
 

Z programu může MPO podpořit projekty na brownfieldech, tedy nevyužívaných areálech či pozemcích, které se budou týkat renovace staveb pro dosažení energetických úspor i demolice a výstavby energeticky úsporných budov. Dotace mohou získat i žadatelé na částečnou rekonstrukci a dostavbu budovy. Podpora se týká i památkově chráněných staveb. Zájemci naopak nebudou moci peníze využít pouze na demolici nebo demolici a vybudování infrastruktury.

"Kromě projektů s dalším podnikatelským využitím se program týká i zlepšení nepodnikatelského prostředí, například výstavby obecních bytů," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Podpora na jeden projekt může činit jeden až 40 milionů korun. Podmínkou je, aby alespoň deset procent celkových nákladů žadatel uhradil z jiných zdrojů než z dotace. Na metr krychlový obestavěného prostoru se počítá s maximálním příspěvkem 6500 korun. Žadatelé musejí projekt ukončit nejpozději k 31. prosinci 2025, doba udržitelnosti záměru je stanovena do konce roku 2028.

MPO poskytuje dotace na regeneraci brownfieldů a jejich budoucí využití k podnikatelským účelům od roku 2017. Program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů byl určen pro obce a města v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji a v dalších hospodářsky problémových regionech. Kraje mohly získat podporu do 60 procent, dotace pro menší obce se pohybovala do 95 procent způsobilých výdajů. Na jeden projekt MPO poskytlo příspěvek nejvýše 60 milionů korun. V předchozích pěti výzvách programu resort vybral 29 projektů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist