https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-financne-podpori-obce-pri-likvidaci-cernych-skladek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP finančně podpoří obce při likvidaci černých skládek

12.7.2024 00:56 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo pro obce 50 milionů korun na pomoc s likvidací černých skládek, které představují riziko pro životní prostředí. Žádosti o dotace mohou obce podávat od poloviny července do konce letošního roku a projekty musí realizovat do roku 2027.
 
"Ministerstvo dlouhodobě finančně podporuje odstraňování zejména starých ekologických zátěží a skládek, a to za využití evropských zdrojů. Za posledních deset let jsme takto pomohli se sanací 62 starých kontaminovaných lokalit na ploše přesahující 580 hektarů. Nyní podruhé za sebou vyhlašujeme výzvu zaměřenou na nelegální černé skládky," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Parametry výzvy financované ze zdrojů Státního fondu životního prostředí jsou podle něj nastaveny tak, aby pomohly co největšímu počtu obcí. Dotace pomohou radnicím s odvozem hromad odpadků, starého oblečení, nábytku či pneumatik. Peníze ale nelze použít na nelegální skládky stavebního a demoličního odpadu nebo kontaminované zeminy.

"Oproti předchozí výzvě jsme vyšli vstříc žadatelům a zvedli podporu na jeden projekt až na jeden milion korun, přičemž na projekt mohou získat 90 procent způsobilých výdajů. Výzvu jsme rozšířili tak, aby z ní mohly čerpat nejen obce s rozšířenou působností, ale i obce poskytující součinnost při odklízení odpadu vlastníkům pozemků, na kterých se nepovolená skládka nachází," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Podrobnosti o aktuální dotaci jsou na webu Národního programu Životní prostředí.

Černé skládky jsou často na odlehlých místech, zpravidla se rychle rozrůstají a původce odpadu nelze většinou zjistit. Tyto nelegální skládky zatěžují životní prostředí, protože odpad mnohdy obsahuje nebezpečné materiály, které mohou kontaminovat ekosystémy a ohrožovat zdraví lidí a zvířat v okolí. Navíc přispívají k šíření škůdců a mohou způsobit požáry. Do boje s černými skládkami se zapojují například i dobrovolníci po celé republice v akci Ukliďme Česko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

12.7.2024 06:42
černé skládky jsou takovým prapodivem, jenž viník nebívá často příliš daleko od místa prohřešku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.7.2024 08:45
Černé skládky nevznikají v obcích, kde vedení pochopilo, že levněji vyjde
bezplatné převzetí odpadů, než likvidace černých skládek. Bohužel tomu tak
není plošně a do takové obce přivezou do lesa odpad sousedé, kde bezplatné
odevzdání odpadu nemají a ještě je za to pokutují. Tak to odvezou tam, kde
vedení netušilo, že ty černé skládky budou vytvářet přespolní. 50 milionů?
Nebuď státe směšný! Víš kolik stojí na hodinu bagr, náklaďák a případné
skládkovné na placené skládce? To je tak na pár černých skládek pouze v
okolí velkých měst!
Odpovědět

Jan Škrdla

12.7.2024 17:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Bezplatné převzetí odpadu je mýtus. Bývá zvykem, že za likvidaci odpadů se platí poplatek, který je použit pro financování odpadového hospodářství obce. Většinou se jedná o paušální částku na obyvatele a rok.
Pokud by se některá obec rozhodla, že bude ke svým občanům "hodná" a odpustí jim poplatek za odpad, musela by vše potřebné financovat z rozpočtu (tj, z daní).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.7.2024 11:04 Reaguje na Jan Škrdla
Daně zaplatíte, protože musíte, ale za odpad se platit ve
sběrném dvoře nikomu nechce a proto se ho zbavuje nelegálně.
U nás to máme bezplatné a divoké skládky zakládají přespolní
a podnikatelé, kteří mají odpad z podnikání zpoplatněn. Tak
se stane, že je v lese fůra plastových dílu z autoopraven a nebo stavební suť. Prostě dílo "podnikavců"! Váš vlastní
prasklý nárazník, či sadu pneumatik můžete bez poplatku
odevzdat ve sběrném dvoře a rozpočet města se z toho dosud
nezhroutil, protože ušetří za likvidaci černých skládek.
Ono stačí myslet, umět počítat a je po problémech.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist