https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-vycleni-100-milionu-korun-na-podporu-instalace-vetrani-ve-skolach-a-skolkach
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP vyčlení 100 milionů korun na podporu instalace větrání ve školách a školkách

26.3.2025 20:23 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení 100 milionů korun pro mateřské, základní a střední školy na instalaci systémů řízeného větrání s rekuperací, tedy získávání tepla z odpadního vzduchu a ohřívání jím vzduchu přiváděného. Školy budou moci na instalaci větracího systému v učebnách získat v základu 9800 korun na jednoho žáka, výsledná částka ale bude záviset na využité technologii. Žádosti o dotace bude možné podávat od 1. dubna.
 
Cílem výzvy je motivovat vlastníky a provozovatele mateřských, základních a středních škol k uskutečnění opatření eliminujících nadměrné koncentrace oxidu uhličitého a teplotní diskomfort ve školských budovách. Podle MŽP to je poprvé, kdy je možné čerpat dotace na kvalitní větrání a stínění samostatně, tedy bez nutnosti provádět komplexní renovaci celé budovy.

Problematické jsou podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) především budovy, kde byl při rekonstrukci kladen důraz hlavně na energetické úspory, přičemž se na kvalitu prostředí a efektivní větrání zcela zapomnělo. Podpora se nevztahuje na novostavby, nástavby či přístavby škol. Žádosti budou přijímány do konce roku 2025 nebo do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2027.

"Při nedostatečném větrání se v místnosti zvyšují koncentrace škodlivin i teplota a vlhkost vzduchu, což má přímý dopad na zdraví a soustředění dětí ve školkách i školách. Typickými příznaky jsou bolest hlavy, únava, ospalost, letargie či poruchy soustředění. Tyto negativní projevy způsobené špatnou kvalitou vnitřního prostředí jsou také označovány jako tzv. syndrom nemocných budov," řekl Hladík.

Konkrétní výše podpory bude u každého projektu vypočítána podle určené metodiky. "Školy mohou na instalaci větracího systému v učebnách získat 9800 korun na jednoho žáka, přičemž výsledná částka se odvíjí od typu a účinnosti použité technologie. Na venkovní nebo meziokenní stínicí prvky, které pomáhají snižovat přehřívání tříd, je možné získat 3700 korun na každý metr čtvereční zastíněné plochy. Dalších až sedm procent z celkových způsobilých výdajů projektu je možné čerpat na projektovou přípravu, odborný technický dozor a Bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP),“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

Nový větrací systém pořídila s podporou MŽP například mateřská škola Mydlinky v Praze 12. "Náklady na stavbu školky včetně areálu byly přes 153,5 milionu korun včetně DPH, z toho hlavní stavba stála necelých 130 milionů korun. Náklady na vzduchotechniku v hlavní budově včetně kuchyně byly 7,5 milionu korun. Hlavní město Praha nám poskytlo účelovou dotaci ve výši 71 milionů korun a od MŽP jsme získali 22 milionů korun," řekl starosta městské části Praha 12 Vojtěch Kos (ODS).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

26.3.2025 21:36
To je snad vtip? Každá škola jako i jiná zařízení jistě splňuje základní hygienické nároky a náležitosti. Větrání je snad tou nejzákladnější povinností těchto objektů?
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.3.2025 13:49 Reaguje na Milan Milan
není to vtip. školní třídy měly a mají "normy" na objem vzduchu na jednu osobu uvnitř, ta ale historicky předpokládala a předpokládá, že se jednou za čas rozrazí okno a pořádně se vyvětrá.
zároveň šla nahoru cena tepla (a taky uctíváme tu Gáju, žánop), a školy (a nejen školy) jsme zateplili a vyměnili jsme okna za těsná, takže výsledkem je to, že když jednou za čas rozrazíme okna a pořádně vyvětráme, tak nám teplo uteče pánubohu do oken (doslova).

mimochodem, nucené větrání je velmi rozumná věc i u rodinných domů a bytů, a je velké štěstí, když je nějaké rozumné řešení jak to udělat a kam ten výměník umístit. aktuálně uvažuji umístit "cosi" na střechu bytového domu a využít nepoužívaný průduch odvětrání digestoře a průduch pro krb (nikdy nepoužitý), a případně tomu ještě přidělat nějakou klimatizaci,
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.3.2025 21:17 Reaguje na Lukas B.
No a právě proto mi to připadá "prdlé" na hlavu, nebo spíše takové, něco dělejme ať to vypadá, že to máme promyšlené a bez našich nápadů nikdo školu nevyvětrá... I starý paneláky ze 70. a 80. let měli stanovené normy a museli splňovat nucený objem výměny vzduchu v bytech za 24 hodin dokonce bez ohledu na nahodilé větrání třeba okny. Ale vlastně ani nevím, proč mně diletantismus úředníků současné doby a nekonečné plýtvání penězi pořád ještě překvapuje.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist