MŽP: Na sanaci znečištěných lokalit lze čerpat dalších 500 milionů korun

Mnohé takzvané ekologické zátěže vznikly před rokem 1989. Nedostatečné evidence a řešení těchto problémů mezi lety 1989 a 2007 vedly podle ministerstva k situaci, kdy některé lokality stále představují riziko. "Jsou to složité a finančně náročné projekty. V posledních čtyřech letech jsme na ně z OPŽP vynaložili 1,36 miliardy korun. Zájem o financování roste, proto přidáváme další půl miliardu," doplnil Hladík.
Nová výzva umožňuje žádat o dotace i na kontaminace vzniklé mezi rokem 1989 a koncem dubna 2007. Podmínkou je, že vlastníkům pozemků nebo jejich právním předchůdcům nebylo úředně nařízeno znečištění odstranit. Podporovány budou komplexní sanace i dílčí kroky ke snížení znečištění. Projekty mohou zahrnovat geologický průzkum, sanační metody, dekontaminaci, čerpání podzemní vody, vzorkování a analýzy, demoliční práce, transport a odstranění odpadů či rekultivaci lokality.
O finanční pomoc mohou žádat obce, kraje, veřejné instituce, vlastníci a nájemci postižených území i další oprávněné subjekty. Na ty projekty lze získat od 50 do 85 procent z nákladů podle plánovaného využití lokalit. Když je místo hodně ekologicky zničené a má to i dobrý potenciál se zlepšit, lze dostat ještě dalších deset procent navíc.
Podání žádosti o dotaci podmiňuje připravenost projektu. "Na průzkum kontaminovaných lokalit a zpracování analýzy rizik lze čerpat podporu z výzvy číslo 67," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žádosti do 72. výzvy OPŽP mohou žadatelé podávat elektronicky prostřednictvím portálu IS KP21.
OPŽP je program, který pomáhá financovat projekty zaměřené na ochranu životního prostředí v Česku. Tento program je součástí evropské politiky, takže peníze pochází z evropských fondů. Cílem je podporovat ekologické projekty, které zlepší stav přírody a zároveň přispějí k udržitelnému rozvoji.
reklama