MŽP chce zvýšit poplatek za skládkování, za třídění bude sleva
Návrhy zákonů bude ministerstvo předkládat na podzim tak, aby byly schváleny v příštím roce. "Budeme vycházet z návrhu zákona o odpadech předloženého v roce 2016, který předpokládal postupné navyšování až do výše 1850 v roce 2023. Stávající návrh ale zatím není definitivní, takže přesné navýšení nevíme," uvedl Manhart.
Podle něj to povede ke snížení komunálního odpadu na skládkách, v roce 2024 začne platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu. Podle Manharta skládkovací poplatky zvýšily téměř všechny země s výjimkou Maďarska, v České republice je poplatek nejnižší.
Někteří starostové zvýšení poplatku podporují, jiní jsou proti a obávají se, že se tím zvýší lidem poplatek za komunální odpad. "Není tam rovnice, že zvyšující se skládkovací poplatek by měl znamenat vyšší poplatek za odpad pro občany. Odpad v barevných popelnicích je určený k dalšímu materiálnímu nebo energetickému využití," uvedl Manhart.
To samé si myslí vedoucí jihomoravského krajského odboru životního prostředí František Havíř. "Poplatek za odpad se zvýší jen v případě, pokud se nenajdou jiné cesty využití odpadu a obce to stále budou vozit na skládku i za vyšší peníze. Pokud ale navýšení poplatku povede k většímu třídění, obec nebude zatěžovat občany navyšováním poplatku za odpad," uvedl Havíř. Podle něj je nutné skládkovací poplatek zvýšit, pokud chce ČR dosáhnout jiného využití odpadu. Dá se recyklovat, použít znovu nebo ho lze využít v energetice. "Jakékoliv jiné využití je lepší než skládkování," zdůraznil Havíř.
Podle Manharta by měla být motivačním prvkem recyklační sleva. Obce, které by vytřídily určité procento odpadu, by měly skládkovací poplatek nižší. Přesné procento Manhart neřekl, mělo by ale být pod 50 procent.
reklama