MZe: Změny ve welfare by snížily živočišnou produkci o třetinu až polovinu
Kaděrková uvedla, že dopady na živočišnou produkci vycházejí ze studií EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) a neoficiálních dokumentů EU. "V některých dokumentech se EU vyjadřuje k tomu, že počítá s tím, že do roku 2050 přejde téměř na rostlinnou stravu," doplnila.
Poznamenala, že zatím není příliš jasné, jak se celá záležitosti posune v následujících měsících až roce. Upozornila na to, že příští rok budou volby do Evropského parlamentu, což může mnohé změnit. S parlamentem vzniká i nové složení Evropské komise. "Jediné, o čem se možná bude do konce roku diskutovat, je, že bude předložen legislativní předpis," uvedla. Ministerstvo podle Kaděrkové aktivně komunikuje s chovateli a uvádí, že některé předpisy revizi potřebují, protože jsou 20 let staré.
Poznamenala, že ČR patří k zemím s nejnižší spotřebou veterinárních antibiotik. Znamená to, že jak soukromá, tak státní veterinární správa funguje správně. Uvedla, že Česko bude apelovat na to, aby si udrželo konkurenceschopnost a soběstačnost v živočišné výrobě.
Kaděrková také řekla, že se v Česku rozhodně nesnižuje spotřeba masa. "Spotřeba je každý rok stejná, mění se v závislosti na ceně bílého a červeného masa, což je v dnešní době pochopitelné. Jsme otevřeni změnám, ale chceme je dělat rozumně tak, abychom si zachovali, co máme," dodala.
Ochranářská organizace Compassion in World Farming (CIWF) upozorňuje na to, že Evropská komise stále legislativu týkající se chovů nepředložila. Uvedla, že podle průzkumu Eurobarometr podporuje 84 procent Čechů zákaz individuálních klecí v chovech hospodářských zvířat. V celé EU je to 89 procent lidí.
Průzkum se také ptal lidí na to, zda by byli ochotni platit více za výroby pocházející z chovů šetrných ke zvířatům. V ČR 35 procent lidí uvedlo, že za produkty více platit nechce. V celé EU tak odpovědělo 37 procent lidí. Zhruba čtvrtina lidí v ČR i EU uvedla, že by byla ochotná zaplatit až o pět procent více. Naopak pět procent Čechů by bylo ochotných zaplatit více než 20 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Pepa
24.10.2023 11:16 Reaguje na smějící se bestieOpravdu chcete jít proti tomu co podporuje 85 % naší populace?
Radek Čuda
24.10.2023 11:41 Reaguje na PepaPepa
24.10.2023 17:39 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
25.10.2023 12:25 Reaguje na PepaA zrovna u toho chovu slepic jsem se snažil zjistit, co je pro ty slepice fakt lepší, a když pominu venkovský chov na chalupě, tak u těch velkokapacitních chovů se ty názory silně různí a jako laik v tom más spíš bordel, než jasno.
Radek Čuda
25.10.2023 12:45 Reaguje na PepaSlavomil Vinkler
24.10.2023 07:47Jaroslav Pokorný
25.10.2023 14:39Ale! Na vesnicích mají lidé i velké zahrady, nyní už víceméně nevyužívané. Tam by mnozí mohly chovat 10, 12, 50 či 100 slepic a vajíčky zásobovat sousedy. Tak jak to na vesnici bývávalo. Jenže současné zbyrokratizovaná společnost po takových "podnikatelích" vyžaduje takové papírování, že se na to každý může vykašlat. Někdejší sliby, jak v demokratické společnosti bude moci každý podnikat, dávno vzaly za své. Komunisté za socialismu žádné sliby o soukromém podnikání nedávali, ale drobné chovy hospodářských zvířat podporovali. A vesnice byly téměř plně samozásobené. Dnes jsou i s tím jídle zcela závislé na dovozu.